Mobilemenu
Profile

Rüzgar Sörfü Öğrenmek Kolay Mıdır?

Deniz, yelken, board ve rüzgar… Bunlar arasındaki ilişkiyi kurabilen herkes kesinlikle rüzgar sörfü öğrenebilir. Bu iddiayı “herkes” ibaresi yerine, “her çocuk” şeklinde değiştirdiğimizi düşünerek de tekrarlayabiliriz. Tamam, belki profesyonel seviyeye gelmek, bir Robby Naish olmak zaman (ama çok zaman) ister ama yaz tatilinize renk katacak kadar sörf yapmayı öğrenmek hiç zor değil.

Bir sörf okuluna gitmek, belirli fizik kurallarını kavramak ve uygulamak bu işin temelidir. İyi bir sörf okulunda, sudaymışsınız gibi tepki veren, kara simülasyonu bulunur. Bu sayede öğrencilerin suya düşme gibi bir derdi kalmaz! Denemeler yaparlar, öğretmenler hataları düzeltir ve sörf prensipleri hemen öğrenilir.

Rüzgar ile yön, akıntı, ağırlık kullanımı gibi kurallar bu sporun atası yelken sporundan farklı değil.  Eğer yelken bilginiz varsa, rüzgar sörfünü daha çabuk öğrenirsiniz. Sıradan bir vatandaş ise normalde üçüncü dersin ardından kendi başına rüzgar sörfü yapacak kıvama gelir. Bu ilk üç dersi küçümsemeyin; ileride kendinizi daha da geliştirmek için çabalarken o ilk üç derste öğretilenler farklı şekillerde bile olsalar karşınıza gelecek. Bundan hiç şüphe etmeyin! İlk günlerde yanlış öğrendiğiniz bir teknikle düşe kalka sörf yapıyorsanız sonrasında pek ilerleme göstermeyi beklemeyin. Hâlâ istediği hıza ulaşamayan, dönüşlerde durma noktasına varacak kadar yavaşlayan, düşmesi artık deniz suyunun tuzlu olması kadar normal kabul edilen bazı “tecrübeli” sörfçüler var ya; işte onlar temelde yanlış yapıp, yanlış yaptığının farkında olmayan sörfçülerdendir. Aman onlardan olmayın!