Mobilemenu
Profile

Rüzgar Sörfü Terimleri

Waterstart: Sudan yapılan kalkıştır. Bunu öğrenmeden sörf yaptım denmez, denemez. Zira açık denizde düştükten sonra board’a çıkıp, yelkeni kaldırıp tekrar plane olmak şart. İşte waterstart tam da bu durumdur!

Beach Start: Kumsalda, ayakların değeceği kadar yapılan kalkış. Yelken bumbadan kaldırılır, rüzgar alması sağlanır, board’a atlanır ve denize çıkılır.

Jibe: Sörfle yapılan rüzgar altı dönüş hareketi. Aslen Türkçe’de kavança’nın karşılığıdır. Duck jibe, back wind jibe, snap jibe, lay down race jibe gibi farklı çeşitleri vardır. En çok yapılan power jibe’dir.

Tack: Rüzgar üstü dönüş hareketi.

Plane Olmak: İngilizcesi planing olup Türkçe’ye böyle geçmiştir. Yelkencilikte teknenin suyla sürtünmesinin en az seviyeye gelmesini ifade eder. Sörfte de board ile suyun temasının azalıp hız kazanılmasını anlatmak için kullanılır.

Stall Olmak: Rüzgarı anlayamamak ya da rüzgarın durması sonucunda bir anda durmak.

Apaz: Rüzgarın geliş yönüne 90 dereceyle yapılan seyire denir.

Orsa: Rüzgara doğru 45 derecelik açıyla seyir durumudur.

Osra/Apaz Çekmek: Orsa veya apaz seyri yapmak.

Pupa Seyri: Rüzgarın tamamen ya da birkaç derece sörfün arkasında alındığı seyir.

Rüzgar Üstü: Rüzgarın geldiği yön.
Rüzgar Altı: Rüzgarın sörften çıktığı yön.

Rüzgar Saati: Sörfçüler yönlerini tayin edebilmek, tam dönüşler yapabilmek, gerekli rüzgarı yakalamak için hayali bir rüzgar saatinden faydalanır. Örneğin; rüzgar yüzünüze tam karşıdan geliyorsa tam 12’ye bakıyor olursunuz.

Over Power: Aşırı güçlü rüzgar.

Hedef Noktası: Suya çıkmadan önce belirlenmiş başlangıç noktası ve bitiş noktaları.