Mobilemenu
Profile

Rüzgar Sörfü Yaparken Yanınızda İstemeyeceğiniz 5 Tip

İlla karşıdaki adaya gitmek isteyenler

Doğrudur rüzgar sörfüyle millerce açılabilir, işi biliyorsanız bir bisikletçinin karada yaptığını denizde başararak kıyıdan kıyıya gezip tozabilirsiniz. Ama rüzgar sörfü aslen bir ulaşım aracı değildir. Tabii bazıları için! Bu arkadaşlar antrenman yapmayı bilmez, sürekli açılıp bir yerlere ulaşmaya çalışırlar. Haliyle de yine sürekli denizin ortasında melül melül kalırlar, kıyıdakilerin onları kurtarmasını beklerler. Dikkat edin bu tiplerden gelen “Haydi beraber açılalım” teklifini kabul etmeyin. Yoksa hemen sizi ayartıp karşıdaki adadaki güzel ortamlardan nasiplenmek için sörfünüzü kullanmanızı isteyecektir. Olur da kabul ederseniz başınıza gelecekler sadece şunlardır: Denizin ortasında kalmak, susuzluktan perişan olmak, yorgunluktan birkaç gün sörften uzak kalmak.

Sürekli jibe deneyip denizi öpenler

Tek dertleri vardır: Jibe! Duck jibe, lay down jibe, back wind jibe kısacası “Jibe da jibe” diyerek tat kaçırırlar. Tamam bir rüzgar altı dönüş hareketi olarak jibe güzeldir, fiyakalıdır, sahilden bakanların bakmaya doyamadığı bir numaradır. Ama sadece bu hareketin varyasyonlarını yapmak için board tepesine çıkan vatandaşla denize açılmak dünyanın en sıkıcı işlerinden biridir. Hem sizi de bu numaraları yapmak için zorlarlar, hem de sürekli düştükleri denizden çıkarken hayıflanırlar. Hayır, onların derdi ama sürekli bir zırıltı çekmek için denize açılmadınız ya!

Her daim yardım isteyenler

Rüzgar sörfü yapmayı sadece rüzgar sörfü yapmak olarak görüp, kendilerini geliştirecek diğer sportif faaliyetlerden ve antrenmanlardan uzak duran bu model sürekli yardım istemek zorunda kalır. Kolları yeterince güçlü değildir, yelkeni idare etmekte zorlanır. Hele bir de yelkeni sudan çekip almayı beceremez hemen en yakınındakine (Yani sana!) bir yardım fişeği yollar. Ona ön kolunu çalıştırabileceğini, şınav pozisyonu alıp sadece bekleyerek kalçasını, belini, sırtını ve bacaklarını da sürekli yardım istemeyecek kadar iyileştirebileceğini anlatsanız da ne gam! O bu işlerden hep sıkılır, her fırsatta sörfüyle denize açılır ve sürekli yardıma muhtaç hale gelir. Tek yapmanız gereken ona bir gün sonra hangi sahilde olacağınızı söylemek ve oraya gitmemektir!

Sörfü “manita yapmak” için kullananlar

Hiç bir sörfçüyle pogo yaptınız mı? Yapmadıysanız, sakın ola ki yapmayın! Bildiğiniz duvara çarpmış gibi olur, kemiklerinizin yerinde olup olmadığını anlamak için hemen röntgen çektirmeye gitmek zorunda kalırsınız! Rüzgar sörfü kasları güçlendirir, aerobik kapasiteyi artırır, başta kol olmak üzere bel ve göğsü de geliştirir, kardiyovasküler açıdan kusursuz olmanızı sağlar. Eh bunun üzerine bir de bronz bir ten ve güzel bir gülümseme yerleştirirseniz sevgili bulmak için her türlü şansı elde etmiş olursunuz. İşte böyle adamlarla birlikte denize açılıp sörf yapmaya çalışmak başınıza gelebilecek en büyük kabustur. “Dün akşam sahile döndüm, kızlar beni bekliyordu” gibisinden açılış cümleleriyle başlayacak muhabbetten kurtulmak için Jaws’ın bir an önce ortaya çıkmasına dua edersiniz!

Memnuniyetsizler

“Rüzgar yine yok!”, “Apaz seyri yapmaktan hoşlanmıyorum”, “Şu water start ne sıkıcı ya!”, “Güneş de ne yaktı!”, “Keşke okyanus kıyısında olsaydık da dalga sörfü yapsaydık!”, “Neden kitesurf yapmıyorum da bunu yapıyorum ki!”… Bu arkadaşı memnun etme şansınız yok. Bu yüzden boşu boşuna onunla birlikte denize açılmayın, dertlerine derman bulmaya çalışmayın, hatta mümkünse kulaklarınız onun sesini duymayacak şekilde eğitin! Ne yapsanız yeni bir kulp bulup takacaktır; bari sizin keyfiniz kaçmasın.