Mobilemenu
Profile

Rüzgâr Sörfü Yapmanın Püf Noktaları

Yaz geliyor. Yazın yapılacak sporlar içinde hem en eğlenceli, hem de en havalısı kuşkusuz rüzgar sörfü. Bilenin acayip keyif aldığı, bilmeyenin ise biraz meşakkatli olan öğrenme sürecinden sonra zevkine vardığı rüzgar sörfünü aslında herkes yapabilir. Peki, nasıl mı? Ufak bir araştırma yaptık ve bu işin uzmanlarından rüzgar sörfüne yeni başlayacaklara tavsiyeler derledik.

Rüzgar sörfü yapmadan önce ders almak şart

Rüzgar sörfü ilk bakışta kolay gibi gözükse de kendi içinde çok oyuncaklı bir spor. Bu işi hiç bilmeden güm diye yapmaya çalıştığınızda ise Allah ne verdiyse denize düşebiliyorsunuz. Hem sağlıklı bir başlangıç yapmak hem de bu spora çabuk uyum sağlamak için bir uzmandan eğitim almak şart.

En basitinden, "rüzgar nereden eser, kaç km hız ile eser, hangi rüzgara karşı yelkeninizi nereye çevirmelisiniz?" gibi temel bilgileri bu işin ehli olan birinden almanız lazım. Daha sonra vücudunuzun sörf tahtanız ve rüzgarla uyumuna dair çalışmalar yapabileceğiniz ikinci bölüme geçebilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz. Tüm bunlar için gerekli olan ise uzman bir hoca.

Tek başınıza deneme yapmayın, bir arkadaş edinin

Eğer tek başınıza rüzgar sörfü dünyasına dalarsanız hem daha sıkıcı hem de motivasyonsuz saatler geçirebilirsiniz. Ama bir arkadaşınızı da ikna edip ortak bir amatörlükle yola çıkarsanız öğrenme süreniz kısalabilir. Rüzgar sörfünü birlikte öğrendiğiniz arkadaşınızla gireceğiniz rekabet “benim sörfüm seninkini harcar!” türünden iddialı cümlelerle sizi gaza getirebilir ve rüzgarların kralı olduğunuzu iddia edebilirsiniz.

Kimseyi ikna edemezseniz de bu işi öğrendiğiniz bölgede rüzgar sörfünden anlayan birini bulmanız iyi olur. Hem ihtiyaçlarınızı hem de eksiklerinizi söyleyen biri bu sporu öğrenme yolunda size büyük avantaj sağlayacaktır.

Denizden karaya esen rüzgarları bekleyin

Rüzgar, eğer onu anlamazsanız tehlikeli bir doğa olayına dönüşebilir. Rüzgar sörfü için en önemli noktalardan biri de bir anlamda rüzgarın dilinden anlamak, ona göre konumlanmaktır.

Bu noktada da en önemli detay karadan denize esen rüzgarlardan kaçınmak olacaktır. Rüzgar sörfü için en ideal rüzgar denizden karaya esenlerdir. Özellikle yeni başlayanlar içinde sık sık karadan denize esen rüzgara kapılıp kendini açıkta bulanlar oluyormuş. Kısacası; rüzgarın nereden eseceğine dikkat.

Derinlere gitmeyin

Ne demişler: Ayağın yere sağlam basması önemli. Rüzgar sörfünde de, derin noktalardan uzak durmak şart. Olur da sıkılırsanız ya da kıyıya dönmek isterseniz denize atladığınızda yerle temas etmek güven verici olacaktır. En önemlisi de dinlenmek elbette. Board tahtanızdan inip dinleneceğiniz bir derinlikte olmak önemli.

Wetsuit giyin

Rüzgar sörfü genelde sıcak sularda yapılan bir spor. Wetsuit ilk bakışta çok da gerekli gibi görünmüyor olabilir. Ama vücudunuzun sürekli su ile temas halinde olması da son tahlilde derinizi yoracaktır. O yüzden mutlaka wetsuit giyin ve onun su içinde sizi ne kadar rahatlattığına şahit olun.

Sörf tahtanızı sürekli yıkayın

Tuzlu su bir yerden sonra sörf tahtasına zarar verecektir. O yüzden her günün sonunda board tahtanızı tatlı suyla iyice yıkamanız uzun ömürlü bir kullanım için şart.

Kalabalıktan kaç

Çoluk çocuk ya da diğer deniz araçlarıyla dolu bir yerdeyseniz kendinize sakin bir yer bulmaya gayret edin. Zira öğrenmekle meşgulken etrafta kafanızı dağıtacak bir şey olması size vakit kaybettirebilir. O yüzden salim kafa iyidir deyip, sakin sulara yönelin.