Mobilemenu
Profile

Rüzgar Sörfüne Yeni Başlayanlar İçin 10 Öneri

Sörf okullarını karşılaştır

Kendi kendine sörf yapmayı öğrendiğini söyleyenlere inanmayın. Bu işin doğrusu, doğru sörf okulunda öğrenilir. Peki, doğru sörf okulunun hangisi olduğunu nasıl bileceksiniz? Resmiyetten hoşlanıyorsanız Uluslararası Sörf Birliği’nden onaylı okulların kapısını çalın. Buradaki eğitmenler öğretim ve güvenlik konusunda belirli bir standart içinde hareket etmek zorundalar. Bu size bir güvence verebilir. Tabii bu birlikle alakası olmayan ama oldukça iyi eğitim veren okullar da var. Onlar için de sörfçülerden görüş toplamaya bakın.

Doğru board’u kullan

Tamam, o parlak kırmızı board çok güzel ama madem yeni başladın, şu ortasında salması olan sörfü almalısın. Salma hem dengeyi sağlamanda hem de rüzgara karşı gitmende sana yardımcı olacak. İlk başlarda 240 litrelik board sana uygun; çünkü öğrenme aşamasındasın. Sonrasında hızlanmak için 100 litrenin altındaki board’lardan birini bile kullanabilirsin.

Bütün parayı board’a harcama

Boyuna ve seviyene göre bir board satın alman güzel ama bunun daha wetsuit’i var, çeşit çeşit fini var, şapkası, yüksek koruma faktörlü güneş kremleri var. Bunlara bütçe ayırmaz, bütün parayı board’a gömersen iki günde Bay Yengeç’e döner ve bir daha sörf yapmamak üzere yemin edersin yazık olur.

Doğru kasları çalıştır

Dengenin çok önemli olduğu rüzgar sörfünde, board’un üzerinde ayakta kalabilmek ve gerekli manevraları yapabilmek için kaslarına hakim olmalısın. Bunun için başka sporlar yapabilir ya da uğraşlar geliştirebilirsin. “Yok, bana tek spor yeter” diyorsan şunu dene: En fazla 15 santimetre genişliğinde bir tahtayı, tuğlaların üzerine koy ve üzerinde yürü. Bunu kusursuz yapana kadar dene. Dengeni bulmana iyi gelecek.

Yelkene dikkat!

Karaya mı çıktın; yelkenini mutlaka bir yere bağla. Aksi halde moladan döndüğünde onu yerinde bulamayabilirsin. Board’a bağlı bıraktıysan da rüzgarın estiği yönde olmasına dikkat et. Kısa molalarda bile yelkenini güneşte bırakma, gölgelik bir yer bul. O günlük sörf yapmayı bitirdiysen yelkenini tatlı suyla iyice yıka. Tuzlu su dostun olduğu kadar düşmanın da olabilir.

Su içmeyi unutma

Denizin üzerindesin, rüzgar seni serinletiyor, sörf yapmanın tadını almış gidiyorsun. Bu keyfin arasında su içmeyi unutman gayet doğal. Ama sen bir zahmet unutmayıver. Biz uyarımızı yaptık!

Rüzgarları öğren

Acemi rüzgar sörfçülerinin başına gelebilecek en kötü şey rüzgara boyun eğip açıklara sürüklenmesidir. Bu konudaki olağan şüpheli de karadan esen rüzgarın ta kendisidir. Hollywood filmlerinde sörfçülere saldırıp duran köpekbalıklarından çok daha gerçekçi bir tehlike… Sörf yaptığın yerdeki rüzgarları ve değişim durumlarını öğrenmeden denize çıkman, bir daha sörf yapmana engel olacak kadar büyük sıkıntı yaratabilir. Karaya dönsen bile denize çıkmak istemeyebilirsin!

Sığ sularda denemeler yap

Belki tecrübeli rüzgar sörfçüleri neredeyse karşıdaki Yunan adasına gidecekmiş gibi açılıyorlar ama sen yavaş ol. Henüz acemisin, hata yapmaya çok açıksın; denizin, hata affetmeyecek karakteriyle de henüz tanışmadın. Öğrenme aşamasında sık sık düşeceğinden hem sıkıntı çekmemek, hem de board’a tekrar rahatça çıkabilmek için 1 metre derinliğindeki sularda çalışmaya özen göster. Ne kadar çok denersen, o kadar çok öğrenirsin. Ne demiş Samuel Beckett: “Yine dene, yine düş. Daha iyi düş!” Ya da onun gibi bir şey!

Raconu öğren

Deniz ve dalga durumuna bağlı olması nedeniyle rüzgar sörfü yapılacak yerler kısıtlı. Haliyle deneyimli deneyimsiz birçok sörfçü aynı sahillere akar. Hal böyleyken seni yeni bir yetme olarak kendini bir anda denize atarsan ters bakışlara maruz kalabilirsin. Sahilin yerlileri ve müdavimlerinin seni aralarına kabul etmesini istiyorsan önce onlara saygı göstermeli, hatta sıranı beklemelisin. Merak etme, zamanla seni aralarına alacak, denizi, rüzgarı ve sahili seninle mutlulukla paylaşacaklardır.

Etrafı gözle

Sadece rüzgarı ve dalgaları gözlemlemek yeterli değil. Daha birçok faktör sağlıklı bir şekilde sörf yapmanı sağlayabilir ya da buna engel olabilir. Neler mi? Güvenlik riski yaratabilecek iskeleler, balıkçı tekneleri, sürat motorları, jet-ski’leri görmeye çalış. Denizin güvenli olup olmadığını işaret eden flamalara ve bayraklara dikkat et. Ne demiş efsanevi beyzbolcu Yogi Borega: “Sadece gözlemleyerek çok şey öğrenebilirsiniz.” Haydi bakalım!