Mobilemenu
Profile

Sabah Sabah Bisiklete Binmenin 10 Yolu

Uyanmak İçin Yardım Al

“Bir şekilde uyanırsam, her türlü bisiklete binerim” diyorsan bunun birçok yolu var. Örneğin çalar saati ya da alarmını kurduysan telefonu odanın uzak köşesine bırak; böylece o berbat sesi susturmak için yataktan çıkmak zorunda kalırsın! Telefon alarmını beşer dakika arayla kurmak da akıllıca… Ayrıca eşin ya da ev arkadaşından yardım alabilir, perdeler açık yatıp güneş ışığının gözbebeklerinde patlamasına da izin verebilirsin!

Kendini Motive Et

Alarm çaldı ve “şaşı bak şaşır” bir ifadeyle yatakta doğruldun. “Mümkünü yok kalkıp süremem!” düşüncesi zihnini ele geçirmiş olabilir ama yine de banyoya git, Taxi Driver’daki Robert De Niro gibi aynada kendine bak ve o sürüşü yaparak elde edeceğin kazanımları düşün. Şeytan kulağına “Yatağa geri dön, bak sıcacık” demeden hızlıca yüzünü yıka ve ayıl ki geriye döneme!

Arkadaşlarla Sözleş

Akşam yatarken kendine sabah erkenden kalkacağınıza dair söz vermiş olabilirsin ama emin ol “satması” en kolay kişi kendindir! Bir arkadaşınla ya da bir grupla sözleşirsen yataktan kös kös de olsa kalkar ve rezil olmamak için onların yanına gidersin. Sonrası sürüş keyfi…

Erken Kalkmaya Alış

Her seferinde alarmlara ya da ev ahalisine güvenemezsin. Bir gün telefonunu duvara yapıştırabilir ya da evdekilerden azarı yersin! Onun yerine gece erken yatmayı ve sabah erken kalkmaya kendini alıştır. Madem sabahları bisiklete binmek istiyorsan o zaman kendini “sabah insanı” olarak kodla! Hem erken kalkıp da matematik sınavına değil, bisiklete binmeye gidiyorsun! Daha ne istiyorsun?

Gün Aşırı Bin

Olabilir her gün sabahın 05.30’unda kalkmak zor gelebilir. O zaman sen de bir gün kalk ve bisiklete bin, bir gün binme! Erken kalktığın günler uykun zaten erken gelecektir ve sonraki güne uykunu almış bir şekilde uyanacaksın. Emin ol, o akşam yatıp sadece 6 saatlik uyku bile sonraki sabah kalkman için sana yeterli gelecek.

Her Şeyi Akşamdan Hazırla

Hangi formayı, taytı, çorabı giyeceksen hepsini akşamdan dolabından çıkart; sabahın kör karanlığında aramak zorunda kalma. Kaskını, eldivenini, paranı (Bu işin taksiyle ev dönmesi de var), kimliğini sabah rahatça bulabileceğin bir yere, varsa bisikletteki çantana koy; suluğunu doldur. Bisikletinin vites ayarını, zincirinin yağ durumunu, lastiklerin havasını yatmadan kontrol et. Sonra alet edevat için geri dönersin, sabahın bütün tadı kaçar.

Sadece Su Yeter

Aman beslenme uzmanları duymasın! Ama en fazla iki saatlik bir tur yapacaksan bilmelisin ki vücudundaki yağ ve glikojenler bu işin üstesinden fazlasıyla gelebilecek kapasiteler. Sadece su iç ve yanına suyunu al ve dışarı çık. Ekstra bir şeyler istiyorsan enerji içeceği, enerji barı ya da jeli tüketebilirsin.

Hızlı Kahvaltı Modelleri Geliştir

Uzun turlar öncesinde kahvaltı iyi bir tercih. Kahve, bisikletçiler için önemli bir içecektir. Hem vücudu kafeinle hareketlendirir, hem de metabolizmanın yağ yakmasını hızlandırır. Ama sabah 05.30’da kim kahve yapacak, yapsa sıcak sıcak içene kadar vakit geçecek… O zaman soğuk kahvelere kendini alıştır. Akşamdan yapıp buzdolabına atabilir, sabah hızlıca kafaya dikersin. Ayrıca sürüş öncesi kahvaltısında menemene yumulmak yerine muz, fındık, kuru üzüm gıdaları ağzınıza tıkıştırmaya da baksan iyi olur!

Rotanı Önceden Belirle

Rotanı önceden belirle, mümkünse bunu navigasyon aletin ya da telefonundaki aplikasyonda çizmeye bak. Aksi halde bir oraya, bir buraya gider durur, debelenir, trafiğin artmasıyla keyfin iyiden iyiye kaçar, boşuna erken kalkmış hissedersin.

Her Türlü Çağrıyı Görmezden Gel

Hazırsın ve kapıdan çıkmak üzeresin. Sakın elektronik postalarına, telefon çağrılarına, Twitter ve Facebook’tan gelmiş direkt mesajlara yüz verme. Saat sabahı 6’sı yahu! Zaten senin uyuduğunu ve uyandığında yanıt vereceğini düşünerek sana yollanmışlardır. Bırak, sürüşten sonra neler olduğunu öğrenirsin. Hiçbir şey olmasa da vakit kaybı yaratır.