Mobilemenu
Profile

Sabah Sabah Bisiklete Binmenin Faydaları!

Erken Kalkan Yol Alır

Tamam, kargalarla kahvaltı edecek bir saatte sıcak yataktan çıkmak hiç kolay değil. Hatta kalkmamak için bin türlü bahane bulabilirsiniz. “Çok uykum var”, “Hava soğuktur şimdi”, “Yorgunum, öğlen binerim”… Tek yapmanız gereken yataktan kendinizi atıp banyoya gitmek. Yüzünüzü yıkayın ve aynada gözlerinizin içine bakın. Bisiklet sizin bir numaralı sporunuzsa ve sabahları binmeye karar verdiyseniz hemen giyinin. Dışarı çıkıp pedal çevirmeye başladığınız anda büyük bir mutluluk hissiyle süreceksiniz, emin olun. Bunu rutininiz (iki günde bir erken kalkıp bir gün uykunuzu almaya bakın) hale getirdiğinizde erken kalkmakta eskisi gibi zorlanmayacaksınız. Hatta bu durum size erken kalkıp araba kullanmak, çalışmak ya da başka bir işe odaklanmakta avantaj sağlayacak.

Ah Şu Sabah Serinliği

İster yokuş tırmanın, ister düz yolda tempo yapın bisiklet insanı alabildiğine terletir. Belki kış sabahlarında ilk başlarda soğuk canınıza okuyabilir, inişlerde parmak uçlarınızı hissedemeyebilirsiniz ama bisiklet endüstrisi tüm bunları önleyecek kıyafetler ve ekipmanlar üretiyor. Ya sıcak havada sürmek nasıl bir şey? Kısaca söylemek gerekirse: Berbat! Kalbiniz güm güm atarken, kaskınızın dışına terler fışkırırken, elleriniz yapış yapış olurken bir yokuş çıkın hele! Yılın üç mevsimi sabah saatlerinin havası bisikletle spor yapmak için en ideal ortamı sunar. Üstelik şehir merkezinde yaşasınız bile yine de doğanın güzel kokusundan kırıntıları içinize çekme şansınız olur. Bir deneyin, vazgeçemeyeceksiniz.

Trafik Çilesine Son

Hayır, metropollerin trafik sorunu değil biten dert; sizin, bisiklet sürerken araçlardan kurtulmanızdan bahsediyoruz! Sabah 05.30’da bisiklete bindiğinizde yollardaki araç sayısının dünya ile ay arasındaki araç sayısından bile az olduğunu fark etmek için kartal gibi gözlere ihtiyacınız yok. Yolcu bekleyen bir iki umutsuz taksici, süt ve ekmek dağıtmanın gururunu taşıyan uykulu 3-5 kamyon şoförü, uçağa yetişme niyetiyle kör karanlıkta evden çıkan birkaç vatandaş dışında kimsecikleri görmeyeceksiniz. Kötü veya tehlike saçan bir şoför tarafından ezilme tehlikesi yaşamadan, virajları kitabına göre (dıştan içeri) gönlünüzce alma zevki yaşamak, inişlerde hız denemeleri yapmak için günün en güzel saatleri…

Önce Spor Sonra İş

Spor uzmanları ve yapılan araştırmalar insan bedeninin spora en yatkın olduğu saatin 16.00 civarı olduğunu ortaya koydu. Çok güzel. Peki sıradan bir vatandaş o saatte ne yapıyor? İşinde ya da okulunda olmayan mutlu azınlıktaysanız o saatlerde bisiklete binebilirsiniz. Tabii yine yazsa sıcak hava ve trafikle uğraşmak kaydıyla! Sözün özü şartlar ne zamanı gerektiriyorsa spor o zaman yapılabilir. Sabah işe gitmeden önce bisikletinize binmezseniz yaşayacağınız şey şudur: Gün içinde sürekli sporunuzu yapmamış olduğunuz gerçeği beyninizi kurcalayacak, vicdan azabı çekecek, “Eve dönünce binerim” diyerek kendinize yalanlar söyleyecek, eve döndüğünüzde yorgunluk ve akşam yemeği gerçekleriyle yüzleşip “Yarın sabah erkenden kalkıyorum arkadaş!” diyecek ve gece huzursuz ve mutsuz bir şekilde yatağınıza gireceksiniz! Bisiklete binmeyi sabahtan hallettiğinizde hem sporunuzu yapmış olmanın fiziksel hem de psikolojik artılarını taşıyacaksınız. Arkadaşlarınızla sohbetlerinizde sabah maceralarınızı anlatarak karizmanızı zirveye çıkartmanız da cabası…

Beslenmeyi Ayarlamak

Sabah 6’da uyanıp kahvaltı etmek pek akıl karı ve keyifli bir düşünce değil. Ama merak etmeyin; vücudunuz yaklaşık iki saatlik sportif bir faaliyet için ihtiyaç duyduğu kaloriyi her zaman masaya sürebilecek yeterliliktedir. İsterseniz sürüş öncesinde evden çıkmadan bir avuç dolusu çiğ kuruyemişlerden ağzınıza tıkıştırın; zararı yok, faydası var. Döndüğünüzde de protein açısından zengin; yumurtalı, peynirli, zeytinli, cevizli sağlam bir kahvaltı yapabilirsiniz. Öğlen ya da akşam sürüşlerinden önce yenen yemekler çoğu zaman sıkıntı yaratır. Biraz şişkinlik yaratan bir yemek yediyseniz önerildiği gibi üç saat geçse bile mideniz hala doludur ve pedal çevirmek ızdırap haline gelir. Sabahlarıysa tek sıkıntınız boş mideniz olabilir, onu da nasıl idare edeceğinizi anlattık bitti bile!