Mobilemenu
Profile

Sadece Karavanda Yaşayanların Anlayabileceği 10 Şey

Eğer karavanda yaşıyorsanız ya da hayatınızın bir bölümünü karavanda yaşayarak geçirdiyseniz bu maddeler size çok tanıdık gelecek. Yok, eğer gelecekte bir karavan hayatı yaşamayı planlıyorsanız ise listemizdeki maddeler nelere hazırlıklı olmanız gerektiği konusunda zihin açıcı olabilir.

1- Etrafınızdakiler hep harika bir hayat yaşadığınızı zanneder…

Hemen herkes en azından bir kez böyle bir cümle kurmuş ya da kurana şahit olmuştur: Doğaya dönmek lazım abi, bırakıcam bu işleri. İşte bunu gerçekten yaptığınızda ve doğanın içinde bir karavanla takıldığınızda aileniz ya da arkadaşlarınız ormanlar içinde huzurlu ve mutlu bir hayatınız olduğunu zanneder. Halbuki, o iş o kadar kolay değildir. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak, uygun bir lokasyon bulmak ve o lokasyonda tehlikelerden uzak barınmak zor iştir. Ama gelin de bunu çevrenize anlatın, onlar size kahraman ya da deli gözüyle bakar.

2- Tuvalet dünyanın en büyük derdi olabilir

Eğer karavanınızda hijyenik ve doğayla dost bir tuvalet sistemi yoksa işiniz zor demektir. Doğanın içinde ihtiyaçlarınızı giderecek bir yer bulmak ya da lokanta yahut benzincilerde zorunlu molalar vermek hayatınızın bir parçası olur.

3- Kişisel alanınız bir daha asla o kadar “kişisel” olmayacak

Bu başlık yalnızlığa bakış açınıza göre olumlu ya da olumsuz algılanabilir. Eğer yalnızlığı seviyorsanız karavan hayatı sizin için biçilmiş kaftandır. Ama sosyalleşmekten hoşlanıp da karavan yaşamını seçtiyseniz işiniz biraz zor olabilir. Yine de her iki şekilde de sonraki hayatınızda size müthiş bir tecrübe kazandıracak bir hayata adım atmışsınız demektir.

4- “Bu gece yokuşta uyumasak bari?”

Eğer karavanınızı park etmek için uygun bir düzlük bulamazsanız sırt ağrılarına merhaba deyin. Bir taşın hatta kaldırımın üstünde, doğa içindeyseniz ise bir tümseğin üstünde sabahlamak zorunda kalabilirsiniz. En iyisi biraz daha park yeri araştırın.

5- Bir yerde bir günden fazla kalırsanız  kendinizi “yerleşik” gibi hissetmeye başlarsınız

Karavanda yaşayanlar için yollar memlekettir. Bir yerde bir günden fazla konaklayınca yerleşik gibi hissedebilirler. Böyle bir durumda yapılacak ilk şey ise direksiyonu kırıp başka diyarlara yol almaktır. Ruhu kaybetmek olmaz!

6- Üstünüzdeki giysileri bir hafta çıkarmayabilirsiniz

Evet, böyle yazınca hijyensiz gibi duruyor olabilir. Hakikaten de öyle. Ama gerçekten de, eğer karavan hayatını seçtiyseniz giysilerinizi yıkayacak yer bulmanız her zaman kolay değil. O yüzden biraz fazla tutumlu davranıp bir hafta aynı kıyafeti giymek zorunda kalabilirsiniz.

7- Çamaşır makinesi görünce gözleriniz dolabilir

Bir önceki başlığın çaresi burada. Eh, bu kadar süre yolda geçtikten sonra ve yıkanmayı bekleyen onca giysiniz varken karşınıza çıkacak ilk çamaşır makinesine sarılmanız mümkün. Temizliğin vadettiği huzur gözlerinizi bile doldurabilir.

8- Fast food mu? O da ne?

Eğer yemek yapılabilen bir karavanda yaşıyorsanız şanslısınız demektir, aksi takdirde önünüze çıkan restoranlarda günlük yemek ihtiyacınızı karşılamak biraz tuzlu olabilir. Bu noktada karavan hayatının en önemli parçası konservelere başvurabilirsiniz. Unutmayın, konserve yiyecekler karavan hayatının lokomotifidir.

9- Diğer karavan insanları için her zaman bir sandalye bulundurun

Karavanda yaşayıp seyahat etmenin en güzel yanlarından biri de tıpkı sizin gibi yaşayan diğer karavan insanlarıyla hemen tanışıp kaynaşabilmenizdir. Onlar için her zaman bir köşede sandalye tutun çünkü hikayeleri hem eğlenceli hem de oldukça ders verici olacaktır.

10– Mutlu olun!

Karavan hayatını yaşamanın en önemli kuralı o hayatı sevmektir. Bazen zorlaşacak şartlara katlanmanızı sağlayacak en büyük güç de o hayattan mutlu olmaktan gelir. O yüzden bu yola baş koymadan önce karavan hayatının şartlarına uyum sağlayacağınıza, zihinsel olarak hazır olduğunuza mutlaka inanmanız lazım. Aksi takdirde birkaç kilometrenin ardından eski hayatınıza dönebilirsiniz.