Mobilemenu
Profile

Şahika Ercümen: “Suda Nefes Aldığımı Hissettim!"

“Benim için hayat ilk nefes aldığımda değil, nefesimi tuttuğumda başladı” şeklinde bir mottonuz var. Nefesinizi tutmaya nasıl ve nerede başladınız? Çanakkale Sualtı Kulübü’nde yaptığınız ilk dalışınızda neler hissettiniz?

Bu sporla bir okul gezisi sırasında, dalışa başladığım yer olan Çanakkale Sualtı Kulübü’nde tanıştım. Suyun dibine daldığım an nefes aldığımı hissettim ve bir daha hiç çıkmadım.

Astım hastası olan birinin yöneleceği ilk spor serbest dalış olmasa gerek. Bu branşa nasıl yöneldiniz?

Çocukken geçirdiğim astım rahatsızlığından ötürü spordan uzak durmam gerekiyordu fakat ben her an sporun peşindeydim. Su dışındaki çoğu sporun hastalığıma iyi gelmeyeceği de kesindi. Ama ben, yüzmeye yöneldim. Su yaşamın kaynağı. Kendine has oluşumları, renkleri ve canlılarıyla denizin derinliklerine bayılıyorum. Yüzme, sualtı hokeyi derken kendimi serbest dalışta buldum!

İlk kez katıldığınız Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nda Türkiye rekoru kırdınız. Kimileri fiziksel olarak serbest dalışa daha yetenekli olarak mı doğuyor yoksa bu başarı tamamen çok çalışmanın bir ürünü mü?

Tabii ki spora yatkın olmak diye bir durum var ve bazı kişiler bazı sporlarda daha iyi olabiliyor ancak bir astım hastası olarak canla başla çalışmasaydım bu başarıların hiçbiri gelmezdi.

Astım hastalığının etkilerini akciğer kapasitenizi yükselterek sildiğinizi belirtiyorsunuz. Yine de hiç bu hastalığın dalış sırasında başınıza iş açtığı oldu mu?

Dalış, hastalığıma iyi gelmiş olsa da bazen hastalığım nüksedebiliyor. Destekçilerimden Deva Solunum ve Acıbadem Hastanesi bu konuda bana epey destek oluyor. Bu gibi durumlarda hemen gerekli önlemler alınıyor ve sağlığıma tekrar kavuşuyorum…

Rekor denemesi için derinliklere yol alacakken kafanızdan nasıl düşünceler geçiyor?

Dertlerimi, tasalarımı su yüzeyinde bırakıyorum ve derin mavide yapayalnız kalıyorum. Hiç ses yok, resmen kafa dinliyorum. Nefesimi tuttukça, yaşamı daha çok hissediyorum.

Sizinle bir havuzda nefes tutma yarışı yapsak, sualtında ne kadar süre boyunca kalabilirsiniz?

Sanırım ben 6 dakika falan kalırım ama sizi bilmiyorum. Belki de geçersiniz beni (gülüyor).

2016 yılı içinde hangi rekor denemelerinde bulunacaksınız? İstediğiniz gibi sonuçlanmayan 100 metre denemenizi tekrar deneyecek misiniz?

2016 yılının yaz aylarında, 100 metrenin altına inerek yine bize ait olan dünya rekorunu daha da geliştirmek istiyoruz.

Serbest dalış hayata dair size neler öğretti?

Tutkulu ve azimli olmayı, spor ve sağlığın önemini, insanın gerçekten isteyince yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığını, nefes almanın değerini, yardım etmeyi... Bu liste uzadıkça uzar!

Sponsorluk anlaşmaları üzerinizde “Daha iyisini yapmalıyım” gibi bir düşünce veya bir baskı yaratıyor mu?

Sponsorlarımızla aile gibiyiz. Baskı yaratmaktan çok, heyecan ve keyif veriyor.

Sizden sonra genç Türk serbest dalışçılar bayrağı teslim alacak mı? Ülkemizin bu spordaki geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ülkemizde spor deyince akla futbol, basketbol ve voleybol geliyor. Bizim yaptığımız sporlar da bizlerin başarıları sayesinde gün geçtikçe yayılıyor ama yine de bu yeterli değil. Spor ve sporcular daha fazla sahiplenilseydi şu anda çok daha büyük başarılar elde ediyor olabilirdik. Öğrencilerim şu anda Türkiye’de ilk 3’e giren başarılı sporcular. Birlikte antrenman yaptığım Selahattin Akın çok genç yaşta olmasına rağmen milli takıma girdi. Uzun süredir öğrencim olan İrem Yeşil ise Türkiye üçüncüsü. Böyle azimli gençlerimiz umarım ileride yeni dünya rekorları kırarlar fakat desteklenmeleri şart.

Serbest dalışı gençlere tavsiye eder misiniz? Onlara ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Hiç vakit kaybetmeden başlasınlar. Tabii ki mutlaka eğitim alarak. Profesyonel olarak yapmayı düşünenler için de dikkat etmeleri gereken en önemli noktalar güvenlik unsurları ve ekipmanlar.

Daha önce birçok sosyal sorumluluk projesinde de yer aldınız. Önümüzdeki süreçte gerçekleştirmek istediğiniz veya yer alacağınız bu tarz projeler var mı?

Çocukluğumda geçirdiğim astım rahatsızlığı sonrası hayatı daha da önemsiyorum. Bir şekilde dokunabildiğim hayatlar benim için rekorlardan daha değerli. Her dalışımda olduğu gibi bundan sonraki rekor denemelerimi de sosyal sorumluluk projeleriyle birleştireceğim.

Dalış haricinde hangi sporlarla ilgileniyorsunuz?

Suyun içinde olan her sporla ilgileniyorum. Sörf, yüzme, kitesurf bunlardan birkaçı.

Fear Factor’da yarışmak mı sizi daha çok zorladı yoksa dünya rekoru kırmak mı?

Fear Factor (gülüyor).

Daha önce Sualtı Hokeyi Milli Takımı’nda yer aldığınızı da biliyoruz. Bu spora hala devam ediyor musunuz? Suda diğer sporculara göre daha fazla kaldığınız için durumdan yakınan rakipler oluyor muydu? Çok gol atıyor muydunuz?

Kadın Milli Takımı artık Dünya Şampiyonası’na katılmadığı için sualtı hokeyine devam edemiyorum. Milli takımda forvet oynadığım için en çok gol atan sporculardan birisiydim.

Aynı zamanda diyetisyensiniz. Şu anda bu meslekle ilgilenebilecek zaman bulabiliyor musunuz yoksa tüm zamanınızı dalışa mı ayırmış durumdasınız?

Asıl mesleğim diyetisyenlik. Beslenme ve spor birbirine paralel olduğu için ikisini birlikte yürütmekte zorlanmıyorum. Nestle Pure Life ile ‘”Obeziteye Karşı Hareket Zamanı” projesini yürütüyoruz. Pek çok ilde obezite, sağlıklı beslenme ve su tüketimi ile ilgili bilgilendirici etkinlikler düzenliyoruz.

Antrenman, rekor denemeleri, eğitimler haricinde, günlük hayatınızda neler yaparsınız?

Antrenmanlar, konuşmacı olarak katıldığım seminerler, engellilerle dalış projeleri, belgesel çekimleri derken epey yoğun bir programım var. Bu tempoya alıştım ancak yine de kendime vakit ayırmaya çalışıyorum. Film izlemeyi, kitap okumayı, müzik dinlemeyi çok severim.

Sürekli olarak rekor denemelerine hazırlanmak mutlaka zorlu hazırlık süreçlerini ve bir parça da olsa riski beraberinde getiriyordur. Siz bu tempoyu ne kadar sürdürmeyi planlıyorsunuz? Kafanızda jübile için belirlediğiniz bir yaş veya kariyer hedefi var mı?

Dalışı bırakmanın bir yaşı yok, sağlığım el verdiği sürece bırakmayı düşünmüyorum. Aynı zamanda uluslararası serbest dalış eğitmeniyim, dalış eğitimleri vermek ve belgesel sunuculuğuna devam etmek istiyorum.

Rekor denemelerini bıraktıktan sonraki hayatınız için ne gibi planlarınız var?

Sunuculuk ve oyunculuktan da çok keyif alıyorum ancak benim asıl mesleğim diyetisyenlik ve dalış. Sağlığım el verdiğince yapmayı düşündüğüm dalışla birlikte, sporcu kişiliğimden ödün vermediğim sürece, her türlü projeye açığım. Yeter ki hiç durmadan üretebileyim.