Mobilemenu
Profile

Sandboarding - Kumda Board

Sandboarding, snowboard’a çok benzer bir spor olup çölde veya sahillerdeki kum tepelerinden aşağıya kaymak suretiyle yapılır. Genelde sporcuların ayaklar tahtaya bağlıdır fakat bazı kum boardcuları bu sporu ayakları bağlı olmadan yapmayı tercih ederler. Ayrıca pek çok kum boardcusu tahtayla daha iyi bütünleşmek için ince tabanlı bot giyer. Snowboard kadar eğlenceli olsa da onun kadar tercih edilmemesinin en büyük nedeni kum üzerinde bir lift kolay kolay yapılamamasından dolayı genelde sporcuların tepeye tırmanarak çıkmak zorunda olmalıdır (Ya da kumda gidebilen bir araçla da çıkılabilir tabi.). Snowboard’a göre bir avantajıysa tüm yıl boyunca yapılabilmesidir.

Sandboarding, snowboarding ve sörfe çok benzemekle birlikte çölde board yapmanın kendine has güçlükleri de yok değildir. Sandboard üreticileri, board yapımı için formika ve diğer kaygan yüzeyli malzemeleri kullanmaya başlamadan önce sandboardcular yüksek hızlara erişemiyor ve pek çok izlemesi keyifli hareketi gerçekleştiremiyorlardı. Üç tip sandboarding tahtası vardır: İkiz uçlu: İki yönde de kaymayı, dolayısıyla atlamaları sıçrayışları ve çeşitli aksiyonları mümkün kılar. Kırlangıç kuyruklu: Hızlı dönüşler ve yüksek manevra kabiliyeti için idealdir. Kare kuyruklu: Yarış board’u olarak da bilinen bu tip board hep aynı yönde giderek hızlanmak ve slalom için çok uygundur.

Sandboarding 1970’lerde, snowboarding’le aynı zamanlarda yapılmaya başlanmış fakat ancak son 10 yılda popülerlik kazanmıştır. Son 10 yıl içerisinde aralarında Dubai, Mısır, Namibya, Japonya, Şili, Batı Amerika ve Avusturalya’nın olduğu pek çok coğrafyada sandboarding parkurları hizmete girmiştir. Yılın çeşitli dönemlerinde buralarda yapılan yarışmalarda sandboarding müdavimleri tüm yeteneklerini sergilemekte ve izleyenlere keyifli anlar yaşatmaktadır.