Mobilemenu
Profile

Sarah-Quita Offringa: Arubalı Şampiyon!

Rüzgar sörfüne 3 yaşında başlamışsın ancak daha sonra ara vererek 9 yaşına kadar yapmamışsın. Ara verme sebebin neydi ve tekrar başlamaya nasıl karar verdin? 

Rüzgar sörfünü ilk kez 3 yaşındayken bir aile dostumuzla bir kereliğine denemiştim. Sanırım sadece eğlence içindi. Anne ve babam, erkek kardeşimle bana hangisini daha çok seveceğimize karar verebilmemiz ve televizyondan uzak durmamız için birçok spor dalını deneme fırsatı sundu.  Su sporları arasından da rüzgar sörfünü seçmişlerdi. 9 yaşındayken de o kadar başarılı değildim çünkü ekipmanlar hala ağır geliyordu ve kısa bir süre sonra tekrar bıraktım. Ancak bir sene sonra annem beni yelken organizasyonu Bonaire Regatta’ya yazdırınca tekrar başladım. Her hafta sonu antrenman yapıyordum. Takım halinde Aruba’dan Bonaire’ye ettiğimiz seyahatten sonra ise bu spora aşık oldum.

Profesyonel rüzgar sörfçüsü olmaya orada mı karar verdin? Profesyonel kariyerine nasıl başladın? İlk aldığın sonuçlar nasıldı?

Profesyonel rüzgar sörfçüsü olmaya karar verdiğim bir an hatırlamıyorum, bu kendiliğinden oldu. Rüzgar sörfünün yanında eğitimime de devam ettiğim için hiçbir zaman kendimi profesyonel rüzgar sörfçüsü olarak görmedim çünkü önceliğim eğitimdi. Sadece Aruba’da büyüdüğüm ve sık sık okyanusa gidebildiğim için şanslıyım. 2014 yılında Hollanda’da lisans eğitimimi tamamladıktan sonra bütün zamanımı rüzgar sörfüne adadım. Son 2 senedir profesyonel bir rüzgar sörfçüsü olduğumu söyleyebiliriz.

İlk profesyonel yarışıma 2003 yılında, 12 yaşındayken, Bonaire’de katıldım. Katılmak için çok küçük olduğumu söyleseler de bana bu şansı verdiler ve yarışı 5’inci bitirdim.

Ondan sonra 2005 yılında, 14 yaşındayken, Lanzarote’de ilk kez podyuma çıkma başarısı gösterdim. Bir sene sonra da Fuerteventura’da ilk yarışımı kazandım. O günden beri PWA Turu’nda yarışıyorum ve şimdiye kadar her şey gayet iyi gitti.

Kariyerinin başlangıcında seni etkileyen windsurfçüler var mıydı?

Evet, erkek kardeşim ve Bonaire’de yaşayan Tonky, Taty, Kiri ve Bjorn Saragosa gibi rüzgar sörfçülerini hala takip ediyorum. Sudaki stilleri ve spor dışındaki yaklaşımları harika.  

Serbest stil, dalga ve slalom kategorilerinde yarışıyorsun. Bu seni zorlamıyor mu? En çok keyif aldığın dal hangisi?

Evet, sanırım kendime yeni bir mücadele arıyordum. Hayatım boyunca freestyle yaptım ve bu alanda zaten dünya şampiyonluklarım vardı. Slalomda da yarış ve dünya şampiyonlukları kazandım. Şimdi de dalga kategorisinde yarışmaya karar verdim.

Bütün bu disiplinleri yapmamın sebebi rüzgar sörfünü çok sevmem ve yeteneklerimi daha da ilerletmek istemem. Bence bunu yapmanın yolu da mücadele etmekten, yarışmaktan geçiyor. Disiplin başına yeterli sayıda yarış olmaması da bunun diğer bir nedeni.

Farklı disiplinlerde birden yarışmak kolay değil ancak elimden geleni yapıyorum. Ekipmanlar disiplinlere göre çok farklı hissettiriyor ve bu farklılıklara alışmam 1-2 gün sürüyor.

Yarış anlamında adrenalini en yüksek olan disiplin olduğu için slalomu tercih ederim çünkü diğer yarışçılara çok yakınsınız ve bu size inanılmaz hissettiriyor. Yarışlar dışında ise freestyle ve dalga kategorilerini tercih ederim.

Bütün bu disiplinler için nasıl hazırlanıyorsun? Sürekli antrenman yapıyor olmalısın…

Freestyle ve slalom için zor olmuyor. Aruba’da su düz ve bir günde ikisi için çalışmak kolay. Su üzerindeki çalışmamın efektif olabilmesi için antrenmanda bir partnerimin olmasını tercih ediyorum. Dalgada antrenman yapmak benim için zor oluyor. Şu ana kadar yarışlardan hemen önce bu disiplin için yeterli olacak şekilde antrenman yapma imkanı bulamadım. Bu disiplinde dalgalara bağlı olarak çalışabildiğiniz için bazen istediklerinizi yapamıyorsunuz. Şu ana kadar birkaç kere dalgada antrenman yapmak için seyahat edip yeterli dalgayı yakalayamadığım oldu…

Dalga kategorisinde 2014 yılında 6’ncı, 2015 yılında 3’üncü oldun. Bu sene dünya şampiyonluğu hedeflediğine şüphe yok. Yarıştığın üç disiplinde birden dünya şampiyonluğu yaşamanın mümkün olduğunu düşünüyor musun? Tarihte bunu başaran başka bir isim var mı?

Bu harika olurdu! Bunu daha önce başaran biri olduğunu sanmıyorum. Ancak bunu gerçekleştirmek için gerçekten en iyinizi vermeniz gerekiyor. Antrenmanlarda tam olarak odaklanmanız ve yarışlar sırasında dikkatinizi asla dağıtmamanız gerek. Geçen sene slalom ve freestyle’ı kazandım ve dalga kategorisini üçünü bitirdim. Dalga kategorisinde şampiyonluk hayali kurmak için hala uzun bir yolum olduğunu düşünüyorum. Göreceğiz…

Toplamda kaç dünya şampiyonluğun var? Bu kadar fazla şampiyonluk yaşaman sende bir tür rehavet yaratmıyor mu? Motivasyonunu nasıl yüksek tutuyorsun?

Tur’u takip etmeye 2006 yılında başladım ve 10 senede 10 dünya şampiyonluğu yaşadım. Evet, freestyle’da birkaç şampiyonluk yaşadıktan sonra yeni bir mücadele arayışına girdim. Slalom ve dalga gibi farklı disiplinlerde yarışmaya başlamamın bir nedeni de buydu.

Tüm bu şampiyonlukları neye borçlusun: Çok çalışma, rüzgar sörfüne erken başlama, özel yetenek?

Öncelikle rüzgar sörfü cenneti olan bir adada büyüdüm bu yüzden antrenman yapma imkanım çoktu. Bu spora erken yaşta başladım ve küçük yaşlardan itibaren sponsorlar tarafından desteklendim. Bu sayede dünyanın farklı bölgelerinde ve farklı şartlar altında antrenman yapabilme şansı buldum. Sık sık Bonaire’ye gittim ve oradakilerin seviyesini gördüm. Bu da beni daha iyisini yapmam yönünde motive etti. Yani genel olarak suda çok zaman geçirdim ancak başarılarımdaki en önemli faktör rüzgar sörfüne başladığım ilk günden bugüne kadar hiç eksilmeyen, ailemin bana olan büyük desteği.

5 favori rüzgar sörfü bölgen neresi?

Barcadera, Aruba

Sorobon, Bonaire

Dahab, Mısır

Capetown, Güney Afrika

Alaçatı, Türkiye

Türkiye’de rüzgar sörfü yapmayı seviyor musun? Yarışlara katıldığın Alaçatı’yı nasıl buluyorsun?  Türkiye’de Alaçatı’dan başka bir yerde rüzgar sörfü yaptın mı?

Alaçatı’ya bayılıyorum! Slalom için harika. Rüzgar güçlü estiğinde freestyle için de favori yerlerimden biri. Birçok hava durumunu bünyesinde barındırdığı için burayı çok seviyorum. Bazen hafif rüzgar ve düz su oluyor, bazı zamanlar da ise gerçekten güçlü rüzgarlar ve yüksek zıplayışlar yapmanıza olanak sağlayan güzel dalgalar oluyor. Alaçatı’daki bu çeşitliliği seviyorum.

Daha önce Bodrum, Pırlanta’da rüzgar sörfü yaptım. Önümüzdeki gelişimde Ilıca’yı denemek istiyorum.

Türk rüzgar sörfçüleri ile aran nasıl? Aralarında yakın arkadaş oldukların var mı?

Aslında en iyi arkadaşlarımın bazıları Türk rüzgar sörfçülerinden diyebilirim. Gerçekten çok eğlenceli ve arkadaş canlısı insanlar. Türk kültürünü de çok seviyorum ve daha çok öğrenmek istiyorum. Alaçatı’da kendimi evde hissediyorum. Tur’un en sevdiğim bölgesi de burası.

Başına gelen en zorlu rüzgar sörfü anını anlatabilir misin?

Yaşadığım en kötü ve en iyi anılardan biri geçen sene Avustralya seyahatindeydi. Gnaraloo’ya ulaşmak için 2 gün boyunca arabayla yolculuk yaptık. Oraya vardığımızda dalgalar çok iyi değildi, hava inanılmaz sıcaktı ve her yerde sinekler vardı. Gerçekten çok kötü bir ruh halindeydim. Çölde bir gün bekledikten sonra şehre geri dönmeye karar verdik. Hedefe ulaşmaya çok az kala aracımız çamura saplandı. İnanılmazdı. Oradan kurtulmamız 2.5 saat sürdü. Felaket bir gündü ancak şimdi düşününce yaşadıklarımızı eğlenceli buluyorum (gülüyor).

“Cabeibusha, The Curly Gem” isminde bir filme de konu oldun? Bundan biraz bahseder misin?

Film 2015 yılında yaptıklarıma bir bakış aslında. Bu filmle insanlara bir rüzgar sörfçünün hayatının nasıl olduğunu göstermek istedik. Windsurf görüntülerinin yanında seyahat ederken yaşadığımız bütün zorlukları da göstermeye çalıştık. Windsurf yapmayan izleyiciler bile yaptığımız bu harika sporun nasıl hissettirdiğini anlayacaktır. Ayrıca filmin sonuna doğru Alaçatı ve çevresinden görüntüler de bulunuyor!

Diğer spor dallarıyla ilgileniyor musun?

Evet, birçok farklı sporu yaparak büyüdüm. Rüzgar sörfünün yanında favori sporum tenis. Ancak sörf, kitesurf ve kaykayı da seviyorum. Aslında her sporu, aktif bir yaşam sürmeyi seviyorum.

Hollanda’daki University of Utrecht’ten mezun oldun. Lisans eğitiminden sonra şimdi de Master yapmaktasın. Hangi okulda ne üzerine eğitim alıyorsun? İleride bu alanda bir iş yapmayı düşünüyor musun? 

Evet, lisans eğitimimi Utrecht’te tamamladım ancak henüz Master’a başlamadım. Sanırım bu sene başlayacağım. İşe girmek mi ?!? Düşüncesi bile tüylerimi diken diken ediyor (gülüyor). Ne yapacağıma henüz karar vermedim…

Gelecekteki planların ne? Kaç dünya şampiyonluğu daha kazanacaksın?

Planlama konusunda çok iyi değilim, genelde her şeyi akışına bırakırım. Şu anda rüzgar sörfüne ve sporumu geliştirmeye odaklanmış durumdayım. Özellikle de dalga kategorisinde! Şampiyonluklar güzel ancak gerçekten ben kendimi geliştirmek istiyorum.

Röportaj için teşekkürler. Eklemek veya Türk takipçilerine iletmek istediğin bir mesaj var mı?

Ekleyeceğim başka bir şey yok. Yakında tekrar Alaçatı’ya gelmeyi dört gözle bekliyorum!