Mobilemenu
Profile

Scuba Diving Malzemeleri Nelerdir?

Dalış Regülatörü

Sualtı solunum aracı olarak da bilinen, çevre basıncına uygun bir şekilde rahat bir nefes almayı sağlayan regülatörler bir dalışın olmazsa olmaz gereçlerinden biridir.

Dalışçıların denizaltında çevre basıncına uygun ve rahat bir şekilde nefes alıp vermesine olanak sağlayan dalış regülatörü, deniz seviyesinde soluduğumuz normal atmosfer basınçlı havayı, inilen derinlik kademelerine ve çevre basıncına göre deniz altında düzenli hava akışını ayarlayabilmeye yarar. Ve tam da bu noktada hayati bir önem taşır.

Sualtında insan vücuduna suyun uyguladığı basınç inilen derinliğe ve suyun yoğunluğuna göre değişir. Belirli bir oksijen dengesinin ayarlanmasını sağlayan regülatörler de sualtındaki dalgıçların en büyük dostu haline gelir.

Dalış tüplerinden solunan tazyikli hava akışını inilen derinliğin her kademesine göre düzenleyerek, organlarımıza ve vücudumuza hiçbir rahatsızlık vermeyen regülatörler olmadan dalış yapmak imkansızdır. Kısacası, sualtında sanki kendi evimizde gibi rahatça dolaşmamızı dalış regülatörlerine borçluyuz. Hepimiz onu sevmeliyiz.

Dalış Tüpü

Hava deposu. Evet, aynen bu şekilde de tanımlayabiliriz. Dalış tüpleri soluk alıp verdiğimiz havayı yüksek basınç altında depolamaya yarar. Çelik ve alüminyum karışımı ya da direk çelikten yapılan bu tüpler sualtında özgürce dolaşmamızı sağlayan gereçlerin başında gelir.

Dalış tüpleri satın alırken, yapılış tarihi, doldurma basıncı yani içine basılan hava miktarı, bunun yanı sıra kullanışlı olması ve taşınması bakımından da hafif olması tercih sebebi olabilir. 

Silindir şeklinde olan bu tüpler düşmemesi, dik durması kolay taşınabilmesi için de özel yapılmış plastik veya sert kauçuktan imal edilirler. Dalış tüplerinin modelleri litre + atmosfer üzerinden değerlendirilir. Kalite ve kapasitelerine göre de 3 litrelikten 18 litreye kadar tüp çeşitleri mevcuttur. Ne kadar profesyonel olduğunuza bağlı olarak küçükten büyüğe doğru bir sıralama yapabilirsiniz.

Şnorkel

Hepimizin bir şekilde kullandığı şnorkel scuba diving’in olmazsa olmazlarındandır. Ama burada biraz daha profesyonel bir şeyden bahsediyoruz elbette.

İyi bir şnorkel iki parçadan oluşur. Bunlar maps ve hava borusudur. Satın alırken J biçiminde bükülmüş ventilsiz olanlar daha çok tercih edilir çünkü hem kullanımı rahat hem de daha hafiftir.

Scuba diving tutkunları ise dalış sırasında daha ziyade körüklü şnorkel kullanırlar. Şnorkelin uzunluğu normal olarak 35 veya 40 santimdir. Kısacası, denizde yüzerken kullanacağınız şnorkel ile dalış yaparken kullanacağınız şnorkeller farklıdır. Tercihi buna göre yapmak önemli.

Wetsuit

Scuba diving için imal edilmiş dalgıç giysileri vardır. Wetsuit’lerin başlıca amacı üşümeye ve suya karşı vücudu korumaktır. Ayrıca, yapılan dalışlarda, basit ve küçük kazalarda vücut yaralanmalarına ve sıyrıklarına karşı da vücudu savunur.

Dalış giysileri neopren ve sentetik kauçuk karışımından yapılır. Ve daha ziyade ıslak dalış elbisesi denen özel bir giysi kullanılır.

Islak dalış elbisesi şeklinde tabir edilen wetsuit’ler amatör dalgıçlar için en uygun sualtı kıyafetidir. Islak dalış elbisesi denilmesinin sebebi giydikten sonra denize girer girmez, elbise ile vücut arasına giren suyun vücudun ısısı ile ısınarak üşümeyi kısmen önlemesidir.

Hem vücut ısınızı dengede tutmak hem de suda fazla kalmanın getireceği fiziksel zararlardan uzaklaşmak için paraya kıyıp iyi bir wetsuit bulmanız şart.

Palet

Bilinen bir gerçektir: Su içinde her palet vuruşta sualtındaki normal bir insandan iki kat daha hızlı ilerlersiniz. Dolayısıyla dalış yaparken, daha da derine daha da hızlı inmek için palet kullanımı şart.

Ama birçok farklı palet türü var ve iyi bir seçim yapmak mühim. Bu noktada üçe ayrılan palet türlerinden birini ne yapmak istediğiniz doğrultusunda seçebilirsiniz.

Yüzme paletleri:

Bu model sadece su üzerinde ilerlemek ve su üstünden denizin altında ne olup bittiğine bakmak için kullanılır. Sahillerde kullandığımız paletler bu kategoriye giren örneklerdir.

Orta su paletleri:

Dalış yapmaya yeni başlayanların kullandığı bu paletler orta sertliktedir. Çeşitli renkleri vardır ve suda kesinlikle batmazlar. Bu paletler daha ziyade sualtı sporcuları ve sualtı avcıları tarafından tercih edilir.

Derin su paletleri:

Siyah, sert ve ağır paletlerdir. Profesyonel dalgıçlar tarafından kullanılır Derin su paletlerinin topuk kısmı açıktır. Normal paletlerden farkı, ağır ve daha sağlam olmasıdır.