Mobilemenu
Profile

Şehri Terk Etmeden Atılabileceğiniz 5 Macera Türü

Belki doğaya kaçacak kadar vaktiniz yok; belki de doğayla pek aranız yok ve her daim şehirde kalmayı tercih ediyorsunuz. Sebebi önemli değil; işte karşınızda şehri terk etmeden yapabileceğiniz 5 macera dolu aktivite...

Şehir Keşifleri

Şu sıralar, tarih ve gizem açısından zengin; terkedilmiş bina, kanalizasyon, tünelleri keşfeden şehir kaşiflerine yönelik bir alt kültür büyümekte. Klostrofobiniz ve vertigonuz yoksa, terkedilmiş bölgelerden heyecan duyuyorsanız ve engellerden atlayıp rögar kapaklarını kaldırmaya hazırsanız bu iş tam size göre! Yine de uyarmadan geçmeyelim: Bazı bölgelere izinsiz girmek , kuralların çiğnenmesine sebep olabilir…

Parkour/ Serbest Koşu

Bu koşu türü de zaten şehirde icat edildi. Kimi bu sporu “A” noktasından “B” noktasına ulaşmanın en hızlı ve en etkili yolu olarak görüyor kimi ise bundan çok daha fazlası yani bir yaşam tarzı olarak! Başlamak için neye mi ihtiyacınız var? Biraz cesaret ve sağlıklı bir vücut. Hepsi bu!

Şehir Yarışları

Ülkemizde değil ama yurt dışındaki şehirlerde üzerinde garip kostümler olan ve etrafta ipucu arayıp, bulmacaları çözmeye çalışanları görürseniz şaşırmayın. Muhtemelen bir “Şehir Yarışı”nın ortasında kaldınız! Bu tip yarışlar en çok ABD’de ilgi çekiyor ve çoğu kişi yarış kazanmaktan çok aldıkları keyfe ve heyecana bakıyor. Şehir hayatı o kadar da sıkıcı değilmiş!

Köprü Tırmanışı ve Gökdelen Yürüyüşleri

Sıradaki spor tipleri yükseklik korkusu olanların pek hoşuna gitmeyecek cinsten. Henüz sadece Avustralya ve Yeni Zelanda’da yapılabilecek köprü tırmanışlarında bir güvenlik halatı ile bağlandığınız köprünün zirvesine çıkıp hem heyecan dolu bir tecrübe yaşıyor hem de eşsiz bir manzaraya tanıklık ediyorsunuz (Avustralya’da tırmanılan Sydney Harbour Bridge’in yüksekliği tam 134 metre). Toronto’da bulunan CN Tower’ın çatısında gerçekleştirilen gökdelen yürüyüşlerinde ise çatıda özel hazırlanan platformda yürüyerek en köşeye yakın yürümek hatta aşağı sarkıp metrelerce altınızda neler olup bittiğini gözlemlemek amaçlanıyor (Tabii tüm bunları yaparken emniyet kemerleri ile güvene alınıyorsunuz). Şartlar uygun olsa da bu iki spor dalı da henüz ülke sınırlarımız içinde yapılmıyor. Girişimciler için harekete geçme zamanı!

Drone Yarışları

Gelelim listemizdeki en teknolojik ve en “tembel” işi olan spor dalına (İşten çıkış saatinde metrobüse binmece veya yaya geçidinden karşıya geçmeceyi koymayı unutmuşsunuz diye bakan gözleri görür gibiyiz). Bir grup insan, ellerinde kumanda, gözlerinde görüntüleme cihazlarıyla oturuyorlar. Cihazdaki görüntü ise yüksek hızda giden bir drone'un görüş açısından geliyor.

Bu sahne bir bilim kurgu filmden değil, yakın zamanda kurulan Drone Yarış Ligi’nden (DRL). Drone yarışlarının nasıl yapıldığını anlamak için Formula 1 ile Red Bull Hava Yarışları’nın birleştiğini hayal edin. İşin güzel tarafı ise, yarışçı aracın içinde olmadığı için daha fazla risk alabilir. Tabii cebine güveniyorsa! Türkiye'de bu tarz drone'lar “İHA” kategorisine giriyor ancak havalimanı, helikopter pisti, askeriye gibi yerlerden uzak durduğunuz sürece yarışmanız için herhangi bir engel yok.