Mobilemenu
Profile

Serbest Dalış ve Türk Sporcuların Başarısı

Nefesinizi tutarak su altında ilerlemeye çalışmak ve bunu mümkün olduğu kadar uzun sürede gerçekleştirmek kulağa oldukça zorlu geliyor ama su altı sporlarının bir dalı olan serbest dalış, tek nefesle derinlere ulaşmayı amaçlayan bir spor olarak bu imkânsızlığı başarıyor. Sınırları zorlayan bir spor dalı olan serbest dalış, bedensel sınırların çok ötesine geçen sporcular tarafından uzun yıllardır açık denizlerde, göllerde veya havuzlarda yapılıyor. Her yıl yeni bir rekor kırıldığına dair haberlerini aldığımız bu spor dalında Türkiye’nin de çok başarılı sporcular yetiştirmiş olması elbette bizim için bir gurur kaynağı. Türk sporcuların bu daldaki başarısı özellikle kırdıkları dünya rekorları ile spor tarihine yazıldı.

Serbest dalış bireysel bir spor olsa da arkasında mutlaka bir takım desteği mevcut. Gerek antrenmanları gerek motivasyonu gerekse dalış esnasında ihtiyaç duyulan takım desteği ile gerçekleşen bir spor dalı. Serbest dalışın beş farklı disiplini bulunuyor. Türk sporcularımız da bu disiplinlerde kırdıkları dünya rekorları ile adlarını dünyaya duyurmuşlardır. Paletli sabit ağırlık serbest dalış disiplinlerinin ilki ve en yaygın olarak yapılanı... Dalgıç bu disiplinde, bir ağırlık yardımıyla ve paletli olarak suya batıyor. Paletsiz sabit ağırlık ise diğer serbest dalış disiplinidir ve kesinlikle en zorlusu sayılabilir. Üçüncü disiplin ise serbest batış disiplinidir, dalgıçlar burada bir hat kullanarak iniş ve çıkış sağlarlar. Dördüncü disiplin değişken ağırlık disiplininde ise dalgıçlar batmak için bir kızak kullanırlar, çıkış için ise ana hat kullanırlar veya kendi güçleriyle çıkarlar. Beşinci ve son disiplin ise limitsiz dalış disiplinidir. Bu disiplinde esas olan süredir, dalgıç bilincini kaybetmeden sudan çıkmalıdır. Bu disiplinlerin ortak özelliği açık sularda uygulanması… Benzer olarak havuzlarda yapılan dalışlarda uygulanan disiplinler de vardır.

Serbest dalışın teknik kısmının haricinde aslında hatırlanması gereken bu sporun zorluğunu ortaya koyan antrenmanlardır. Sporcular hem suda hem de su dışında oldukça ağır antrenmanlar yaparlar. Nefes tutarak yürüme, oksijensiz ortama bedeni alıştırma, su altında basınca karşı koyabilecek şekilde adaptasyon sağlama gibi çalışmalar insan vücudunu oldukça zorlayacak nitelikte. Sadece bu çalışmalar bile bu sporu zorluk olarak diğerlerinden ayırır. Bu spor için yetenek yetmeyebilir, aynı zamanda vücudu sınırlarını zorlayıp dayanması güç ortamlara alıştırarak ancak başarılı olunabilir. Bu kadar zor ve özel bir dalda Türk sporcuların başarılı olması ve hatta dünya rekorlarına imza atmış olması ülke olarak gurur kaynağıdır.

Yasemin Dalkılıç, serbest dalışta 1999 senesinde 68 metre derinliğe dalarak bu sporda adını duyuran ilk sporcu oldu ve dünya rekorunu kırdı. Dalkılıç, farklı disiplinlerde de başarı elde etti. Rekorlara imza atan diğer sporcumuz ise Şahika Ercümen…Başarılı sporcu, 2013 yılında Van Gölü’nde paletsiz değişken ağırlık disiplininde 61 metreye dalarak dünya rekoru kırdı. Bu dalış dünyanın en extreme dalış rekoru olarak da kabul edilmiştir. Şahika Ercümen aynı zamanda 2011 yılında buz altı yatay dalışla 110 metre dalış yaptı ve hem erkekler hem de kadınlar kategorisindeki rekoru kırarak Guiness Rekorlar Kitabı'na girdi. Ayrıca Ercümen’in 2011 yılında iki dünya rekoru daha vardır.

Devrim Cenk Ulusoy serbest dalışta Türkiye rekorlarının yanı sıra sekiz dünya rekoru iki Avrupa rekoru kıran ve bu alanda çok başarılı olan bir diğer sporcumuzdur. Derya Can, değişken ağırlık ip destekli paletsiz dalışta ardından da ip destekli sabit ağırlık dalışıyla üst üste iki dünya rekoru sahibi oldu. Bu sporcularımızdan ve elde ettikleri başarılardan pek çoğumuz haberdar olmasak da dünya spor tarihinde -en zor spor dalı olan- serbest dalışta yerlerini aldılar ve çalışmalarına bu alanda devam ediyorlar. Sporun insan hayatı için ne kadar önemli olduğunun hemen herkes farkında olsa da Türkiye’de futbol dışında kalan spor dalları pek fazla edilmez. Belki de bu nedenle dünya rekorları kıran, her birinin kendi başına inşa ettiği başarı öykülerine sahip sporcularımız gerekli ilgiden ve destekten uzaklar. Her şeye rağmen onların fiziksel güç, konsantrasyon ve yoğun çalışmanın sonucu olarak elde ettikleri başarılar bundan sonraki nesillere örnek teşkil edecektir. Serbest dalış sporunun tanıtılması, bu spora yeni sporcuların katılması, hiç şüphesiz yeni dünya rekorlarını da beraberinde getirecektir.