Mobilemenu
Profile

Serbest Kayağın En İyi 5 Yıldızı

Shane McConkey

Serbest kayağın mimarlarından biri olan Shane McConkey ile başlayalım. Kanadalı aksiyon ustası kariyerine birçok ekstrem sporu sığdırmayı başardı. Fakat yola asıl çıkışı birbirinden harika numaralara imza attığı serbest kayak numaralarıydı.

2001’de henüz 22 yaşındayken ESPN tarafından yılın aksiyon ustası seçildi. Kayak konusunda neredeyse tüm branşlarda profesyoneldi. İlham verdi ve onun ardından “Shane gibi olacağım” diyen birçok aksiyon meraklısı genç yetişti. O ise 40 yaşındayken bile kopmadığı ekstrem sporlar dünyasından ve bu  dünyadan 2009 yılında geçirdiği trajik bir base jump kazası sonrası ayrıldı.

Candide Thovex

Candide Thovex her şeyi bir araya getiren adam olarak tanınıyor. 34 yaşındaki Fransız kayakçı, yukarıda adını andığımız efsane Shane McConkey ve JP Auclairlerin’in yaptıklarını izledi, onlardan ilham aldı, kopyaladı ve tekniğini kusursuz hale getirdi. Daha sonra snowboard yıldızlarından da birkaç trick kaptı ve en sonunda Freeride Dünya Turu’nda şampiyon olarak tüm dünyaya adını duyurdu. Kar üzerinde onun yaptığı figürleri yapabilen hatta yaklaşabilen çok az insan var. Neredeyse tüm branşlara hakim bir kar kralı o.

Seth Morrison

Korkusu ve sınırı olmayan bir başka isimle devam edelim. Seth Morrison hep gergin ve öfkeli bir adam olarak tanındı. İnanılmaz hareketleri ya da dinmeyen aksiyon arzusu ona “Ski Angry” lakabını da verdi. O daha çok inanılmaz uçuş hamleleri ile biliniyor. Ulaştığı muhteşem hızın ardından profesyonel bir kayakla atlamacı gibi uçabilen Seth bu işi hazırlanmış parkurlarda değil doğal ortamında yapıyor. Amerikalı serbest kayakçı bugünlerde 43 yaşına basmasına rağmen yeni maceralar peşinde koşmayı sürdürüyor.

Glen Plake

52 yaşındaki Glen Plake, Bad Boy lakabıyla biliniyor. Bu lakap bile çoğu şeyi açıklıyor ama biraz açmak gerekirse, aşırıya kaçtığı birçok şovu ile patlattığı fişekleri ve kendine has saç stiliyle bu sporun punklarından olarak adından söz ettirdi Glen Plake. Yetenek olarak bu listedeki diğer isimler kadar iyi değil belki ama o tam bir şov adamı olduğu için bu listedeki herkesten daha çok parayı katıldığı film ya da televizyon programlarından kazanmayı bildi.

Scot Schmidt

Listemizdeki en yaşlı isimle yazıyı bitirelim. 55 yaşındaki Scot Schmidt bugün atlayış yapmak için pek tercih edilmeyen Squaw Vadisi’nde unutulmaz izler bırakmış bir serbest kayakçı. Hatta ondan sonra vadinin tercih edilmeme nedeni az yağan kar değil, kayak için imkansız bir lokasyon olması oldu. Ama Schmidt “imkansız” denen yerde bile harikalar yaratmıştı.

O bir anlamda bu işin old school lideri. Birçok figür kayak dünyasına onun heybesinden çıkarak girdi. Birçok zorlu atlayışın ilk referansı da ona ait. Amerikalı kayakçı bugün birçok genç kayakçının önünü açan idol olarak hala büyük bir saygı ve sevgi görüyor.