Mobilemenu
Profile

Serbest Stil Kayak Kralıyla Tanışın: Simon Dumont

Geçtiğimiz günlerde 30. yaşından gün alan Amerikalı serbest kayakçı Simon Dumont, tarihin gördüğü en iyi ekstrem sporculardan biri. 2004’ten itibaren, yani 18 yaşından beri katıldığı tüm turnuvaları domine eden Dumont, yaptığı gösteri şovlarıyla da kış sporları camiasının en sevilen karakterlerinden biri oldu.

Çoğunlukla big air ve half-pipe yarışmalarında arz-ı endam eden Simon Dumont, kendisiyle özdeşleşen Superman atlayışıyla biliniyor. Yaklaşık 100 adım yükseklikten inanılmaz akrobatik hareketlere süzülen Dumont, asıl şöhretine ise X-Games turnuvalarında yaptığı hareketlerle ulaştı.

Simon Dumont, kariyerinin ilk yıllarından itibaren bariyer olarak görülen 20 metreyi aşmaya başladı. 2007’de yaptığı yanlış bir hareketin ardından yere çakıldı ve birçok kemiğini kırdı. Fakat, sadece iki ay sonra geri döndü ve daha da tehlikeli hareketler denemeye başladı.

“Sakatlandıktan sonra geri dönmek bütünüyle zihinsel bir süreç. O süreçte güçlü kalabilirseniz en iyi şekilde dönebilirsiniz. Ben de bunu yaptım.” demişti Dumont, ve eklemişti “Ama bu, tabii ki her seferinde geri döneceğim anlamına gelmiyor. Dikkatli olmam da şart.”

Böyle dediğine bakmayın, Simon döner dönmez yine en tehlikeli atlayışların abonesi oldu. 11 Nisan 2008’de 35 feet (yaklaşık 120 metre) yüksekliğe çıkarak Superpipe dünya rekoru kırdı. 22 yaşındaki bir kayakçıya göre çok tecrübe yaşamış ve erken yaşta bir yıldıza dönüşmüştü. Kendisiyle birlikte branşını da yükselten Simon, 2008’de Ellen DeGeneres Show’a katıldı ve bu programa çıkan ilk serbest kayakçı oldu. Bir Amerikan spor kahramanı figürüne dönüşmesi de tam o zamana denk geldi.

Peki, tüm bunlar Simon’ın durmasına ve “ya parayı bulmuşum takılayım kafama göre” demesine yol açtı mı? Asla! Simon, Las Vegas’ın ünlü tayfasıyla takılmak yerine kar, kış ve soğuklara geri döndü.

Bir nevi kendi potansiyeli ile savaşan Simon hem profesyonel hem de freestyle birçok dalda ödüller almaya devam etti. 2009 yılında yaptığı çift ön inişle X-Games Big Air’in kralı oldu. Yine aynı yıl Park City, Utah’ta, Superpipe finalinde yaptığı performansla akılarla kazındı. Yine kaza yapsa da asla mücadeleyi bırakmadı ve başarılı olup şampiyon oldu.

Simon Dumont ‘un favori şehri hiç şüphesiz Aspen. Başarıları Aspen ile özdeşleşen Simon hayatının en büyük ödüllerini burada elde etti,  Winter X Games’i silip süpürdüğünde en iyi hareketlerinin çoğuna Aspen ev sahipliği yaptı. Bir anlamda onun en iyi hareketlerine canlı canlı en çok tanık olan Aspen seyircisiydi.

“Burada olmak her zaman bir özgüven veriyor bana. Burada başarmak her zaman daha kolay. Harika bir rampa ve beni destekleyen binlerce insan… Onlar olmasa ne bu kadar ödül kazanabilirdim ne de bu ödüller şimdiki kadar değerli olurdu” diyor Simon, Aspen’in onun için ne demek olduğunu ifade ederken.

Simon Dumont, bugün kendi branşını gençlere tanıtmak için amatörlere açık bir turnuva düzenliyor. Her sene birçok amatör serbest kayakçıyı ağırlayan Dumont Cup, geleceğin serbest stil yıldızlarını yetiştiriyor. Henüz 30 yaşında kendi öğrencilerini yetiştiren bu güzel adam bakalım en az kendisi kadar yetenekli sporcuları geleceğe kazandırabilecek mi?