Mobilemenu

Beyaz su (whitewater) kayağı (kanosu) disiplininin bir alt dalıdır. Bu spor dalının Walter Blackader tarafından 60’ların sonu, 70’lerin başında kurulduğu kabul edilmektedir. Beyaz su kayağında sporcunun amacı akarsunun belli bir bölümünde yol almakken serbest stil kayakta (Playboating veya Rodeo da denir.)  sporcu belli bir noktada kalarak çeşitli teknikleri sergiler. Bu dalda playboat diye de bilinen özel kayaklar kullanılmakla birlikte eğlenmek amacıyla hemen hemen her tip kayakla bu spor yapılabilir.

Sergilenen teknikler (spinler, dönüşler, taklalar vs.) snowboardcuların, kaykaycıların ve sörfçülerinkine oldukça benzer. Günümüzde üretilen playboatlarla sporcunun kayağı sudan keserek tamamen havada kalması mümkündür.

Yarışmalarda amaç belli bir süre içinde en çok puanı toplamaktır.

Bu sporda pek çok sporcu bir çok hareket icat edip bu hareketlere eğlenceli isimler vermiştir. Örnek olarak Roundhouse, Phonics Monkey, McNasty ve Donkey flip gösterilebilir.

Serbest stil kayakta yaklaşık 30 ayrı hareket vardır. En dikkat çekici hareketlerden biri 180-pointer Helix’tir. Bu hareket 360 derecelik bir spin (kendi etrafında dönüş) olup dönüş sırasında en az 180 derece boyunca kayak ters olmalı ve ters olduğu anın bir bölümündeyse havada olmalıdır.

Bazı popüler playboating hareketlerini izleyelim. 

SURFING

SPINNING (KENDİ ETRAFINDA DÖNÜŞ)

CARTWHEEL (TAKLA)

BLUNT (DOBRA)

FLIPS

ROCK

DİĞER