Mobilemenu
Profile

Seyahat İçin Nasıl Para Biriktirilir?

Malum, seyahat etmek hiç de ucuz bir şey değil. Hele ki günümü döviz şartlarında... Kısa süreli bir yolculuğa çıkacaksanız yine bir şekilde idare edersiniz belki ama amacınız uzun bir tur hatta bir dünya turu ise öncesinde ekonomik olarak bazı tasarruflar yapmanız zorunlu.  Eğer siz de yakın zamanda uzun bir seyahat planlıyor ve cüzdanınıza baktıkça üzülüyorsanız aşağıda 6 tanesini listelediğimiz tutumlu yaşama tüyolarına bir göz atın.

Evde yemek yapmaya başlayın

Eğer uzun süreli bir seyahat planınız varsa, yemek için dışarı çıkmayı unutun. Tamam arada birkaç kaçamak yapabilirsiniz ama ekonomik olarak bakınca evde yemek yapmak her zaman daha ucuza geliyor.

Hemen “ne yani sürekli makarna mı yiyeceğiz?” diye umutsuzluğa düşmeyin. Semt pazarlarında hem sağlıklı hem de ucuz birçok sebze bulabilir, süpermarketlerin indirimli reyonlarında üç günlük yemek çıkacak malazemeleri çok ucuza getirebilirsiniz.

Daha önce hiç yemek yapmamanız da mühim değil. Yemek yapmak öğrenmesi zor bir şey değil. YouTube ve yemek tarifi siteleri artık en iyi arkadaşlarınız olabilir.

Telefon faturanızı azaltın

Gerçekten ihtiyacınız yoksa fiyatı bugünlerde dudak uçuklatan yeni telefonlardan almayın, elinizdeki yadigarlarla yetinin. Bununla beraber faturalarınızı da düşürmeye çalışın hatta sizi sınırlı konuşma, mesajlaşma ya da internet tüketimine yönlendirecek paketleri tercih edin. Aylık 30 liraya üçlü bir paket yaptırıp kendinize sınır koyabilirsiniz örneğin. Bu hiç de zor değil.

Ek iş bakın

Eğer çok ağır bir işte çalışmıyorsanız ve işten çıkınca “asla başka hiçbir şeye bakamam” diyorsanız geçici olarak ek işlerde çalışabilirsiniz.

Durumunuza göre ister hafta sonu ister ise akşamları birkaç saatlik ek işler bakabilirsiniz. Özellikle evinizden yapabileceğiniz bir şeyler bulursanız o zaman her şey daha kolaylaşabilir.

Ya da seyahat hedefinize gerçekten baş koyduysanız hizmet sektöründe belki daha yorucu bir ortamda çalışıp para biriktirebilirsiniz. Şartlar zor olsa da, işin geçici olduğunu ve seyahat hedefinizi düşünerek moral bulabilirsiniz.

Sigarayı bırakın

Sağlığınız için kötü olmasının yanında, sigara aynı zamanda çok paraya da mal olur. Bir paket sigaranın fiyatı ile bir gün doyacak malzeme bile alabilirsiniz. Eğer büyük tiryakiyseniz de en azından azaltmayı deneyin. Hem sağlığınıza hem de bütçenize nasıl katkıları olduğunu göreceksiniz.

Giderlerinizi sıkı takip edin

Aylık harcamalarınızı takip edin. Gereksiz gördükleriniz, “olmasa da olur” dedikleriniz varsa derhal harekete geçin ve bütçenize katkı sağlayın. Taksiye biniyorsanız otobüse geçin hatta mesafe çok da uzak değilse yürümeyi tercih edin. Bu sağlığınıza da iyi gelir. Gereksiz gördüğünüz harcamalardan vazgeçip bunu 3-4 aya yayarsanız uçak bileti fiyatlarını düşünmemeye başlayabilirsiniz.

Aile evine dönün

İstanbul, Ankara ya da İzmir gibi şehirlerde doğup aynı şehirde öğrenci olanlar genelde arkadaşlarıyla eve çıkarlar. Eğer sizin de böyle bir durumunuz varsa aile evinize geri dönmeyi düşünün. Ne kira ne de fatura derdiniz yokken para biriktirmek çok daha kolay olur. Yemeklerinizi de evde yiyip, tüm sosyal hayat masraflarından da kurtulabilirsiniz.