Mobilemenu
Profile

Seyahatlerinde Bisikletlerini Eksik Etmek İstemeyenlere 7 Öneri

Tek başına olduğunuzu bilin

Bisikletinizle seyahat etmeyi düşünüyorsanız bunun size büyük acılar vereceğine emin olabilirsiniz! Bisikletiniz, yedek parçalar, tamir seti, ayakkabılar ve kıyafetlerle birlikte yaklaşık 30 kiloluk bir bisiklet çantasıyla havaalanında debelenmeniz söz konusu. Önce bu gerçeği kabul edin, sonrasında bisikletle seyahat edip etmemeye karar verin.

Bisikleti götürmeye değer mi karar verin

Tatil veya seyahatinizde gerçekten normalde olduğu gibi bisiklete binip binemeyeceğinizi iyice bir düşünün. Gezinizde bisiklet binmek önemli bir yer tutuyorsa onu yanınıza almalısınız. Tabii gittiğiniz yerde bisiklet kiralayabilirsiniz ama özellikle uzun turlarda ayarları size göre yapılmamış bir bisikleti sürmek ciddi ağrı ve sızlanmalara neden olabilir.

Havaalanında güler yüzlü ve uyanık olun!

Artık birçok insan seyahatlerinde bisikletini de yanında taşıyor. Havayolu şirketleri bu durumun farkında ve hepsi farklı hareket tarzları, fiyatlar ve imkanlar tanımış halde. Yine de bisikletinizi parçalara ayırıp büyük bir çantaya koyup, check-in sırasında büyük bavul diye tanımlayabilir, içeriği sorulduğunda bisiklet yerine “spor malzemeleri” yanıtını verebilirsiniz. Böylece ekstra ücretlerden kurtulmanız mümkün olabilir. Yine de durumun havayolu personelinin anlayışına kaldığını unutmayın ve onlara karşı güler yüzlü olmaya dikkat edin. 

Yedek bisikletinizi götürün

Birden fazla bisikletiniz varsa ve gideceğiniz yerde KOM peşinde koşmayacaksanız seyahatinizde yanınıza yedek bisikletinizi almak akıllıca olur. Havayolu şirketine ne kadar ücret ödeseniz de elde olmayan sebepler ya da kötü niyetli personel nedeniyle bisikletinizi paramparça bulabilir ve tatilinizi gözyaşlarınızla süsleyebilirsiniz! Diğer taraftan gittiğiniz yerde bisikletin çalınması yada bilmediğiniz rotalarda bir kazayla zarar görmesi de evinizin bildik yollarına göre daha büyük bir olasılık.

Bunları unutmayın

Evinizdeyken günlük sürüşlerinize otomatik olarak hazırlığınızı yapar çıkarsınız. Nedir? Tamir seti, yedek iç lastik, el pompası, suluk, kask, eldiven… Seyahatiniz sırasında bisiklete binecekseniz evinizde olan, her gün kullanmadığınız, belki de hiç kullanmayacağınız kıyafet ve ekipmanları da almayı unutmamalısınız. Sonrasında bir bisikletçiye gidip gereksiz masraf yaparak yenilerini almak yerine bu malzemeleri eksiksiz şekilde çantanıza koyun. Sıralayalım: Pompa, allen anahtar seti, pedal anahtarı, kilit, çok amaçlı tamir seti, birkaç yedek iç lastik, kask, en az iki forma ve tayt, eldivenler, gözlük, lastik tamir seti… Evet, liste biraz kabarık!

Uçaktan sonrasını da planlayın

Bisikletinizi evden havaalanına ve havaalanından kalacağınız yere kadar nasıl götüreceğinizi de düşünmelisiniz. Bu bölümleri bisikletinizi sürerek yapabiliyorsanız rahatsınız demektir! Ama bu mümkün değilse ulaşım için geniş ve uzun bir araca ihtiyacınız olacak. Bu da ekstra masraf anlamına geliyor. “Para mühim değil” diyorsanız önceden bu araçları ayarlayın. Bir başka alternatif de bisiklet araç taşıyıcınız varsa bunu çağırdığınız taksiye takıp bisikletinizi kendi aracınızla taşır gibi götürebilirsiniz. Sadece taksiye montaj sırasında yazan taksimetre ücreti fazladan cepten çıkacaktır.

Bisikleti dağıtıp toplamayı öğrenin

Bisikleti parçalara ayırmak kolaydır ve risksizdir. Mesele doğru bir şekilde toplayabilmekte! Havaalanına bir araçla giderken büyük ihtimalle, uçağa vermek içinse kesinlikle bisikletinizin en azından tekerleklerini, pedallarını ve belki selesini ayırmak zorunda kalacaksanız. Bu işi iyi bilmiyorsanız ya da yapmaya çekiniyorsanız bisikletçinize de yaptırabilirsiniz ama gittiğiniz yerde de aynı hizmeti alabileceğinize emin olmalısınız. Bisikleti bir araya getirirken yapacağınız yanlışlıklar sürüşlerinizde size kaza olarak geri dönebileceğinden bu işi layıkıyla öğrenmelisiniz. Diğer taraftan her şeyi tek tek söküp takmak yerine buna uygun bir bisiklet çantası alarak işi yarı yarıya azaltabilirsiniz. Belki biraz daha tuzludur ama nasıl olsa bir kere alıyorsunuz.