Mobilemenu
Profile

Shanghai Tower’ın Zirvesinde İki Rus!

Ruslar tuhaf. Birçok olaya dünyanın geri kalanı gibi bakmıyorlar. Felsefi ya da edebi meselelere karşı derinlikli bir ilgi duyuyorlar. Hatta o kadar ki, bir Kant tartışması kanlı biterken, şiir mi nesir mi konusunda ise ölümle sonuçlanan kavgalar çıkabiliyor. Bunlar bizim medyamıza da sıkça yansıyor elbette. Ama hiçbiri henüz Vadim Makharov ve Vitaly Raskalov’un çılgınlıkları kadar ses getirip dünya gündemine oturmadı.

Son yıllarda freestyle tırmanış sınırlarını epey aştı. Dağ ve tepelerde sıklıkla yapılan bu tırmanış biçimi çeşitli kollara ayrıldı. Örneğin buzda tırmanış şu an en az dağ tırmanışı kadar ilgi çekiyor. Donmuş şelalelerde yapılan –evet şelale- tırmanışlar doğa sporlarının en sevilen kollarından birine çoktan dönüştü bile. Ama hiçbiri son birkaç yılda patlayan Urban Climbing, yani kent tırmanışları kadar ilgi çekmiyor.

Bizim memlekette de son olarak henüz inşaat halindeki 3. Köprü’ye tırmanan gençler epey ilgi çekip gündemimizi uzun süre işgal etmişti. Ama bundan birkaç yıl önce iki Rus vatandaşının Şangay’da yaptığı tırmanış hala bu alanda zirvedeki yerini koruyor.

Vadim ve Vitaly, Şangay’a görünüşte sadece turist gibi gelmiş, bölgenin çayını çorbasını içip geri dönecekmiş gibi davranmıştı. Ama YouTube’a düşen bir video bu iki gencin çok başka manyaklıklar peşinde olduğunu gösterdi.

Henüz inşaat halinde olan ve dünyanın en uzun iki yapısından biri (650 metre!) unvanına sahip olan Shangai Tower’a tırmanan gençler, bununla yetinmeyip GoPro kameralarla bu tırmanışı da kayıt altına aldılar. İzlerken ellerin terlediği, üst başın yolunduğu bu macera şimdiden urban climbing’in kısa tarihinin en büyük tırmanışı ilan edildi.

Peki neden? Yani bu iki Rus genci neden Şangay’a kadar gelip böyle bir şey yaptılar? Cevapları çok basit ve çok net: Eğlenmek için.

Kendilerini “Kent Ninjaları” olarak adlandırılan ikili, 650 metrelik kuleye tırmanırken hiçbir güvenlik ekipmanı kullanmamış. Nedenini ise “Bir şey olmayacağını biliyorduk.” diye açıklamışlar. Evet, bekleneceği üzere baya da havalılar. "Peki, güzel kardeşim, hadi kuleye çıktın peki kulenin en tepesinde, kuleden müstakil olarak duran vince neden çıktın?" diye sorulduğunda ise “Oraya kadar çıkmışken, ona da tırmanalım dedik” şeklinde cevaplıyorlar.

Askerde çok dayak yiyecek bu ikili elbette sadece ünlü olmakla bu işten sıyrılamadı. Uzun süre Şangay’da nezarette tutuldular ve ajanlıktan tutun, turizm düşmanlığına kadar birçok şeyle suçlandılar. Neyse ki, olaylar fazla uzamadan memleketlerine iade edildiler.

“Başımıza gelecek her şeye hazırdık. Ama her şeyden önemlisi bunu başarmak ve iyi vakit geçirmekti. Biz çok eğlendik. Sanırım bizi izleyenler de bu keyfe ortak olacak.” diyen Vadim aynı zamanda projenin de mimarı. Arkadaşı Vitaly’i ikna ederken “Bak bunun YouTube’da en az 20 milyon tıkı var.” demiş ve Vitaly de  –nedense-  hemen ikna olmuş. Ama ikisi de olan biteni doğru tahmin edemedi. Çünkü, sadece kendi paylaşımları 50 milyonun üzerinde tık alıp rekorlar kırarken, diğer hesaplardan yüzlerce kez paylaşılan videonun toplamda 100 milyonun üstünde tık aldığı biliniyor.

Aynı ikili Dubai ve kendi memleketleri Rusya’da da benzer girişimlerde bulunmak istediler ama artık mimli oldukları için hemen engellendiler. Yeni projeleri ne olacak belli değil ama bu tırmanıştan sonra uzun kulelerin güvenlik önlemlerinin artırıldığı kesin.