Mobilemenu
Profile

Sırt Çantası Nasıl Hafifletilir?

Her seyahatte aklımıza gelen soruların başında şu gelir: Sırt çantamıza neleri alacağız, neleri almayacağız? Hangisi daha gerekli hangisi vazgeçilebilir? Bunlar cevabı oldukça zor sorular. Ama yardımınıza koşması için maceracı Camille Garvarth’tan birkaç tavsiye alabilirsiniz.  Son olarak Güney Pasifik ve Güney Amerika’da yaklaşık 1 yıla yayılan epik bir yolculuğa çıkan Camille ve eşi hayatı hep yollarda geçen bir çift. İşte Camille’den bazı tavsiyeler.

“Büyük çantalardan kaçının. En başta kısa süreli bir seyahat düşünenlerin sayısı daha fazla olduğu için onları dikkate alıyorum. Yapılması gereken ilk şey kendinize hakim olamayacağınızı biliyorsunuz ve bu yüzden küçük bir bavul ya da çanta almayı tercih edin. İçine koyacaklarınız da böylece isteseniz de fazla olamaz. Kadınlar çanta doldurma konusunda biraz daha isteklidir, bunu kendimden de biliyorum ama 1 haftalık macerada gerçekten fazla kıyafete ihtiyacınız yok. Sadece bir hafta boyunca ihtiyacınız olacak kadarını alın ve kıyafetlerin çantanızın üçte birinden daha fazlasını almamasına dikkat edin.

İnce şeyler alırsanız büyük bir yükten de kurtulursunuz. Kış ortasında bir seyahate çıkacakların “e üşürüz” dediğini şimdiden duyuyorum. Fakat kış bile olsa oldukça kalın, on kiloluk kazaklar almak yerine üst üste giyeceğiniz ve katlanınca daha az yer kaplayacak ince giysiler seçmeniz çok daha mantıklı.

Küçük ıvır zıvırları mutlaka paketleyin. Küp paketler halinde küçük eşyalarınızı istiflerseniz çantada da boşluklar derinleşecektir. Yanınıza aldığınız her şeyi çantaya atmadan önce tek tek sorun “bu olmadan bir hafta geçirebilir miyim?” eğer cevap evet ise ne yapmanız gerektiğini de biliyorsunuz. Uyku tulumunu sadece kamp yapacaksanız alın, “ne olur ne olmaz yanımızda dursun” derseniz o yolculuk eziyete dönüşebilir, havalimanında sıkıntılı durumlar yaşayabilirsiniz.

 

Ayakkabılar her zaman hayatidir. Yedek ayakkabı fikri başta yük gibi görünse de gittiğiniz yerin iklimine göre hareket etmelisiniz. Bir doğa gezisine çıkıyorsanız bot elzemdir. Eşim Peter son çıktığımız doğa kampında yürüyüş botlarını ayrıca paketleyip çantaya atmıştı. Yol bir noktada çok sapa ve çamurlu hale geldiğinde standart spor ayakkabılarımız hem ağrı yapmaya hem de kaymaya başlamıştı. Gideceğiniz yer ve mevsime göre parmak arası terlik, yürüyüş botları ve spor sandaletler her zaman yedekte tutulabilir. Ama standart bir tatile çıkıyorsanız bir günlük bir de gecelik ayakkabı yani sandalet + standart ayakkabıyı bavula atmak yeterli olacaktır.

Yalnız seyahat ediyorsanız da çift seyahat ediyorsanız da hep motivazyonunuzu yüksek tutmanız çok önemli. Unutmayın mutlaka unutulan bir şey olacaktır ya da “şunu niye aldım ağırlık yaptı” diyeceğiniz bir şey. Ama bunu seyahatinizi berbat edecek bir trajediye çevirmemelisiniz.

Yaklaşık 10 yıldır macera yolculukları yapıyorum ve şu yazdıklarımı bu yolun başındayken okusam yine dikkate almaz ve bildiğimi okurdum. Ama yıllar geçtikçe çantamın küçüldüğünü ve “olmazsa olmaz”lar dışında hiçbir şeyi yanıma almadığımı belirtmeliyim. Hafiflik özgürlüktür ve bu haffiliğe ulaşmak için de bazı şeylerden feragat etmeniz gerekir, bu en değerli eşyalaınız olsa bile.

Şimdi tatil yerinizi seçin çantanıza  bakın ve yine aynı soruyı sorun: Buna gerçekten ihtiyacım var mı? Ve kesinlikle kendinize karşı dürüst olun.”