Mobilemenu
Profile

Sizi Teknede Yaşamaya Özendirecek 5 Kare

"Orada yaşayanlar... Elinde fazla huzuru olan var mı?"

Bir sabah uyanıyorsunuz ve kamaranızdan çıkıp dışarıya göz atınca bu manzarayla karşılıyorsunuz…

Attlantik’teki Toba Cays adacıklarına ulaşmak ve oralarda bir süre vakit geçirmek için tekne sahibi olmaktan başka bir şansınız yok. Evet, bölgeye uğrayan turlar da var ama onları bulmak, ayarlamak ve sabah böyle bir manzaraya uyanmak pek mümkün değil.

Uzun yıllardır zorunlu durumlar haricinde teknede yaşayan ve bölgeyi de tekneyle ziyaret edip bu fotoğrafı da çeken Lensman ailesi üyeleri bölgede şnorkel ile dalış yapmanın da muazzam bir deneyim olduğun söylüyorlar.

“Manzara güzel evet. Ama o manzaranın içinde kaybolmak daha da güzel,” diyerek de hepimizi kıskandırıyorlar.

"Rüyada mıyız, uyandık mı!?"

İşte sadece açıklarda bir teknenin üstündeyken tümüyle hakim olabileceğiniz bir başka mükemmel manzara.

Karayip Korsanları serisinin filmlerine sıklıkla ev sahipliği yapan yerlerden biri olan St Vincent körfezi, mükemmel gökkuşağı manzaralarıyla da ünlü.

Bölgeyi tekneyle ziyaret eden genç maceracı Kitiara Pascoe, körfezdeki yunus popülasyonundan da ayrıca bahsediyor. “Bana sıklıkla eşlik ettiler,” dediği yunuslar dışında onu en çok etkileyen ve bu fotoğrafı da çekmesine vesile olan gökkuşağı manzarası için ise “o an benim teknem dışında hiçbir yerden bu güzelliğe bütünüyle hakim olamazdınız,” deyip havasını atmayı da ihmal etmiyor.

Bugün yemekte ne var?

Eh, eğer teknede yaşıyorsanız seçeneğiniz genelde tek bir canlı etrafında dönüyor: Balık.

Yine Kitiara Pascoe’nin çektiği bir fotoğrafın içindeyiz. Yelken açıp dünyayı gezmeye başlamadan önce hiç kendi yemeğini bile yapmadığını söyleyen Kitiara, teknede avcı ve toplayıcı genlerini yenidem keşfettiğini söylüyor.

Özel ağlar ve oltalarla tuttuğu balıkları pişiren Kitiara’nın favorisi ise alabalıklar. Fotoğrafın altına da “Ağzınızı sulandıracak yiyeceklerim var,” yazmayı unutmuyor. Kısacası, sağlıklı beslenmenin yolu da bazen tekneden geçebiliyor.

Peki, suyun altında ne var?

Grenada’da çekilen bu fotoğraf sorumuzun cevaplarından biri olabilir. Elbette dalış yaparken insan daha ziyade sualtı canlıları ile karşılaşmayı umuyor. Ama maceracı Tina Holdman teknede yaşamanın ona bambaşka keşif seçenekleri sunduğunu da bizzat bu fotoğrafla tescillemiş.

Tarih öncesi çağlardan kalan ve çok az kişinin bildiği bu tuhaf mezar yapısını gözleriyle görüp bu fotoğraf için deklanşöre basan Tina biraz ürktüğünü de itiraf ediyor. Teknesine döndükten sonra muhteşem bir keşif duygusuyla dolduğunu söyleyen genç maceracı yaşadığı deneyimi “Sadece su üstünde değil su altında da muazzam ve kadim bir dünya olduğunu fark ettim,” diye özetliyor.

Instagram mafyası peşinize düşebilir...

Yine Kitiara ile listemizi bitirelim. Ömrünü tekneyle gezip hayatını denizlerde geçirmeye kararlı olan genç kız bu kez bir gün batımı fotoğrafı ile bizi kendi hayatına özendiriyor.

Karayipler yakınlarında çektiği bu fotoğrafa “sessizliğin mükemmelliği” adını koyan Kitiara, gün batımında görebileceğiniz en güzel kareyi yakalamayı başarmış. Ama bize mükemmel gelen fotoğraf, teknedeyken çekebilecekleriniz arasında sıradan kalabiliyor. Biz de Kitiara hanımın yalancısıyız.