Mobilemenu

Sadece bir kaykayla dünyayı değiştirebilir misiniz? Belki Bruce Willis olsanız ve bu fantezi bir Hollywood filminin senaryosunda yer alsa mümkün olabilirdi. Oysa Oliver Percovich ve arkadaşları, kurdukları Skateistan projesiyle kaykaylarını kullanarak dünyayı olmasa da bazı hayatları değiştirmeyi başardılar. Şimdi aklınıza gelen yeni soruyu yanıtlayalım. Skateistan nedir?

O kaykayı çalmayacaktın!

Oliver Percovich, 2007’de Afganistan’ın başkenti Kabil’de kaykayını çaldırdığında benzer tecrübeyi yaşamış birçok arkadaşından daha fazla üzülmüştü. Çünkü Kabil sokaklarında kaydığında hemen her yaştan çocuğun onu büyük bir heyecanla izlediğini fark etmiş ve onları mutlu ettiği için kendisi de fazlasıyla mutluluk duymuştu. Kaykayını çaldırdığında yeni bir tane edinmeyi düşünürken bir yandan da “Peki bu çocuklar da kaykayla kaymayı öğrense ve daha fazla insanı mutlu etseler” düşüncesi aklından geçti ve kolları sıvadı.

Percovich ve ekibi, çocuklara ve gençlere, özellikle de birçok yasakla karşı karşıya olan kızlara kaymayı öğretmekten daha derin bir anlamın peşindeydi. Bu yüzden kaykayı bir amaç değil, araç olarak kullandılar ve Afgan çocuklarına eğitim, sosyalleşme ve liderlik aşılayabilecek bir projeye giriştiler. Böylece Skateistan doğmuş oldu.

Oliver Percovich kuruluş dönemini ve aldıkları desteği şöyle anlatıyor: “2009’da bir hayalimiz vardı, her hafta 400 öğrenciye ulaşmak istiyorduk, 2013’ün sonunda her hafta 850 öğrenciyle çalışıyorduk. 2014’te Güney Afrika’daki Danimarka Büyükelçiliği sayesinde kaykayı Afrika kıtasında öğretme fırsatı bulduk, yine aynı yıl bireysel bağışlar ve Alman Federal Ofisi sayesinde Afganistan’daki ilk outdoor kaykay parkını kurduk. Bugün ise haftada 1100 öğrenciye ulaşıyoruz. Gönüllülere, destekçilere, ortağımız olan şirketlere şükran borçluyuz.”

Tekrar soruyoruz: Skateistan nedir?

Skateistan, kaykayı kullanarak gençleri eğitmeyi amaçlayan bir sivil toplum girişimidir. Kâr amacı gütmez, devlet odaklı değildir. Öğrencilerinin yüzde 40’tan fazlası kızlardır, 5 ile 25 yaş arasındakilerle çalışır, yine öğrencilerin yüzde 60’ından fazlası düşük gelirlidir. 2007’de Afganistan’da kurulan organizasyon bugün Kamboçya ve Güney Afrika’da da faaliyet gösteriyor.

Peki ama neden kaykay?

Skateistan’ın ilk faaliyet gösterdiği Afganistan, özellikle genç kızlar için yasaklarla dolu bir ülke. Örneğin, genç kızların bisiklete binmesi Afganistan’da yasak ama kaykay kullanmalarına karışan yok! Percovich ve ekibi biliyorlar ki kaykay kullanmayı öğrenen çocuklar eğitim, sosyalleşme ve inisiyatif alma gibi konularda öne çıkmaya başlıyor. Diğer taraftan kaykay gençlerin sosyal sermayesini geliştiriyor, özgüvenlerini perçinliyor. Bütün gençler kaykayı sever, her çocuğun özgürce oyun oynamaya hakkı vardır ve kız çocuklarına tüm bu fırsatlara erişim hakkı sağlanmalıdır.

Bir kaykay bir çocuğun hayatını nasıl değiştirebilir ki?

“Her zaman bir rampanın üzerinden havalanmak istemiştim” diyor 14 yaşındaki Hanifa. Artık bir kaykaycı olan bu Afgan kızı “Ne zaman ki bunu başardım, işte o zaman özgür olduğumu hissettim. Uçuyor gibiydim” diyerek hayalinin gerçekleştiğini anlatıyor. “Bu duyguyu seviyorum!”

Hanifa ve arkadaşları, bu hislerini sadece kaykay yapabiliyor olmaya borçlu değil. Organizasyonun temelinde kaykay olsa da asıl amaç çok yönlü bir eğitimle bu çocukların dünyayı ve hayatı tanımaları. Skate and Create, Back to School ve Youth Leadership başlıklı programlar bünyesinde verilen derslerle Afgan, Kamboçyalı ve Güney Afrikalı çocukların yaşama bakışları ve duruşları değişiyor, güçleniyor.

Örneğin Skate and Create başlığı altında çocuklar coğrafyayı ve keşifleri, dünya kültürlerini, tarihi, insan haklarını, çevre çalışmalarını, temizliği, hikâye anlatıcılığını ve daha fazlasını öğreniyor. Derslerini sindirdikçe gelişiyor, yeni arkadaşlar ediniyor, sosyal engelleri aşıyor ve birer dünya vatandaşı olmaya bir adım daha yaklaşıyorlar. Evet, bir kaykay sayesinde önce yüzlerce çocuğun hayatı değişecek, ardından sıra dünyaya gelecek!