Mobilemenu
Profile

Şnorkele Yeni Başlayanlara 10 Tavsiye

Wetsuit’i önemseyin

Çoğu kişi, su geçirmez giyimin yalnızca soğuk suda kullanılacağını düşünüyor ama wetsuit’ler birçok açıdan faydalıdır. Tehlikeli güneş yanığından kurtarırlar, cildi denizdeki kötü parçacıklardan korurlar, yüzmeyi kolaylaştırırlar. Resif dostu bir wetsuit seçmeyi ve her şeye karşın önlem olması için sırtınıza güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Yüzme yeleği kullanabilirsiniz

Şnorkel dalışı yapmak için yüzme biliyor olmanız gerekir ama kimse sizden Michael Phelps performansı beklemiyor. Çok güçlü ve dayanıklı bir yüzücü değilseniz uzun süre suda kalmak için yüzme yeleği kullanabilirsiniz. Bel veya omuzların arasında kayışlar olan bu yelekler akıntıların hızlı olabileceği şnorkel noktalarında da çok yardımcı oluyor.

Susuz kalmayın

Şnorkel dalışı yaptığınızda uzun bir süre denizde kalırsınız. Vücudunuz bol bol güneş alır. Deniz suyunun tuzu da cildinizden bedeninize girmeye başlar. Tüm bunları alt alta toplayınca dehidrasyon tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden su, meyve suyu ve sporcu içeceklerinden bol bol tüketmeye bakın.

Dikkat su baskını!

Dalış halindeyken maske su ile dolarsa, yeni başlayanların çoğu soluğu yüzeyde alır. Aslında buna gerek yok. Sadece maskenin ön kaplamasının üst orta bölümünü yüzünüze iyice yapıştırın, tutmak için de elinizin arkasını kulanın. Ardından havayı ağızdan dışarı atın. Hava,suyu maskenin gevşek alt kısmından çıkartacaktır.

Sınırlarınızı koruyun

Dost canlısı bir hayvan size yaklaşıyor mu; siz aranıza bir mesafe koymaya özen gösterin. Hiç dokunmaya çalışmayın, nasıl bir tepki alacağınızı tahmin edemezsiniz. Mercan resiflerine dokunmamak da hem sizin, hem de mercanlar için önemi. Bazı mercanlar kötü kesimlere ve toksik yapıları nedeniyle ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Sizin istemeden yaptığınız bir ayak darbeniz yıllarca zaman alan büyümeye de zarar verebilir. Tecrübe kazanana dek resiflere rehbersiz dalmayın.

Yeni ürünleri test etmeden dalmayın

Seyahatiniz öncesinde yeni bir şnorkel almadan edemediniz mi? Güzel. Sakın ola onu test etmeden dalışa gitmeyin. Küçücük bir deliği olup bütün dalışı size zehir edebilir. Buharlaşma yaratan bir kusuru olabilir. Bunları önceden öğrenebilirseniz şnorkeli değiştirebilir veya tamir ettirebilirsiniz.

Kafayı kollayın

Başınızı saran bir yüzücü başlığı giymek ya da bir bandana takmak güneş altında yapılacak uzun dalışlarda büyük fayda sağlar. Saçlarınız olsa da güneş ışınları kafa derinizi yakacak kadar sert olabilir. Modası geçti diye burun kıvırmayın, bandanasız dalmayın!

Buğuyla mücadele

Bir kış gününde otomobil camlarının buğulanmasına neden olan sıcaklık farkı, maskelerde kendini gösterir. Eski usul bir yöntem olsa da şunu deneyin, işinizi görecektir: Suya atlamadan önce maskenin iç kısmını ıslatın ve suyu boşlatın. Ardından maskeye tükürün, tükürüğü ovun ve maskeyi yıkayın. Daha bilimsel bir öneri isterseniz piyasada bulunan özel anti buğu jellerinden kullanabilirsiniz. Tabii denize, resiflere ve burada yaşayan canlılara zarar vermeyecek, toksik olmayan, biyolojik olarak parçalanabilen ve bünyesinde alkol barındırmayan bir tane seçtiğinizden emin olun.

Dalmaktan çekinmeyin

Sualtına dalmak ve 3 ile 10 metreye kadar inebilmek tecrübe isteyen bir şnorkel tekniğidir. Bir yerden başlamanız gerekiyor! Dalarak su altındaki hayata daha yakından bakabilir, şık fotoğraflar çekebilir, denizi tam olarak hissedebilirsiniz. Şnorkelle dalarken basıncın dengelenmesi için kulaklarınız “açmanız” gerekecek. Bunu öğrenirseniz çok rahat ederseniz. Su yüzüne geri döndüğünüzde şnorkele dolan suyu tahliye etmek için güçlü bir şekilde nefes vermelisiniz. Bundan hazzetmiyorsanız özel tasfiye şnorkellerinden satın alabilirsiniz.

Dokunmayın

Dalıp zemine ulaşmayı başardıktan sonra hatıra toplamak çok cazip bir fikir olarak görülebilir. Bazı kabuklar, ölmüş deniz yıldızları ve kestaneler, kopmuş yengeç bacakları toplamak hoşunuza gidebilir ama yapmayın. Denizde her şey yerli yerinde kalmalı ve ekolojik süreç devam etmeli. Üstelik farkında olmadan koruma altındaki bir türle ilgili yasadışı bir şeyler de yapabilirsiniz. Gördükleriniz ve fotoğrafladıklarınızla yetinin.