Mobilemenu
Profile

Snowboard – BMX Karışımı

Bisikletten sonra çocuklar arasında oldukça popüler hale gelen scooter’ları bilirsiniz. Aile ile gidilmesi gereken sıkıcı yerler bu araç sayesinde eğlenceli hale geliyordu. Scooter’lar yurtdışında yetişkinler tarafından da kullanılıyor ancak bu eğlenceli araçlar ülkemizde ulaşım için fazla tercih edilmiyor. Ancak şimdi çoğumuzun çocukluğunda yaşadığı o eski heyecanları tekrar yaşamanın bir yolu var. İhtiyaç listeniz çok kabarık değil: Bolca kar ve bir adet kar scooter’ı yani snowscoot!

Alpler’den yükselen bu yeni çılgınlığın tarifi oldukça basit. Pedal, sele ve tekerlek düzenini çıkarttığınız BMX bisikletini, snowboard tahtasının üzerine yerleştirin. İşte snowscoot böyle bir araç! Fiyatı kaliteye göre 600-1.200 dolar arasında değişen bu Fransız icadı kar aracını kullanabilmek için olağanüstü yeteneklere ve atletikliğe sahip olmak şart değil. Düz ilerlemek özellikle bisiklete binenler için hiç zor değil ancak dönüşler konusunda biraz pratik yapmak şart. Snowboard’cular da bunun kendi dallarından daha farklı olduğunun altını çiziyorlar. Snowscoot’larda dönüşün direksiyonla yapıldığını göz önüne alırsak bu gayet normal. Snowscoot’u sıfırdan öğrenmeye çalışmak kesinlikle snowboard’dan daha kolay ve daha az düşüş içeriyor. Binmeye başladıktan birkaç saat sonra küçük tepelerden kendi başınıza inmeye başlayabilirsiniz.

Düz gitmek kolay, işin çetrefilli yanı olan dönüşlerde direksiyonu hafifçe çevirerek, dönmek istediğiniz bölgeye doğru ağırlık vermek gerekiyor. En önemlisi snowscoot’ların fren mekanizması olmadığını unutmayın! Burada snowboard prensipleriyle yani tahtanızı yokuşa paralel konuma getirerek durmanız gerekiyor. Fren yapmayı aklınızdan ve kaskınızı kafanızdan çıkartmadığınız sürece scoot’unuzla tepelerden aşağı kayarken bisikletle yokuş aşağı gittiğinizde aldığınız hazzın benzerini alacağınızı söyleyebiliriz.

Snowscoot’un bilinirliği gün geçtikçe artmış ve günümüzde bu sporun dünya şampiyonaları düzenlenir hale gelmiş. Tabii bu kar aracının mucidi olan Fransızlar üç disiplinde (freestyle, downhill, hız) şampiyonluğu kimselere kaptırmamışlar. Yine de denemeye devam! Bu alet ileride BMX’cilerin Kış Olimpiyatları’na da giriş bileti olabilir…