Mobilemenu
Profile

Snowboard’cular İçin Dünyanın En İyi 5 Snowpark’ı

Flachauwinkl, Avusturya

Evet, ismini telaffuz etmek zor ama buna takılmayın ve bu gerçekten “büyük” snowpark’ın tadına bakın. Beş muhteşem line, iki kocaman pipe, 80’nin üzerinde farklı özelliyle zorluk çıkartmayı görev ödenmiş bir destinasyon… Uzmanlar 5 ile 10 metrelik atlamaları kullanırken yeni başlayanlar ve “haddini bilenler” için de onlarca seçenek var.

Mammoth Mountain, ABD

Büyük, kocaman ve çok güzel. Kaliforniya, bünyesindeki doğal güzelliklerden yararlanmayı her zaman çok iyi biliyor. Her şeyin pembe renginde olması sizi aldatmasın, “Mamut” bir Barbie snowpark’ı değil! Bünyesindeki dokuz park ve üç pipe ile korku salan bir dev olduğunu söylemek mümkün. Tamam belki dondurma yemek için buraya gelenler ya da piknik severler çevrede olabiliyor (onlar için hafif sıçramalar var) ama profesyonel snowboard’cuların bile kabuslarına girecek rampalar da unutulamamış. Kısacası burada herkese göre bir şeyler var.

Laax, İsviçre

Bir tarantula gibi karlı dağlara yayılan Laax, muhtemelen Avrupa’nın en iyi snowpark’ıdır. Burton European Open dahil en önemli snowboard yarışları burada yapıldığına göre… Halihazırda dünyadaki en uzun pipe (200 metre) burada. Tabii herkesin Shaun White olmadığını bildiklerinden daha mütevazı snowboard’cular için de seçenekler bulunuyor. İki kilometrelik pistte 90’dan fazla rampa, duvar, rail yer alıyor. Parkın en büyük artısı, bir kar parkı firmasıyla kontrat yapmak yerine kendi elemanlarını kullanarak pistlerini “formda” tutuyor olması.

Portes du Soleil, Fransa & İsviçre

İki komşu ülkenin sınırlarında yer olan Portes du Soleil, kendine özgü yapısıyla dünyanın en büyük kayak alanı. Doğrusunu söylemek gerekirse burada tam dört funpark bulunuyor. Üstelik her biri farklı bir karakter ve ambiyans içeriyor. Snowpark Avoriaz, süper bir pipe’a ve boardercross rotalarına sahip. Les Gets ise rail’lerine güvenirken Chatel’s Smooth Park ise eğlenceli ve farklı ebatlardaki atlamalarıyla öne çıkıyor.. Ve efsanevi Les Gets! Nam-ı diğer “superpark” yeni başlayanlarla dost yapısıyla tanınıyor. Bir de iyi düzenlenmiş çapraz, dönüşlü, atlamalı ve ritimli bölümleriyle dağdan aşağıya tam hız inen pistiyle. Arkadaşlarınızla yarış yapmak için kusursuz…

Snowpark Sulayr Sierra Nevada, İspanya

İspanya dendiğinde aklınıza hemen plajlar, bikiniler ve güneş altında yudumlanan margarita’lar geliyor olabilir ama Avrupa’nın en uzun snowpark’larından biri de bu sıcak ülkede. Sulayr’deki pist tam 2,5 kilometre uzunluğunda, sekiz bölgede 70 farklı özelliğe sahip. Tek bir hatta 46 engelle karşılaşmanız bile mümkün! En yakın merkezlerden birinin Barcelona olması da snowpark’a gitmek için ayrı bir sebep yaratıyor.