Mobilemenu
Profile

Snowboard Güvenlik Kuralları

Snowboard hızlı bir kayma aracıdır. Ne kadar iyi kayıyor olsanız bile bazı detaylara dikkat etmezseniz başınızı mutlaka belaya sokarsanız. Neticede bir dağın başındasınız, hızlısınız, çevrenizde başkaları var ve her istediğiniz anda duramıyorsunuz. O zaman güvenlik tedbirlerinizi tam alın, sorumluluklarınızı bilin ve sonrasında keyfinize bakın.

- Kayan diğer insanları mutlaka göz önünde bulundurun. Başkalarını tehlikeye atacak hareketlerden kaçının. Hızınızı ve kayış şeklinizi ayarlamalısınız. Kabiliyetinizi ve arazi, kar, hava koşulları ve trafik yoğunluğunu göz ardı etmeyin.

- Botlarınızı çok sıkı bağlamayın. Sıkı botlar kan dolaşımını engeller, ayakların üşümesine, hatta donmasına neden olur.

- Yüksek irtifada oksijenin daha az olduğunu unutmayın. Bu yüzden sık sık mola verin. Kendinizi aşırı zorlayıp güçten düşmeyin.

- Arkadan gelen kayakçının, izini önündekini tehlikeye sokmayacak biçimde seçebilmesi gerektiğini unutmayın.

- Önünüzde kayan kişiyi geçmek mi istiyorsunuz? Geçin! Ona yeterli hareket alanı bıraktıktan sonra ister sağından, ister solundan geçin gidin. O da biraz hızlı kaymayı öğrensin değil mi!

- Bir ize giren veya durduktan sonra yeniden kaymaya başlayanlar diğerlerini tehlikeye atmayacak şekilde yeniden hareketlenmeliler.

- Durmak zorunda kaldıysanız pistin dar veya kör noktalarında bunu yapmayın. Böyle bir noktada düştüyseniz hemen toparlanıp görünür bir yere geçin.

- Pistteki tabelaları dikkate ve ciddiye alın. Oraya görüntü kirliliği yaratmaları için konmadılar herhalde!

- Bir kaza durumunda mutlaka kaza yapanlara yardımcı olun.

- Board’u ilk kez elinize aldıysanız mutlaka ders alın. Unutmayın, dünya şampiyonları bile ilk seferlerinde kendi başlarına piste çıkmadılar!