Mobilemenu
Profile

Snowboard Nasıl Yapılır?

Yeni başlayacak olanlar ortalama 8 saatlik bir eğitimin ardından kendi başlarına snowboard yapabilecek seviyeye gelebiliyor. Bu temel eğitimin 2 saati başlangıç, 4 saati normal eğimde kayma ve 2 saati de teknik eğitimden oluşuyor. Board hakimiyetinin nasıl sağlanacağını öğrendikten sonraki aşama parmak ucu ve topuk dönüşleri… Bu dönüşler hafif eğimli tepelerde tekrarlanıyor. Son bölüm ise bol kar, seri dönüşler ve tümseklerden sıçramalar…

Dönüşlerde başrol; bel ve omuzların. Dizler yardımcı eleman durumunda. Bel dönerken dize baskı uygular, board dönmeye başlar, istenen yöne gelinince tekrar ayağa kalkılır ve hızlanılır. Doğru kayabilmek için doğru pozisyonda olmalısınız. Doğru pozisyonunuzu bulmak için de board’un üzerine çıkın, sol (regular) ve sağ (goofy) ayaklarınızı sırayla board’a takın ve kayar gibi yapın. Hangi ayağınız board’dayken rahat hareket ediyorsanız o sizin doğru pozisyonunuzdur. Bu pozisyonda, dizler kırık ve yeri geldiğinde amortisör gibi inip kalkarak kayabilirsiniz. Hızlanmak için ön ayak kırık, arkaki ayak dik pozisyonda durmalı. Peki ya durmak gerektiğinde?

Snowboard’un durması için board’un altına kar toplamanız gerekiyor. Kar biriktikçe sürtünme olur ve board yavaşlar. Bunu da board’un ucunu sağa ya da sola döndürerek, piste enlemesine pozisyon alarak yapabilirsiniz. Ön ayağınızı da dik duruma getirdiğinizde kendinizi frene basmış kabul edebilirsiniz. Stilinizi geliştirmenin yolunun da kayarken dizleri birleştirmekten geçtiğini bilin. Tabii ağırlık yine öndeki ayakta olacak şekilde… Ama bunu uygulamaya kalkmadan önce biraz kayın, kendinizi geliştirin.