Mobilemenu
Profile

Snowboard Stilleri

Freeride: Yumuşak bağlama ve ayakkabıyla kullanılan freeride board’lar yeni başlayanlara öneriliyor. Backcountry adlı bir de alt modeli vardır ki bununla “powder” denilen ezilmemiş karlarda daha rahat fink atabilirsiniz, tabii bunun ne kadar güvenilir olduğu tartışılır! Bu board’larla yarış odaklı olmadan daha çok zikzak çizme, zıplama, belli bir yerden belli bir yere gitme amacıyla kayılır. Eğer siz de yarışmıyor ve zevk için kayıyorsanız adı üzerinde serbest sürüş yapıyorsunuz demektir!

Freestyle: Bu board’lar tamamen şov amaçlı kaymak için geliştirilmiştir. Rampalardan uçmak, atlamak, farklı hareketler denemek, half-pipe ve snowpark’larda “deneysel çalışmak” için birebir. Bu tipte kullanılan tahtaların yumuşak ve kısa olması manevra kabiliyetini üst düzeye çıkartır. Bu sayede çok çabuk dönüşler yapabilirsiniz. Genişliği de denge sağlamayı kolaylaştırır ancak ne yazık ki bunu kullanırsanız düşmezsiniz diyemiyoruz!

Alp Disiplini: Tıpkı kayaktaki gibi pistteki kapılardan hızla geçerek aşağıya en çabuk şekilde ulaşmak amaçlanır. Kendi içinde iki türü vardır. Raceboard adıyla bilinenler yüksek hızlara ulaşma, yarışlar ve hassas dönüşler için birebirdir. Freecarve board’lar ise daha yüksek hız ve ezilmiş pistler için tasarlanır. Tamamen performans sergilemeye dayalı bu modellerin erkek, kadın ve çocuklar için özel üretilenleri de var. Farkları mı? Kadın ve çocukların board’ları erkeklerinkine göre daha kısa, dar, yumuşak ve hafiftir. Böylece board’larını orta yerinden esnetebilirler ve kenar üzerinde dönüş yapabilirler. Manevra kabiliyetine ve hız tutkusuna sahip olanlar, bu disiplin tam sizlik!

Olimpik Snowboard Stilleri: Snowboard üç farklı başlıkta “Olimpik” olarak yapılıyor. Dev (Büyük) slalomda Alp disiplini kuralları geçerlidir. Kayakçılar tek tek “start” alır ve zamana karşı yarışırlar. Her sporcu aynı model board kullanır. Half-pipe (Yarım Silindir) yarışları ise uzunlamasına kesilmiş yarım bir silindire benzeyen, 120 metre uzunluğundaki özel pistte yapılır. Board’cular yüzde 18’lik eğimde hız alır, kenarlardan sıçramalar yaparak belirli hareketleri yaparlar. Amaç zor hareketleri düzgün bir stille göstermektir. Beş hakem, 10 üzerinden puan verir; en çok puan toplayan kazanır! Kayakta olduğu gibi snowboard’da da “biathlon yarışı” vardır. Kuzey disiplini olarak da bilinen bu yarışlarda hem sürüş hem de hedefe tüfekle atış yapılır. Kadınlar, erkekler ve bayrak yarışları kategorilerinde, farklı mesafelerde madalya verilir.