Mobilemenu
Profile

Snowmobile Nedir? Bu İşin Ustaları Kimlerdir?

Snowmobile’ı ya da Türkçesi’yle kar motosikletlerini eğer yolunuz düştüyse kayak merkezlerinde mutlaka görmüşsünüzdür. ATV tipi, uzun soluklu rallilerde kullanılan aracın kar üstüne transfer olmuş hali şeklinde tanımlayabileceğimiz snowmobile, temel olarak motorsporları aksiyonunu kar üstünde de yaşatmak için iki Fransız mucit tarafından geliştirilmiş. Kısacası fıkra şu: İki Fransız Dakar’da yarışan ATV mobiletleri görür ve “biz bunun kar üstünde gidenini yapsak ya!” derler ve olaylar gelişir.

Elbette hız bakımından pistte ya da yolda elde ettiğiniz seviye yok ama her geçen yıl yenilenen iç tasarımıyla birlikte son model snowmobile’ların hızı da epey artıyor.

Yavaş yavaş bir spora da ismini veren bu araç artık çeşitli yarışmalarda da kullanılıyor. Yine kayak merkezlerinde eğlence amaçlı yapılan gösterilerin dışında sadece snowmobile’ların yarıştığı organizasyonlar da düzenleniyor. Ayrıca X-Games ekstrem kış sporları yarışmalarında da snowmobile’a ait bir kategori var.

Genel olarak iki zaman motorlu üretilen snowmobile özellikle motorsporlarına düşkün olan insanların kar üstünde de aynı adrenalini yakalamasına hizmet ediyor. Zaten şu ana kadar bu spordan çıkan en büyük yıldızlar motorsporlarından snowmobile’a gelen isimler. İşte o yıldızlardan bazıları.

Levi LaVallee

2004 yılında snowmobile’a başlayan LaVallee, an itibariyle bu aksiyonun bir numaralı yıldızı. X-Games kış oyunlarında snowmobile branşında fırtınalar estiren ve “alem buysa kral benim” diyen LaVallee, özellikle 2012’de X-Games’de yaptığı çift parende ile hafızalara kazındı. Yaklaşık 250 kilo ağırlığındaki bir alete iki takla attırmak gerçekten de olağanüstü bir başarıydı.

Daniel Bodin

Daniel, snowmobile’a motorsporlarından geçiş yaptı. Aslında şöyle de özetlenebilir; kış gelince “hadi babalar ben kaçtım” deyip snowmobile’da yarışan Daniel, baharla birlikte kar kıştan sıyrılıp yeniden motokros yarışlarına dönüyor. Bir koltuğa iki karpuz sığdıran yetenekli sporcu Bodin, iki işini de epey ciddiye alıyor. Örneğin snowmobile konusunda en uzun mesafeye uçan sporcu rekoru hala onun elinde.

Cory Davis

Cory, snowmobile’a snowboard üzerinden geçiş yapmış. “Benim tahtanın motorlusu ya bu...” diye düşünmüş müdür bilinmez ama yeni branşına alışması pek uzun sürmemiş gibi görünüyor. 2013 ve 2015’te X-Games’de snowmobile branşını domine eden Davis, şu sıra evi barkı taşıyıp temelli snowmobile’a yerleşebilir. Yerleşsin de, yeteneği var adamın!