Mobilemenu
Profile

Soğukta Koşuya Çıkmak İsteyenler İçin 9 Tavsiye

Motive Olun

Evet, dışarısı soğuk ama zaten terleyeceksiniz ve döndüğünüzde sıcak yuvanızda omletinizi, krepinizi yiyip kahvenizi yudumlayacağınızı hayal edebilirsiniz. Üstelik yiyip içmek size bedava; kalorileri boşuna yakmadınız ya! Üstelik arkadaşlarınıza onların dışarıya bile çıkmaya çekindikleri bir havada koştuğunuzu söyleyerek havanızı da atabilirsiniz.

Ayağını Sıcak Tut

Ayakkabınızın az dikişli ve gözenekli olmasına özen gösterin. Mümkünse Gore-Tex bir koşu ayakkabısı kullanın. Ayaklarınızı sıcak tutan çoraplar giymeye de gayret edin. Ayaklarınızın üşüdüğü bir koşu sizi hiç mutlu etmeyecektir.

İyi Giyin

Temel kural hava olduğundan daha sıcakmış gibi giyinmektir. Dışarıya ilk çıktığınızda biraz üşümeyi göze almalısınız. Koştukça ısınacağınızı unutmayın. Isınan havayı boşaltmak da önemli; aksi halde ter vücudunuza yapışık kalır ve sizi üşütür. Bu yüzden boyun ve koltuk altları havalandırmalı kıyafetler edinmeye bakın. Her zaman eldiven ve şapkayla çıkın. Boyunluk veya bir bandanayla ağzınızı ve boynunuzu da koruyun.

Isınmadan Koşmayın

Soğuk havaya çıktığınızda vücudunuz sıcaksa soğuğu çok hissetmezsiniz. Bu yüzden evden çıkmadan önce basit bazı hareketlerle ısınmaya özen gösterin. İp atlayın, merdiven inip çıkın, birkaç yoga hareketi deneyin, ısınmanın fazladan bir katkısı olsun diyorsanız hızlıca ev işi yapın!

Rüzgarla Anlaşın

Kış soğuğunda rüzgar demek, hava sıcaklığının çok daha altında bir derecede hissedilmesi demek. Bu yüzden koşuya ilk başladığınızda, henüz çok terlemeden rüzgara karşı koşmaya bakın, dönüşte rüzgarı arkadan alın. Daha dinç olacağınızdan bu yine size bir avantaj sağlar. Rüzgar uzun bir süre ona karşı gitmeyi zorlaştırıyorsa bunu belli sürelere bölüp tekrarlayın. Rüzgar yüzünden cildinizin mahvolmasını istemiyorsanız koruyucu kremler kullanın. Pişman olmazsınız.

Tabii Yağmurla da…

Belki komik gelecek ama bazı koşucular çoraplarının üzerine poşet geçirip koşarlar. Her ne kadar su geçirmez ayakkabılar giyseler de derin bir su birikintisi bütün önlemleri boşa çıkarabiliyor. Arabanızla bir yere gidip orada koşuyorsanız aracınızda yedek ayakkabı ve kurulanmak için de havlu bulundurun. Islak ayakkabıların kuruması içinse şaşmaz yöntem içlerini gazete kağıdıyla doldurmak. Her zaman işe yarar!

Koşuyu Bölün

Normal zamanlarda sabah erken saatte koşmaya alışmış olabilirsiniz ama kış soğuğunda bu biraz sıkıntı olabilir. Güneşin olmadığı saatlerde uzun sürelerde koşmak soğuk algınlığıyla başlayıp başka hastalıklara uzanan sıkıntılar yaratabilir. Günün en sıcak saatleri olan öğlen vakti koşamıyorsanız koşunuzu iki partide, sabah ve akşamüstü olarak yapmaya bakın. Soğuk hava vücudunuzu olumsuz etkilemeye başlarken evinize dönmüş olursunuz.

Hemen Kuruları Çekin

Annenizin bir yerlerden koşup gelip terli sırtınıza havlu koymasını istemiyorsanız koşu sonrasında hemen üstünüzü değiştirmelisiniz! Soğuk havada yapılan koşudan durulduğunda vücut ısısı hızla düşer. Bu yüzden hemen kuru kıyafetlerinizi giymeli, saçlarınızı kurutmalı ve kuru bir şapka ya da bere takmalısınız. Koşu sonunda eve dönmüyorsanız bir kafeye girin, tuvalette üzerinizi değiştirin ve sıcak içecekle birlikte bir şeyler atıştırın. Yok, arabanıza döndüyseniz eve kadar beklemeden çay, kahve ya da sıcak çikolata dopingi yapın!

Sıcak Yerlere Gidin

Bulunduğunuz yerde hava sıcaklığı sürekle 0’ın bir iki derece altı ve üstü arasında yer değiştiriyor ve siz bu yüzden koşamıyorsanız iki alternatifiniz var demektir: Ya evde kalacaksınız ya da ısının kışın bile 10 derecenin altına pek düşmediği yerlere taşınacaksınız! Belki taşınma işi biraz abartı gelebilir ama en azından kışın en ağır dönemini burada geçirecek bir imkanınız varsa bunu değerlendirin. Aksi halde koşu bandına talim…