Mobilemenu
Profile

Sonbahar Kampının Mükemmel Geçmesi İçin 5 Öneri

Rezervasyon yaptırın

Belki Türkiye'de sonbahar aylarında kamp alanları için rezervasyon pek zorunlu olmayabiliyor. Halkımız, daha çok yazın kamp yapmayı sever. Fakat yurt dışında bu yönde bir etkinlik planlıyorsanız kamp alanlarının Airbnb'si gibi kabul gören Hipcamp'ı kullanarak kendinize güzel bir çadır alanı ayırtabilirsiniz. Birçok Hipcamp tesisi yürüyüş yollarına, hayvan çiftliklerine, göl kenarlarındaki sayfiye yerlerine, hatta okyanus manzaralarına oldukça yakındır. Fiyatların yaza göre daha cazip olacağını da unutmayın!

Ekipmanı ödünç alın veya kiralayın

Yağmur, rüzgar ve fırtınanın çokça olduğu, akşamları havaların soğumaya başladığı sonbaharda kaliteli malzemeniz yoksa son derece sıkıntılı bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. kamp ekipmanlarının en kalitelerinin de cüzdanı biraz zorladığı aşikar. Hepsini birden almaya kalktığınızda "ucuz tatil" yapamayacağınızı da anlarsınız. Bu yüzden kampçı dostlarınızı arayıp ekipmanlarının bazılarını ödünç isteyin. Doğada yaşamayı seven insanlar, eşyalarını paylaşmaktan geri dönmez. Ayrıca isteyenin bir yüzü kara... Bir diğer alternatif de REI gibi büyük indirimler, hatta ekipman kiralayan kamp sitelerini yoklamak. Mutlaka dişinize göre bir şeyler vardır.

Ön hazırlığı unutmayın

Son kampınızda her şey yolunda gitmiş gibi görünüyor olabilir ama yola çıkmadan önce başta çadırınız olmak üzere tüm ekipmanınızı elden geçirmeniz çok önemli. Son kampınızda toplanma sırasında delinmiş bir şişme mat, yeni maceranızda sizi uykusuz bırakabilir. Gazı bitmiş ocak, yırtılmış bir çadır, kayışı kopmuş bir çanta hep sıkıntı. Yeni malzemeleri de test etmelisiniz. Çadırı yola çıkmadan kurmak hem bu güvenlik sorununun ortadan kaldırır, hem de kamp alanında gereksiz yere ter dökmenizin önüne geçer. Bütün malzemeler için bu şiddetle tavsiye edilir.

Kamp yemeği tarifleri öğrenin

Bilenler bilir, açıkhava acıktırır! Yemek yapmak kampın en önemli parçalarından biridir. Güneşin erkenden ve hızla battığı sonbahar günlerinde serin havada yemek pişirmenin her zamankinden fazla süreceğini unutmayın. Yemeğin bazı bölümlerini daha erken saatlerde hazırlayıp, bir kenarda bekletebilirsiniz. Yemek pişirirken ışık kaynağına ihtiyacınız olabileceğini de unutmayın. Kamplarda tek bir ocak, hatta tek bir tencereyle yemek yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu duruma uygun yemekler pişirmek için öncesinde bir şeyler öğrenmek faydanıza. Bu yüzden mönünün bir kısmını konserve olarak planlayabilirsiniz. Enerji ve ısı kazanmak için yanınıza kahve ve bitki çayları almayı da unutmayın. 

Eğlence zamanı

Gündüzleri genelde yürüyüşle geçirirsiniz. Uzun süreler yürümeyecekseniz doğanın tadını çıkartabilmek için kuş gözlemciliği yapabilir, uçurtma uçurabilir, çeşitli doğa sporlarını yapabilirsiniz. Ya uzun sonbahar akşamlarında ne yapmayı planlıyorsunuz? Havanın 18.00 gibi kararacağını ve 8'den önce de aydınlanmayacağını düşünürseniz bu uzun zaman dilimini sadece arkadaşlarınızla sohbetle geçirmeyi düşünmeyebilirsiniz. Telefonların da bağlantı sorunu yaşaması kuvvetle muhtemel. Bu yüzden kamp ateşi başında, arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz oyunları araştırıp yola öyle çıkın. Örneğin "Hikayeye Ekle" kamp akşamları için muhteşemdir. Bir kişi bir hikayeye başları, ardından sıradaki eklemeler yapar. Böylece herkes bir şeyler ekleyerek hikayeyi kendi istediği yönde geliştirme fırsatı yaratır. Bol heyecan, sohbet ve kahkaha garantili.