Mobilemenu
Profile

Sörf Dünyasının Genç Yıldızı : Kanoa Igarashi

Sörf dünyası her zaman büyük yıldızlar çıkaran bir popülariteye sahip değil. Bu branşta olup bitenler günlük medyada sadece büyük bir dalgayı alt edebilen ya da büyük bir dalganın altında kalan sörfçülerin haberleriyle gündem olabiliyor. Ama bazen öyle yetenekli isimler çıkıyor ki onları ayrıca bir haber konusu yapmak gerekebiliyor. Bu isimlerden biri de Kanoa Igarashi.

Küçük yaştan itibaren geleceğin en büyük sörfçülerinden biri olacağı öngörülen 19 yaşındaki Kanoa, kendisine güvenenleri hiç yanıltmadı. Henüz 5-6 yaşlarındayken haberlere konu olan, televizyonlara çıkan ve yaptığı özel şovlarla o yaşta hayran kitlesi yaratan Japon kökenli sörfçü, bugün artık bir süperstar konumunda.

Sponsorlarından aldığı destek ve özel çalışmalarıyla sörfün yükselen yıldızı olmayı sürdüren. Kanoa Igarashi’ye ya da nam-ı diğer sörfün Messi’sine biz de biraz daha yakından bakalım dedik.

Mini Freak

Yazının başında da belirttiğimiz gibi. Kanoa’nın yeteneği daha ufak yaştayken keşfedildi ve o zaman ona “Mini Freak” lakabı takıldı. Sörf tahtası üstünde bakkala gidermiş gibi rahat görünen bu çocuk sörfçü, henüz o yaşlarda gereğinden fazla yeteneği ile haber bültenlerini süslemeye başlamıştı zaten.

 

Çaylak Kanoa Igarashi

Kanoa, yaşı itibariyle çaylak kategorisinde yarışmayı sürdürse de, o kendi klasmanının epey üstünde şeyler yapıyor.

World Surf League elemelerinde yaz başında yaptıkları da bunun göstergesi. Dalgalar onun için eve gelen bir misafir gibi. Onları çok güzel karşılıyor, ağırlıyor ve sonra da zarif bir reveransla veda ediyor. Sık sık “dalgalar benim en iyi arkadaşlarım” demesinin nedeni de bu olsa gerek. Ve tüm bunları, yaz başında, henüz 18 yaşındayken yapması da ayrıca takdir edilebilir.

Bacağını Kırdıktan Sonraki Muhteşem Dönüşü

Kanoa, 16 yaşındayken, yani Mart 2013’te bacağını kırmıştı. Geleceği bu kadar parlak ve el üstünde tutulan bir sörfçü için kabus gibi olan bu durumda onun için endişelenenleri hemen rahatlatmıştı. “Daha güçlü döneceğim” demiş ve sadece birkaç ay sonra toparlanıp dediği gibi daha güçlü hatta muhteşem dönmüştü.

Onun dönüşü şerefine hazırlanan bu videoda Kanoa hiç de aylarını yatakta geçirmiş birine benzemiyor.  Fit hali ve kıvraklığı ile adeta o 6 ayı antrenmanda geçirmiş gibi. Ve dikkate alalım: Burada henüz sadece 16 yaşında!

Kankası Leo ile Birlikte

Sörf dünyasında adı ve yeteneği Kanoa Igarashi kadar anılan bir başka isim daha varsa o Leo Fioravanti’dir. Bu genç profesyoneller her ne kadar yarışmalarda büyük bir rekabet içinde olsalar da gerçek hayatta epey yakın dostlar.

Onları bir araya getiren bu özel projede ise geleceğin en büyük iki sörf yıldızı karşılıklı olarak döktürürken, dostluklarının rekabetlerini hiç olumsuz etkilemediğini de kanıtlıyorlar. Elbette şimdilik. Daha da büyüdüklerinde ve Dünya Şampiyonluğu devreye girdiğinde ne olacağını kimse bilemez.

Tahiti’de de Bir Tur Atalım

Kanoa’nın sörf yapmaktan en çok zevk aldığı Tahiti’deki macerası ile listemizi bitirelim. Yarışmalardan bulduğu her fırsatta yolunu Tahiti’ye düşüren Kanoa, “dünyanın en güzel dalgaları orada” dediği Tahiti’de hem eğlenip hem de antrenmanlarını yapıyor.

En iyi dalgayı bulmak için yapılan kısa bir yolculuğun ardından dalgaların arasına karışan 19 yaşındaki yıldız, arkadaşlarını, hatta bu yaşta olmasına rağmen yetiştirdiği öğrencilerini de sıklıkla Tahiti’ye götürüyor.