Mobilemenu
Profile

Sörf Tutkunlarının Mutlaka Çıkması Gereken 10 Yolculuk

Kuzey İskoçya

Biraz soğuk su seviyorsanız Kuzey İskoçya tam size göre! Outer Hebrides kıyıları boyunca yapacağınız yolculukta belki soğuk sular yüzünden kusma noktasına gelebilirsiniz ama burası İskoçya’nın en iyi sörf sahilidir. Resim gibi plajları ve resifleriyle kuzey Banff’taki Skirza da uğranacak sörf noktalarından. Bir sonraki durak Thurso, tam anlamıyla dünya standartlarında. Kuzey İskoçya’da tek ihtiyacınız maceracı bir ruh ve kalın bir wetsuit!

Kuzeybatı İrlanda

İrlanda’yı sadece patates, Jameson, Guiness ve futboldan ibaret sanıyorsanız bunu sakın sörfçü arkadaşlarınıza söylemeyin. Alay konusu olursunuz! İrlanda’nın kuzeybatı sahilleri sörf için oldukça elverişli. Örneğin uğultulu rüzgarlarıyla meşhur Sligo’dan yola çıkıp Bundoran’a kadar devam eden sahillerde yeteneklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Tabii kötü şöhretli Bridge Bar’da rezil olmak da var! Yine cesur sörfçüler için Mullaghmore da cazip bir seçenek. Kuzeye devam ettikçe girintili kıyı şeridiyle Donegal heyecan verici. En kuzeydeki Portrush güzel dalgalarıyla tanınıyor.

Vancouver Adası, British Columbia

Bırakın Kanada’ya gidip somon avıyla geçinmek başkalarının hayali olsun; sizin için önerimiz British Columbia’daki Vancover Adası’na giden sörf rüyalarınızı gerekleştirmeniz. Tofino ile Ucluelet arasındaki sadece 40 kilometrelik yol boyunca rahatlıkla istediğiniz rüzgarı ve dalgaları bulabilirsiniz. Ama şunu da bilmelisiniz; gür ormanlar, yüksek dağlar, virajlı yollar olağanüstü Pasifik sahil şeridini daha da vahşi kılıyor. Üstelik her an bir ayı, kurt ya da pumayla burun buruna kalabilirsiniz. Öyleyse karavanınızdan çıkar çıkmaz hemen denize koşmalısınız!

Bask Bölgesi

Türkiye Bask bölgesini Real Sociedad ve Athletic Bilbao üzerinden futbolla ilişkilendirerek tanıyor ama Atlantik Okyanusu bu sahillere sörf yapmak için elinden gelen en büyük kıyağı yapmış halde. Fransa’nın güneyinden Gironde halicinden aşağıya inerseniz 70’li yıllardaki gözde sörf rotalarından birine girmiş olursunuz. Neler mi göreceksiniz? Avrupa’nın en uzun plajında sayısız koyları ve sörf noktalarıyla Lafitenia ile Guethary; kaliteli dalgalarıyla Biarritz, dünya standartlarında şehirleriyle San Sebastian (yerel ismi Donastia’yı kullanın), Bilbao ve Mundaka rotanın demirbaşları.

Baja California / Meksika

Bu rotaya çıkacaksınız toplamda 1500 kilometreden fazla yol yapacağınızı unutmayın! Pacific Coast Highway sayesinde muhteşem yerler görüp, sörf keyfinizin tavan yapacağını da bilin. Yol birçok yerde sonsuz sıcak, tozlu ve bir yerden sonra asfaltsız devam ediyor. Karşılığını muhteşem kıyı şeridiyle Jack Kerouac’ın romanına konu ve mekan olmuş Big Sur, balinalarıyla Venice Beach, gerçek Kaliforniya rüyası Orange Country, her türlüğü çılgınlığı barındıran Tijuana ve heyecan dolu Tarmac, Coba, San Lucas… Hala doymadıysanız Cortez denizinde devam edebilirsiniz.

New South Wales / Queensland Avustralya

Avustralya kıyıları neleriyle meşhurdur? Tabii ki resifleri ve köpekbalıklarıyla! Bu iki ucu kirli değnek sörfçüleri okyanusa girmekten korkutmuyor. Sidney plajları artık biraz kalabalık ama Manly, Dee-Why ve Newport gibi yerler hâlâ bakirliklerini korur nitelikte. Yine Sidney’den uçakla Brisbane’e ulaşıp, en iyi dalgaların bulunduğu Oz’a da gitmek mümkün. Kuzeye yollananlar için adresler Angourie, Lennox Head ve Byron Bay. Newcastle, Point Macquarie ve Coffs-Harbour da kayda değer. Bitmedi, daha Queensland, Gold Coast ve Kuzey Stradbroke Adası var. İşte burası biraz köpekbalıklı! Aman diyelim…

Güney Afrika

Afrika kıtasının en güney ucundaki bu cumhuriyete giderseniz, yine en güney uca, Cape Town’a gitmelisiniz. Masa Dağı’nın (Table Mountain) gölgesindeki bu Avrupai şehir Atlantik Okyanusu’na açılan bembeyaz plajlara ve güzeller güzeli Garden Route’a sahip. Kumsallar uzun, geniş ve bomboş! Gerçek bir yol hikayesi arıyorsanız araları 1500 kilometreyi bulan Cape Town-Durban yolculuğunu yapmalısınız. Böylece bir başka doğa harikası Jeffreys Bay, sessiz doruklarıyla Cintsa ve Coffee Bay’e kavuşursunuz. Durban’ın şehir ve gece hayatı da Cape Town kadar güzeldir, bizden duymuş olun!

North Island / Yeni Zelanda

Yüzüklerin Efendisi coğrafyasında alın size iki seçenek: Auckland’den yola çıkın, State Highway 1’de aracınızı sürün ve Raglan’a varın. Kalabalıktan kaçmak, alabildiğine ışıldayan güneşe kavuşabilmek, doldurulmamış doğal binlerce kilometre kıyıya kavuşmak için direksiyon sallamaya değer. “Yok, ben daha yüzlerce kilometre gidebilirim” diyen maceracılar için Auckland-Wellington-Auckland rotasıyla adayı dairesel olarak yapma fırsatı da var. İstemediğiniz kadar dalga, rüzgar ve kumsal bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Kosta Rika

Yıl boyunca ılık olan suyu, sörfçü dostu dalgaları, inanılmaz manzaraları ve daha da inanılmaz yaban hayatı ile Kosta Rika, bir sörfçünün son durağı olabilir. Sessizlikten hoşlananlar güneye, Nosara ve Mal Pais çevresine gitmeli. Kalabalık sevenleri bile “Yok artık” dedirtecek Pasifik kıyıları Tamarindo paklar! Ünlü bulut ormanlarını görmek, resifler arasında sörf yapmak isteyenler içinse adres Kosta Rika’nın Karayip sahilleri. Dikkat! Jack Sparrow çıkabilir!

Kamçatka

Eski bir Rus askeri arazi aracınız var mı? Yok mu? O zaman hemen bir tane kiralayın ve Rusya’nın kuzey doğusuna, Kamçatka’ya gidin. Tamam, yol biraz uzun, karşılığında dünyanın unutulmuş bir köşesinde, bomboş sahillerde, bir dalgadan diğerine “koşacağınız” bir sörf cenneti bulacaksanız. Petropavlovsk ile Kamçatka arasındaki ıssız sahillerde keyif çatarken, bir yanda aktif volkanları korku-heyecan karışık bir şekilde izlemek de cabası! Unutmadan; su haliyle biraz soğuk, 7 mm’lik bir wetsuit almadan yola çıkmayın.

Kaynak: Mpora.com