Mobilemenu
Profile

Sörfe Başlamadan Önce Bu Kurallara Göz Atın

Yaz başladı sayılır. Kıyılarda amatör ve profesyonel sörf tutkunları spordan uzak kalmamak için yine tüm yazı sörf tahtalarının üzerinde geçirecek. Peki, bugüne kadar bu spor ile hiç ilgilenmeyenler ve bu yaz kendini sörf yapmaya vermek isteyenler ne yapmalı? Bu işin olmazsa olmazları, kuralları nelerdir? Cevaplar hemen aşağıda!

Ders alın

Zaman kısa ve hemen her şeye hakim olmak durumundasınız. Dolayısıyla konuya en kısa zamanda hakim olmanızı sağlayacak birinden ya da bir kuruluştan ders almanız şart. Board tahtası üzerinde sağlam durmak, dalgalarla baş etmek ve herhangi bir ters dalgada yapacaklarınızı öğrenmek kendi başınıza halledebileceğiniz şeyler değil; en azından kısa sürede. O yüzden: Eğitim şart.

 

Sakin olun

Her şeyi çabucak öğrenmek mümkün olmadığı için aldığınız ders sırasında aceleci davranmayın. Sakin kalmak ve sabırlı olmak bu işin püf noktası. Sonuçta dalgalar bitmeyecek ve her zaman yeni bir tanesi sizi bekliyor olacak. O yüzden, işe temel seviyede hakim olana kadar sabırlı ve sakin kalmak önemli. Bir de gerçek bir sörf uzmanı olmak emin olun yıllar alıyor. Bu yüzden başta sadece eğlenmek ve keyif almaya bakın.

En iyi dalgalar neredeyse oraya gidin

Ülkemizde maalesef dalga sörfü için yeterli dalga boyutunun olduğu yer çok az. Bazen Karadeniz’de çıkan yüksek boylu dalgalar sörf için gereken her şeyi barındırsa da, şansınız olmadığı sürece o dalgaların ne zaman çıkacağını tahmin edemiyorsunuz. O yüzden mümkünse bu işin profesyonel olarak yapıldığı ve yılın her dönemi dalga bakımından zengin ülkelere seyahat yapmanız. Amerika ve Avustralya şu an dünyada sörfün iki başkenti.

Yavaş hareket edin

Bir dalgaya doğru kulaçla yönelirken yavaş olun. Ellerinizi bir kürek gibi kullanarak ilerlerken çılgın gibi gözükmek istemiyorsanız hızınızı azaltın ve dalgalara kibar davranın. Onlarla iyi anlaşıp tanımak için gözlem şart. Hem topluluk içinde “dalga” konusu olma korkunuz da olmaz!

Wetsuit giyin

Koca dalgaların altında korunmasız bir vücutla fazla dayanamazsınız. O yüzden yaz dışında ne zaman sörf yaparsanız, hem ağırlık yapmayan hem de olası bir alabora anında su yüzeyine daha çabuk çıkmanızı sağlayacak ve sizi şok etkisi yaratacak su sıcaklığı değişiminden koruyacak bir wetsuit giymeniz şart.

Gittiğiniz bölgelerde insanlardan taktik alın

İşin başında olduğunuz için herkesten öğreneceğiniz bir şey var. Ama en çok da lokal insanlardan. O yüzden gittiğiniz yerde bu işi yıllardır yapan bölgedeki dalgaları iyi tanıyan yerli insanlardan bolca taktik almaya çalışın. Hem dünyanın bir yerinde başka bir sörfçü arkadaşınızın olması size motivasyon da verecektir.

Her dalga farklıdır

Etrafınızda en az sizin gibi bir tane sörf yapan biri olacaktır. Herkes aynı dalgayı seçmez. Onları izleyin ve hangi dalgayı neden seçtiklerini anlayın. Sonuçta tüm dalgalar sörf için uygun olmayabilir. Az su yutmak ve az devrilmek için dalgaları tanımaya özen gösterin.

Tanımadığınız dalgalarda sörf yapmaya çalışmayın

Sörf birçok insanla birlikte yapabileceğiniz bir spor. Her şeyin bir öğrenme aşaması var ve bu aşamaların en önemlisi de dalgaları tanımak. Dik olarak kırılan dalgalar (hollow waves) denilen tehlikeli ve yakalanıp kalkılması güç olan dalga türleri yeni başlayanlar için çok tehlikeli olabilir. (Hawai’deki Pipeline buna bir örnektir) Yeni başlayanlar için yumuşak kırılan dalgalar (crumbling waves) daya uygundur. Derinden sığ kesime doğru dikey bir eğim olduğu için dalgalar enerjisini yavaş yavaş bırakırlar.

Boardunuza wax sürün

Ayaklarınızın, ellerinizin ve gövdenizin biraz daha dengeli olmasına yardımcı olması için board tahtanıza wax sürebilirsiniz. Deniz suyu sıcaklığına göre wax kullanmak daha iyi bir seçim olacaktır. Soğuk wax'ı sıcak suda kullanırsanız anında suyun içinde eridiğini görürsünüz. Bu yüzden wax alırken sörf yapacağımız suyun sıcaklığına göre seçim yapmalısınız. Birçok iyi wax markası var: Mrs. Palmers, Sticky Bumps, Mr Zog's, Bubblegum… Ama içlerinden en çok tavsiye edilen Sticky Bumps olduğunu belirtelim.

Diğer sörfçüler ve yerel insanlarla iyi geçinin

Her zaman “merhaba” diyen, gülümseyen bir yüze sahip olun. Gittiğiniz yerlerdeki diğer sörfçüler ile ve oranın yerel insanlarıyla iyi geçinin. Bu işte yalnız başına hareket edip kahraman rolüne soyunmanın sonuçları iyi değil. Sonuçta işler ters gider de fena bir dalgaya yakalanırsanız size yardıma koşacak ilk insanların o “merhaba” dediğiniz kişiler olacağını unutmayın.