Mobilemenu
Profile

Strava’da 2016 Yılı!

Milyonlar ve milyarlar

Strava kullanmayanları bu uygulamayı anlatmak bazen vakit alabiliyor. Sizin neden bu uygulamadan bu kadar bahsettiğinizi, onu hayatınızın odak noktalarından biri haline getirmeyi anlayamıyorlar. O zaman Strava’nın bisikletçiler, koşucular, yüzücüler ve daha birçok spor dalını amatörce, kendi kendine de olsa icra edenler için önemini bu yılın rakamlarıyla anlatabilirsiniz. Bu yıl Strava kullanıcıları tam 302 milyon aktivitede bulundu ve 6,8 milyar kilometreyi koşarak, pedal çevirerek, yüzerek veya farklı bir şekilde kat etti. Yani dünyanın çevresini tam 170 bin kez döndüler! Etkileyici!

“Işınla bizi Strava!”

Strava atletleri bu yıl 2,7 milyon segment oluşturdu. Bu da 16 milyon kilometreden fazla bir mesafeyi kapsıyor. Meraklısı için not: Bu segmentleri ucuca getirip ışık hızıyla kat etseniz bile 53 saniye harcamanız gerekiyor!

Kudos’ları görelim

Facebook’un like’ı, Twitter’ın kalp ikonu olduğu gibi Strava’nın da kudos’u var. Ünlü başparmak işaretini kendine imge olarak seçen kudos, yapılan aktiviteyi beğenmek anlamına geliyor. Bu yıl 1,3 milyar kudos verilmiş, yani saniyede 41 kez. İşte bu da bir kudos hak ediyor!

Bir olimpiyat altını!

Strava sporcuları sadece amatörlerden oluşmuyor; birçok profesyonel koşucu ve bisikletçi de bu uygulamayı kullanarak “sıradan” vatandaşlarla aynı segmentleri geçiyor. Bunlardan birisi Greg Van Avermaet’di. Belçikalı bisikletçi Bahar Klasikleri’nde bulamadığını 2016 Rio Olimpiyatları’nda buldu, yarışı tırmanış ustalarından çaldı ve bunu yaparken Strava kaydı yapmayı da unutmadı. Kuşkusuz yılın en büyük Strava başarısıydı.

En romantik koşu

Belki insanlık için küçük ama Andrew Chapello için çok büyük anlamları olan bir koşuydu. Kaliforniya’da yaşayan Chapello 15,3 kilometreyi 5,38 dakikalık kilometre ortalamasıyla koşmuştu ama asıl sürprizi sona saklamıştı. Kız arkadaşına koşunun sonunda evlenme teklifi eden ve aldığı yanıt karşısında hemen alyansı müstakbel eşinin parmağına takan Chapello bu “aktivitesi”ni fotoğraflı bir şekilde Strava’da “Will you marry me?” başlığıyla yayınladı. Şimdi sırada nikah töreni var!

Sadece bisiklet değil dostum

Strava’yı en çok bisikletçiler ve koşucular kullansa da 2016’da bu iki spor haricinde 10,5 milyon aktivite paylaşıldı. Yüzme, hiking, yürüyüş, kürek, kaya tırmanışı, kitesurf, rüzgar sörfü, kayak, paten, buz pateni, snowboard ve daha birçok spor dalı Strava’da kendisine yer buldu.

Dünyanın zirvesinde Strava bayrağı

Strava kullanıcısı dağcılar Mats Steinsland, Bryan Osoro ve Cory Richards, Everest tırmanışlarını bu uygulama aracılığıyla takipçileriyle paylaştılar. Steinsland güney yönünden tırmanış yaparken, Osoro ve Richards kuzey rotasını tutturdular. Üstelik Croy Richards ek oksijen almadan zirveyi görmeyi de başardı.

“Koş Forrest koş!”

ABD’lileri bilirsiniz; ülkeyi doğudan batıya veya batıdan doğuya geçmeye bayılırlar. Bunu yapamayanlar için de bu yönde filmler yapılır, kitaplar yazılır. Bazı sporcular içinse bu yaklaşık 5 bin kilometrelik yol güzel bir koşu parkurudur! Bu yıl birçok koşucu iki okyanus arasında kalan kıtayı bu eksende koştu. En hızlısı günde ortalama 115 kilometreyi geride bırakan Pete Kostelnick’di. İkinci Jason Romero fazlasıyla yavaş bir arkadaş: Günde ortalama 83 kilometre!

“Kork bizden sinekkuşu”

Geride bıraktığımız 2016 yılında Strava’da her saniyede ortalama 9,6 aktivite oluşturuldu ve paylaşıldı. Hedef 2017’de kullanıcı ve aktivite sayısını artırıp sinekkuşunun kanat çırpma hızını (bu konuda dünya rekortmenidir) yakalamak olmalı!

Fransa Turu’nda da Strava

Fransızların son dönemde yetiştirdiği birçok genç ve başarılı bisikletçi arasından hızlı sivrilen Romain Bardet, bu yıl ki Tur’u ikinci sırada bitirdi. Bunu yaparken de özellikle Mont Blanc etabında aldığı birincilikle çok konuşulmuştu. Evet, bildiniz Bardet de bir “Stravathlete”! Tabii ki 19’uncu etaptaki o epik birinciliği kazanırken Strava’yı açmayı unutmamıştı. Aynı etaptaki Biassen Dağı tırmanışının KOM’unuysa bir başka Strava kullanıcısı Daryl Impley almayı başardı.

Yalnız değilsiniz!

Strava aslen amatör sporcuların tek başlarına da olsa aynı rotalar üzerinde yaptıkları etkinlikleri ölçümlereyek bir şekilde yarışmalarını sağlayan bir uygulama. Ama aynı güzergahı kullananlar bir süre sonra tanışıp birlikte spor yapmaya başlayabilir. 2016’daki Strava kayıtlarının %26,90’ı grup etkinliğiydi. En büyük grup etkinliğiyse 24 Nisan’daki Londra Maratonu’nda gerçekleşti. O gün 7 bin 192 Strava kullanıcısı koşucu Londra’da koştu.

“Bir gün de dinlenin yahu”

Profesyonel değilseniz günlük sporunuzu kolaylıkla pas geçebilirsiniz. Yağmur yağıyordur, karnınız ağrıyordur, burnunuz akıyordur, hiç olmadı canınız istemiyordur. Strava amatör de olsalar, hobi bazlı da spor yapsalar sporculara bir profesyonelin disiplini çerçevesinde hareket etmeleri için motivasyon sağlayabiliyor. Bunun kanıtı 40 Strava kullanıcısın 2016’nın her gününde sporunu yapması ve bunun kaydını oluşturup paylaşması. Tek bir günü bile boş geçirmediler. Pes!

Kadınların yılı

Kadınların spora erkekler kadar düşkün olmadığı söylenir ama bu bazıları için geçerli değil. Engelli sporcu Mary Kate Callahan Japonya’nın Yokohama kentinde katıldığı ITI Dünya Triatlon Şampiyonası’nda yüzme, bisiklet ve koşu kombinesini 85 dakika ve 8 saniyede tamamlamayı başardı. Bir başka kadın sporcu, ultra maratoncu Jax Mariash Koudele, dünyanın en zorlu arazi koşullarına sahip koşularından 250 kilometrelik Grand Slam Plus’ı 5 günde tamamladı ve bunu başaran ilk kadın oldu. Bisikletçi Katie Hall 5 gün boyunca 7 bin 600 metre tırmandı ve ilk Strava QOM (Queen of Montain/Dağların Kraliçesi) formasını Aviva Women’s Tour’da kazandı. Büyük iş!

Pokemon çılgınlığı

Yıl içinde başlayan Pokemon Go fırtınası Strava dünyasını da etkilemiş görünüyor. 2016 senesi içinde 8 bin 570 aktivitenin başlığında veya açıklamasında “Pokemon” ibaresi yer aldı. Bazıları için koşmak, bazıları için yakalamak amaçlı faaliyetlerdi. Bakalım 2017’ye ne damgasını vuracak?

Arabadan in, bisiklete bin!

10 Mayıs günü Strava tarafından “Global Bike to Work Day” olarak ilan edildi ve kullanıcılara o gün işlerine bisikletle gitme çağrısı yapıldı. Tam 79 bin 879 kişi o gün bu çağrıya uyarak “commuting” yaptı ve bu faaliyetlerini paylaştı. Sadece bir gün işe bisikletle gidilerek ortalama 514 ton karbon emisyonu tasarrufu sağlandı.

Şampiyon Ten Dam!

Strava kullanan profesyonellerden bahsetmiştik. İşte onlardan biri Hollandalı Laurent Ten Dam, tam 93 bin 510 takipçiyle Strava’da en çok takipçisi olan sporcu olma özelliğini kazanıyor. El ele verip LTD’yi 100 bin takipçi sınırına taşımak istemez misiniz?