Mobilemenu
Profile

Su Üzerinde Giden Bir Motosiklet!

Motokros bugüne kadar  “supercross”, “arenacross” ve “vintage cross” gibi pek çok alt dala ayrılarak genişlemiş bir ekstrem spordur. Dünyaca ünlü motokrosçulardan biri olan Robbie Maddison ise fizik kurallarına karşı gelerek, motocross freestyle disiplinine yeni bir alt dal daha ekledi. Karşınızda daha önce kendisine bile imkansız gelen bir hayali gerçekleştiren, okyanusun ortasında yerçekimine ve suyun kaldırma kuvvetine meydan okuyan motokrosçu; Robbie Maddison.

Daha önce onlarca nefes kesen gösteriye imza atmış olan Avusturalyalı motokrosçu, spor hayatına çocuk yaşta sörf yaparak başlamış ve zamanla adrenaline olan tutkusu hayat felsefesi haline gelmiş. Wakeboard yaptığı bir gün aklına gelen bu çılgın fikri ise şöyle anlatıyor Robbie: “Zihnimde bir anda bir ampul yandı! Motosiklete kızak koyup onu su üzerinde sürme hayali kurdum. O zamanlar bu aptalca bir fikir gibi geliyordu ama ben motosikletim üzerinde çalışmaya devam ettim. Yeni dizayn ve konseptler tasarladım ve sonunda hayalimi gerçeğe dönüştürdüm.” Robbie, 2 yıl boyunca motosikletini su üstünde ilerleyebilecek bir şekilde modifiye etmeye çalışmış. Ön tekere kızak takmış, arka tekerleğini ise pervaneli tekerlekle değiştirerek hayalindeki su üstü motosiklete ulaşmış. Yeni buluşuyla ilk performansını Tahiti Teahupoo’ da gerçekleştiren Robbie, bu performansıyla profesyonel sörfçülerden de bolca övgü toplamış. Ayrıca bu buluş ona Skyfall filminde James Bond karakterini canlandıran Daniel Crag’in dublörlüğünü yapma şansını bile vermiş. İstanbul'da yapılan çekimler sırasında motosikletlerin tarihi çatılarda fink atmasının tartışma konusu olduğu günleri hatırlarsınız, bilin bakalım o motosikleti kullanan kimdi? Tabii ki Robbie Maddison!

Birazdan izleyeceğiniz, aklınızı alacak olan görüntüler, Fransız Polinezyası - Papara’da çekilen DC Shoes’un 4 dakikalık kısa filmi Pipe Dream’den. Bu etkileyici görüntüler 24 saatten az bir zamanda 4 milyon kişi tarafından izlenmiş. Çekimler Robbie’nin sınırları ne derece zorladığını kanıtlar nitelikte. Bu büyüleyici görüntülerin hikayesini kendisinden dinliyoruz: “Yaşadığım deneyimin ne kadar çılgınca olduğunu anlatmak çok zor, doğanın böyle bir güce sahip olduğunu görebilmek gerçekten mucizevi. Kendime itiraf edemedim ama vücudumdaki her atom bana durmamı söylüyordu. Yine de sörf bilgime güvenerek o dalganın üzerinde olmam gerektiğini düşündüm. Daha önce birçok kez dalga içinde kalmış iyi bir sörfçü olmasaydım oradan çıkmam çok zor olurdu!” 4 dakika boyunca 4 büyük dalga tarafından altüst edilen Robbie Maddison, güvenlik ekiplerinin de yardımıyla kurtulmayı başarmış ve bu durum onun hevesini kıramamış. 34 yaşındaki sürücü, tekrar su üzerine çıkmak için yeni motorunu dalgalarla başa çıkacak hale getirmek için çalışıyor. Şimdi sizleri bütün kelimelerin kifayetsiz kaldığı o görüntülerle baş başa bırakıyoruz…