Mobilemenu
Profile

Sualtında Fotoğraf Çekme Heveslilerine 7 Öneri

Suda Rahat Olun

İlk iş iyi bir yüzücü olduğunuzdan emin olmanızdır. Ne demişler: “Önce güvenlik!” Kamerasız haldeyken yüzme konusunda kendinizi iyi hissetmiyorsanız, kamerayla hiç iyi hissetmezsiniz. Suda kendinizi huzursuz hissederken kamera ayarları, kompozisyon, flaş kullanımı gibi konulara odaklamanız mümkün değildir. Derin sulara giriyorsanız şnorkel kullanımı veya tüplü dalışla ilgili yeterli deneyiminiz olup olmadığını sorgulayın. Yanıt olumsuzsa kamerayı kıyıda bırakıp bu konulara odaklanın.

Tehlikelere Karşı Hazırlık Yapın

Okyanuslar, mercanlar ya da kayalık gibi hareketli su yaşamının olduğu yerlerde dalacaksanız potansiyel tehlikelerin neler olduğunu öğrenip, bu gibi durumlarda neler yapmanız gerektiği konusunda kendinizi geliştirin. Akıntılar, gel-git, yaban hayatının dinamikleri konusunda dersinize çalışmalısınız. Bölgede yaşayanlara bu konuları danışın, önerilerini uygulayın.

Doğru Kamerayı Seçin

Tamam en iyi kalite sualtı fotoğrafçılığı ekipmanı biraz pahalı. Buna rağmen yine de iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Başlangıç seviyesinde bir GoPro işinize yarayabilir. Belki manuel kontrollerinin olmaması fotoğraf dehanızın önünde bir engel oluşturabilir ama sualtında çekim yapma deneyimi kazandırırken bir yandan da içinizdeki ateşi körükler. Zamanı geldiğinde su geçirmez bir muhafaza ile bir DSLR kullanmaya başlayın. DSLR’ler ISO üzerinde daha fazla kontrole sahiptir. Derinlere indikçe kararan sularda ISO değerini yükselterek arkadaşlarınıza farkınızı gösterecek kareler üretebilirsiniz.

Muhafaza İçin Bütçenizi Zorlayın

Sualtı muhafazalar (housing) genellikle pahalıdır. Hatta iyi tasarlanmış ve üretilmiş bir muhafaza için kameranızın iki katından fazlasını harcamayı göze almalısınız. Birçokları plastik bir muhafazayla işini gördüğünü düşünebilir. Doğrudur ama derinlere daldıkça ve sık kullandıkça muhafazanızın daha kaliteli olması gerektiğini anlarsınız. Bunun için plastik yerine alüminyum muhafazalardan edinmeniz gerekir. Aquatech ve Nautiacam, son derece saygın ve dayanıklı muhafaza üretiyorlar. Araştırmaya başlayın.

Modelinize Yaklaşın

Belki bir köpekbalığının 50 santimetre önünde durmak istemezsiniz ama aslında emin olun böyle bir durumda tarihe geçecek bir fotoğraf üretebilirsiniz. Bunda köpekbalığının sivri dişleri kadar aradaki mesafenin çok az olması sebebiyle son derece temiz bir kare çekmiş olmanızın da payı vardır. Sudaki küçük parçacıklar ne kadar çoksa fotoğrafınız o kadar flu görünür. Konuya ne kadar yaklaşırsanız fotoğrafınız o kadar net çıkar. Bu yüzden su altında geniş açılı bir lens kullanmaya bakın. Telefoto objektiflerin su altında pek verimli değildir.

RAW Çekim Yapın

RAW dosyalarının esnekliği, kontrast ve rengin bir kısmını fotoğraflarınıza geri getirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, daha sıcak kırmızı dalga boylarının birçoğunu daha derin suya dönüştürmediğinden, görüntülerin çoğuna mavi renk atılır. Renk tayfının dengelenmesine yardımcı olmak için RAW ayarlamalarını kullanabilirsiniz.

Flaş ve Filtre Kullanın

Evet, ne yazık ki kamera ve muhafaza dışında bir harcama kalemi de flaş ve filtreler için karşınıza çıkıyor! Su altı çekimlerinde yeterli ışık desteği alamazsanız fotoğraflarınız masmavi çıkar. Bu yüzden su altında flaş kullanımı dinamiklerini öğrenmeye bakın. Ama bu her kare için flaş kullanacağınız anlamına gelmiyor. Konunuza yarım metreden uzaksanız flaş kullanmamalısınız. Aksi halde masmavi kareleriniz olur. Kimi zaman lensin üzerine daha sıcak renkler almanızı sağlayacak filtreler takarak flaş eksikliğinizi de giderebilirsiniz.