Mobilemenu
Profile

Su Üzerinde Koşan Adamlar

Mucize denildiğinde pek çoğumuzun aklına ilk gelen şey belki de ‘suda yürümek’. Ancak modern zaman insanı bu mucizeyi bile olağanlaştırma gayreti içerisinde. Hatta yerküremizdeki birkaç genç su üstünde yürümekle yetinmedi, koştu! Hatta bu aksiyonu Su Dağcılığı isminde bir spor haline dönüştürdüler.

Su üstünde yürüyebildiği bilinen tek canlı bugüne kadar İsa kertenkelesiydi. Herhangi bir tehditle karşılaşması durumunda salgıladığı adrenalin ve itici kuvveti sayesinde 20 metre kadar su üstünde koşabilen kertenkelenin bu durumu, ağırlığı ve ayaklarının yapısı göze alındığında bilim dünyası tarafından açıklanamaz bir görüntü değildi. Ancak bir insanın su üstünde yürümesi ya da koşmasını hayal etmek bile çok güç. O zaman biraz şaşıralım!

Taşın su üzerinde sekerek mesafe kat edebilmesinden ilham aldıklarını söyleyen bu adamlar, belirli bir süre su üzerinde kalabildiklerini iddia etmişler hatta bununla da kalmayıp suda üzerinde koştuklarını gösteren bir video hazırlayarak internet kullanıcılarını yoğun tartışmalara sevk etmişlerdi.  Doğru açıyla adım atıp, su geçirmeyen ve hafif olan bir ayakkabı seçimi yapıldığı takdirde su üzerinde yürünebileceğini söyleyen bu kişiler doğru söylüyor olabilir miydi? 

Cevap: Ne yazık ki hayır. Pek çok kişiyi heyecanlandıran bu video bir ayakkabı markasının viral reklamıydı. Öyle ki su üzerinde yürüme eylemi teknolojik bir kandırmaca ile bile değil tahta bir platform gibi ilkel bir yöntemle gerçekleştirilmişti. Sonucun 14 milyon tık alan bir YouTube videosuna dönüştüğünü göz önüne alırsak bu yöntem başarılı olmuş gibi görünüyor. Siz yine de ümidinizi kaybetmeyin, belki ileride bir gün...