Mobilemenu
Profile

Suyun Üzerinde 125 Metre Yürüyen Adamla Tanışın

Su üstünde yürümek bir mucize olarak kabul edilse de, bunu başarabilen insanlar da var. Ama elbette başarma aşaması uzun bir antrenman süreci ve disiplinli bir çalışma gerektiriyor. Böyle bir disiplin de, daha doğrusu disiplinin kendisi bile Uzakdoğu öğretileriyle özdeşleşmiş bir kavram olduğu için bunu başarabilen insanların Uzakdoğudan çıktığına şaşırmamak lazım.

Çin'in Guangzu eyaletinde yaşayan Shi Liliang bir Şaolin rahibi. Uzun zaman önce önüne sıra dışı bir hedef koymuş: Su üstünde yürümek. Bu hedef doğrultusunda çalışmalara başlayan Çinli rahip ilk olarak bu amacını gerçekleştirmek için gereken disiplini en iyi alacağı insanların arasına girmeye çalışmış yani Şaolin rahiplerinin arasına.

“80’lerde büyüyen bir çocuk olarak elbette benim de hayatımda en önemli olan şey Kung Fu sanatıydı. İzlediğim birçok film bana ilham verdi ve bu disiplini öğrenmeye kendimi adadım. Kung Fu bir anlamda Şaolin rahipleri ile özdeşleşmişti ve onların arasına girebilirsem tüm amaçlarıma ulaşabileceğime inanmıştım.”

Yaşıtlarından epey farklı hedef ve istekleri olan Liliang en sonunda amacına 2000’li yılların başında ulaşmış ve uzun yıllara yayılan bir eğitime başlamış.

Peki, bu sıra dışı rahipler arasında neler mi öğrenmiş Liliang? “Su üstünde uçma tekniği”, “Dua eden peygamber devesi tekniği” ve “Tek figür duruşu.” Öğrendiği tüm bu teknikler en büyük hedefi olan su üstünde yürüme yolunda onu epey geliştirmiş. Ayak parmakları üzerinde dengede durmayı da öğrendiğinde ise ilk denemelerini yapmaya başlamış.

Denemelerinde sırtına çelik plakalar, ayağına ise demir ağırlıklar takarak oldukça yorucu antrenmanlar yapan Liliang en başlarda sadece beş ya da on metre yürümeyi başarabiliyormuş. Daha sonra ahşap plakaları tek tek suya yerleştirip su üstünde denemeler yapmaya başlayan Çinli rahip bu yolda en önemli meselenin denge olduğunu anlamış ve dengede durup küçük adımlar attıkça amacına ulaşmanın kolaylaşacağını fark etmiş.

Dokuz yıl. Evet bu bahsettiğimiz su üstünde ve dışındaki antrenmanları tam dokuz yıl boyunca yapan Liliang en sonunda en büyük denemesini yapıp tam 120 metre boyunca suya batmadan, ufak kontrplaklar üzerinde nehri geçmeyi başarmış.

Ama bu onun için henüz başlangıçtı çünkü ona asıl şöhretini kazandıracak 125 metre hedefini 2015 yılında gerçekleştirmeye karar vermiş. 120 metrelik denemesinde özellikle son metrelerde zor anlar yaşadığını söyleyen Leung bu kez aynı zorlukları yaşamadan nehri daha hızlı geçmeye karar vermiş.

Hu-Nan adındaki yerel televizyon kanalı bu rekor denemesini çekmeye karar verince ise Leung’un hayatı değişti ve bu haber de dahil dünyanın birçok yerinde haberlere çıkmasını sağladı.

Bu rekorda sadece 45 saniyede 125 metrelik mesafeyi almayı başaran Çinli rahip bir anda şöhrete kavuştu. Daha sonra tek parmak duruşu da yaparak “yeteneklerim sınırsız” mesajı veren Lelueng’e hemen dünyanın dört bir yanından rakipler çıktı ve benzer denemeler yapılmaya başlandı.

Elbette onun dokuz yılda geliştirdiği tekniği bir anda uygulamak kolay değildi. O yüzden Liliang bu rekorun hala en büyük sahibi. Küçük ve dengeli adımlarını geliştirmeye devam edeceğini söyleyen Liliang’ın yeni bir hedefi de var: 150 metre boyunca suda yürümek.

Bakalım bu çılgın adam ondan daha iyisi gelene kadar bu disiplin dolu rekor denemelerini nereye kadar götürebilecek? Ne yaparsa yapsın takip etmeye değer olduğu kesin.