Mobilemenu
Profile

Tahtadan Yapılmış Doğayla İç İçe 5 Küçük Ev

Hemen herkes en azından bir kez hayal etmiştir; doğanın içinde hatta mümkünse deniz gören bir yerde kendi küçük evini inşa etmek ve huzurla yaşamak. Neredeyse masallardan çıkmış gibi görünen bu istek bazen gerçekleşebiliyor. Kendi küçük evlerini bazen doğanın ortasına bazen ise “ne yapalım bari bahçemizde huzur bulalım” diyerek evinin bahçesine inşa eden insanlar da var. İşte o insanları yaptıkları şirin evlerden beş örnek.

Ağaç ev dediğin böyle olur…

İki ağaç arasına kale yapılabilir ya da hamak asılabilir ama yaratıcı bir mimar işi biraz büyütüp iki ağacın arasına bir ev kurmuş. Hem de dışarıdan bakınca epey şirin görünen ve huzur veren bir ev.

10 metrekare genişliğinde ve belli ki geçici olarak kullanılan bu evde tamamen doğal ürünler kullanılmış elbette. O küçüklüğe rağmen tuvaleti, mutfağı hatta ufak bir balkonu bile bulunan bu ev elbette en çok da manzarasıyla dikkat çekiyor.

Evden çıktığınız ilk adımda ormana karışabildiğiniz bu şirin evlerden birini eğer varsa siz de bahçenize kurabilirsiniz aslında.

Veranda gibi ev…

Özel bir mülkün bahçesine kurulan bu değişik ev de listemize girmeyi hak ediyor. Amerikanvari bir garajı andırsa da aslında bu bir tür yazlık. Dışarıda takılmak için müstakil olarak tasarlanan bu ev kendi içinde bir banyoya, mutfağa hatta sinema odasına sahip.

Büyük ihtimalle çoluk çocuk ve hanımdan fırsat buldukça buraya sığınan bir baba var ve iş güçten kalan birkaç saatini bu evde geçiriyor. Eh, epey de özenmiş ve kim bilir belki de kendi elleriyle yapmıştır.

Taşınabilir ahşap ev

Kemal Sunal’ın “Gülen Adam” filmini herkes hatırlar. Yıkıma gelen ekiplerden kaçmak için bir ipe bağladığı evini çeke çeke başka yerlere taşıyıp kafasına göre bir lokasyona yerleşirdi kahramanımız. Bu kulübe de bir nevi o filmdeki işlevi görüyor.

Bir karavanın arkasına bağlanarak taşınan bu seyyar kulübe evini de yanında taşımak isteyenler için ideal. Günbatımında uygun  bir yere evinizi park etmek sonra da güzel manzaraya karşı bir akşam çayı içmek harika olurdu şüphesiz. Bu kulübe sahipleri de öyle yapmış ve evlerini doğanın içinde bir yerlere çekerek hayatın tadını çıkarmışlar.

Deneysel mimari budur

Bakınca hem parka, hem tren vagonuna hem de sanki başka bir apartmanın parçasına benzeyen bu ev hakikaten de insanı merak ettiriyor. İki salonu, banyosu, yatak odası, terası bulunan bu yapı büyük ihtimalle taşına da biliyor.

Bütünüyle doğadan toplanan malzemelerle yapılan bu evde manzara da şahane şüphesiz. Ormanın içinde kurulan ve oksijen bakımından epey zengin olan bu yapının içi ise burada görünenden çok daha geniş ve ferahmış.

Karavan gibi ev, ev gibi karavan

Karavanda yaşamak hayatı sıra dışı yöntemlerle deneyimleme yöntemlerinden biri. Ama bu kez karşımızda karavan da değil basbaya yürüyen küçük bir ev var.

O kadar güzel tasarlanmış ki, dışarıdan bakınca bir kreşe benziyor ve insanın içinde bir mutluluk uyandırıyor. Tek bir girişi olan bu seyyar ev aynı zamanda stüdyo tipi düzenlenmiş. İçinde ufak mutfağı ve banyosu da var. İnsan birkaç gün de olsa içinde yaşamak nasıl olurdu merak ediyor hakikaten.