Mobilemenu
Profile

Taner Aykurt: “Hayatıma Yön Veren Tutku: Kiteboard”

Merhaba Taner. Öncelikle bize biraz kendinden bahsedebilir misin?

Merhaba! 23 Eylül 1977 tarihinde Fethiye’de doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Fethiye’de tamamladıktan sonra 1999 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne girdim ve burada İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yüksek lisans eğitimime Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Rekreasyon bölümünde devam etmekteyim.

Aykurt ailesi olarak sörfle çok eskilerden, 1988-89 yıllarında Avustralyalı bir ailenin sörf malzemelerini size bırakmaları üzerine tanışmışsınız. Bu hikayeyi biraz anlatabilir misin? Tüm ailenin hayatını büyük ölçüde değiştiren bu aileyle hala iletişimde misiniz?

Avustralyalı aile her yaz karavanları ile Fethiye’ye geliyordu. Rüzgar sörfü board’u çok büyük olduğu için bize bıraktılar. Bu belki de ailemiz için bir dönüm noktası oldu. Önce en büyük erkek kardeşim Şener Aykurt öğrendi daha sonra ben, o zamanlar 11 yaşındaydım, diğer abim Yener Aykurt ve kız kardeşim Bengül Aykurt. Rüzgar sörfü bizde hemen bir tutku haline geldi. Rüzgar sörfüne başlamamız sadece bizim değil bütün akrabalarımızın hayatını etkiledi. Bütün kuzenlerimiz rüzgar sörfüne başladı! Ancak maalesef o aile ile bir irtibatımız yok. 1988’li yıllardı ve üzerinden çok zaman geçti…

Kitesurf’le de 90’lı yılların sonunda İngiliz bir arkadaşın sayesinde tanışmışsın. Bu sporu ilk denediğinde neler hissettin? Rüzgar sörfünden geçiş süreci seni zorladı mı?

O dönemde ileri seviye rüzgar sörfü yapıyordum, board hakimiyetim çok iyiydi. Kitesurf malzemeleriyle Fethiye’ye gelen İngiliz Peter’la tanışmamız hayatımın ikinci önemli dönüm noktası oldu. Peter bütün kış VHS video bantlarından kite eğitim videosu izlemiş ama hiç ders almamıştı. Bana karada kite kontrolünü  gösterdi, beraber suya girdik. Ben kite’ı kontrol ederken board’u tutarak ayaklıklara girmeme yardımcı oldu. İlk denememde board’a çıkıp 100 metre kadar gitmeyi başardım. Düşüncem ise şöyleydi : “İşte benim sporum budur!” Peter, ilk denememde board’a çıkınca çok şaşırmış hatta “Ben bütün kış videolarını izledim her şeyi doğru yapıyorum ama board’a çıkamıyorum. Sen her şeyi yanlış yapıyorsun ve board’a çıkıyorsun” diyerek sitem etmişti. Daha sonra Peter’a ileri seviye rüzgar sörfü dersleri ve üzerine biraz da nakit para vererek kite malzemelerini satın aldık. Böylelikle ilk kite’ıma sahip oldum.

O yıllarda Türkiye’de herhangi bir kitesurf okulu yoktu. Hatta dünyadaki kite okulu sayısı bile sınırlıydı. Ders verilmediği için kiteboard’u kendi kendime, deneme yanılma yöntemiyle keşfederek öğrendim. Bu anlamda Türkiye’de bu sporu ilk öğrenen kişi olduğumu söyleyebilirim. Board’a çıkmak kolaydı. İnşaat mühendisi olmanın ve ileri seviye rüzgar sörfü yapmanın getirdiği altyapının yardımıyla ilk denemede board’a çıktım. Ancak rüzgarın estiği açıya dar açıyla kite yapmak, rüzgar üstü kaymak, yelkencilik deyimiyle orsa yapmak bir yazımı aldı. Şu anda malzemelerin gelişimi ve yılların getirdiği eğitim tecrübesi ile yeni başlamış bir öğrenci bu seviyeye bir hafta içinde gelebiliyor.

O zamanlar Fethiye’de herkes rüzgar sörfü yapıyordu. Kitesurf yapmaya çalışan ilk kişi bendim. Bir yaz boyunca plajın bir ucundan kaymaya başlayıp diğer ucundan karaya çıktım ve malzemelerim elimde yürüyerek döndüm. Bu olaya “walk of shame” deniyor. Bir süre sonra rüzgar sörfü yapanların alay konusu olmuştum. Herkes Fethiye’de kitesurf yapılamayacağını düşünüyordu ancak pes etmek bana göre değildi. Yaz sonu yine karavanları ile Fethiye’ye gelen İsviçreli çift Haui ve Nadja’dan aldığım daha büyük kite’larla ilk defa orsa seyrinde kite yapabildim. Meğer bütün mesele benim ilk kite’ımın boyutunun çok küçük olması ve orsa seyri yapabilmek için daha şiddetli rüzgar gerektirmesiymiş!

Peki neden rüzgar sörfü değil de kitesurf üzerine yoğunlaştın?

Rüzgar sörfü benim ilk tutkum,  bütün gün rüzgar sörfü yaptığım günleri hatırlıyorum. Fakat tanıştıktan sonra hayatıma yön veren tutku kiteboard oldu. Kiteboard daha fazla özgürlük hissi veriyor, malzemelerin taşınması ve kurulumu daha kolay, kite’larınızı arabanızın bagajına atıp rüzgarlı herhangi bir plajda rahatlıkla kiteboard yapabilirsiniz.

Öğrenme aşaması biraz yorucu olsa da yeterli seviyeye ulaşınca doğru teknikle kesinlikle fiziksel olmayan bir spor.  Bu nedenle uçurtma sörfünün rüzgar sörfüne göre daha geniş bir kitleye hitap ettiğini düşünüyorum. Uçurtmaya trapez dediğimiz aparatla bağlısınız ve kite’dan gelen gücü kendi ağırlığınızı kullanarak tutuyorsunuz. Genel görüşün aksine kollarla sadece uçurtma kontrolü yapılıyor. Diğer bir deyişle uçurtma sporu kas gücü gerektirmiyor. Bu da bu spora çok küçük yaşlarda başlamayı mümkün kılıyor. Örneğin yeğenime 5 yaşında ders vermeye başladım ve 6 yaşında board’a çıkabiliyordu. Aynı nedenle kadınlar ve ileri yaşlardaki bireylerin de rahatlıkla yapabileceği bir spor.

Kısacası kitesurf bir ömür boyu yapabileceğiniz bir spor. Ayrıca uçurtma sörfünü öğrenmek ve geliştirmek rüzgar sörfüne göre daha kolay. Uçurtma sörfüyle daha az rüzgar şiddetinde müthiş hızlara ulaşabilir veya istediğiniz anda metrelerce yukarı sıçrayabilirsiniz. İyi rüzgarlarda 10-15 metre sıçramak mümkün!

Aynı zamanda inşaat mühendisisin fakat şu anda bu mesleği yürütmüyorsun değil mi? Geleceği daha “garanti” gibi görülen bu meslek yerine hayatını belki de o yıllarda çoğu kişinin bilmediği kitesurf sporuna adama kararını verirken zorlanmadın mı?

Zaten üniversiteye girmeden önce su sporlarında çalışıyordum. Üniversiteye girdikten sonra ailemle kendi rüzgar sörfü okulumuzu açtık. Yazları çalışıp üniversite masraflarım için para biriktiriyordum. 1999 yılında mezun olduktan sonra ekonomik kriz vardı, öncelikle yedek subay olarak askerliğimi tamamladım. Askerlik sonrası yeni mezun arkadaşlarımın durumlarını araştırdım. Çok zor şartlarda çalışıyorlardı çünkü başka seçenekleri yoktu. Aileme ait rüzgar sörfü okulu devam ediyordu.

Spor benim için çok önemliydi, hayatı boyunca spor yapmış bir insan olarak ofis işine başlayarak sporu bırakmak istemedim. Severek yaptığım işe yönelmeye karar verdim ama Fethiye artık benim için küçük geliyordu. 2001 yılında Alaçatı’da bir okulda rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü dersleri vermeye başladım. Aynı yılın yaz sezonu sonunda dünya üzerinde birçok farklı lokasyonda kitesurf/rüzgar sörfü okulları zincirleri olan Club Mistral ile çalışmaya başladım. İlk yurt dışı deneyimimi o sene Mısır’a giderek yaşadım.

4 ay Mısır’da çalıştıktan sonra kış sezonu için Venezuela’ya gittim. Böylelikle tutkumu gerçekten işime çevirmiş, 12 ay çalışma imkanı bulmuştum. Venezuela’dan sonra tekrar Alaçatı’da diğer kış ise Cabo Verde'nin Sal isimli adasında 8 ay çalıştım. 2006 yılından itibaren kışları Filipinler’in Boracay Adası’nda yazları ise Türkiye’de çalışıyorum.

Fethiye Surf Center bir aile işletmesi değil mi? Bu iş için Fethiye’nin yerlisi olduğunuz için mi bu bölgeyi seçtiniz? Sörf okulunu başka bir yerde açmayı hiç düşünmediniz mi?

Evet, Fethiye Surf Center bir aile işletmesi. Fethiye Surf Center’ın geçmişi 1995’e dayanıyor. İlk açtığımız rüzgar sörfü okulu, her şeyin başlangıç noktası. Fethiye’nin yerlisi olmamız tabii ki bu bölgede devam etmemizin en büyük nedenlerinden biri. 2011 yılında Akyaka’da Kitextreme-Turkey/Gökova okulumuzu açtık. Akyaka’daki okulu ben yönetiyorum, Fethiye’dekini ise ağabeyim Yener Aykurt yönetiyor.

Okullarınızda ne gibi hizmet ve eğitimler var? Diğer spor dallarının da eğitimi veriliyor mu?

Fethiye Surf Center’da rüzgar sörfü, katamaran ve “dinghy”, uçurtma sörfü dersleri veriliyor ayrıca stand up paddle board (SUP) ve kano imkanları mevcut.

Genelde ülkemizde kitesurf için Akyaka öne çıkıyor gibi görünüyor. Bu görüşe katılır mısın? Bunun nedenleri neler olabilir?

Akyaka’da plajın sığ olması ve rüzgarın neredeyse her gün esmesi burayı kite eğitimleri konusunda öne çıkarıyor fakat özellikle son senelerde sudaki trafik ve yoğunluk nedeniyle “free rider” olarak tabir ettiğimiz kendi malzemeleri ile bu sporu icra edenler Türkiye’nin diğer plajlarını da keşfetmeye başladılar.

Dünyada birçok yerde kayma imkanı yakalamışsın. Kitesurf için favori ilk 3 bölgeni saymanı istesek?

Kiteboard için en önemli unsurlar: Rüzgarın stabil ve kuvvetli olması, denizin ya büyük dalgalı ya da tam düz olması.  Kendi adıma bu sebeplerden dolayı en çok beğendiğim spotlar: Filipinler – Boracay, Venezuela - Coche ve Cubagua adaları, Mısır - Ras Sedr.

Freestyle dalında birçok Türkiye şampiyonluğun, Kite Asia Turu’nda birçok başarılı derecen ve Course Race disiplininde bir de Asya şampiyonluğun bulunuyor. Bunlar arasında seni en çok gururlandıran başarılar hangileri? Önümüzde hazırlanmakta olduğun yarışmalar var mı?

Tabii ki yurt dışı başarısı olması nedeniyle en gururlandığım Kite Asia Turu’nda yaşadığım “Course Race” şampiyonluğu ve freestyle dalındaki ikinciliğim. Bunun yanında Türkiye’de freestyle dalında 7 defa resmi, 3-4 tane resmi olmayan şampiyonluğum var. Böylesine başarılara imza atabilmiş olmak, bunların kalıcı olması, Türkiye kiteboard tarihindeki öncülüğüm beni en çok gururlandıran noktalar. Bunun dışında her başarılı sporcu başarılı bir eğitmen olmayabilir ancak alçak gönüllülük yapmadan bu konuda istisna olduğumu söyleyebilirim. Türkiye’de özellikle ileri seviye kiteboard derslerinde bir marka olmak beni gururlandırıyor. Başlangıç seviye eğitimleri dünya üzerinde neredeyse standart haline geldi fakat ileri seviye dersi konusunda büyük bir eksiklik var çünkü iyi seviye ders vermek için iyi bir kite seviyesi ve uzun yılların verdiği deneyim gerekli.

Yarışmalar hiçbir zaman asıl amacım olmadı. Beni mutlu eden kendimle yarışmak, ulaştığım seviyeyi korumak, yeni hareketler çalışmak ve sürekli üzerine koyabilmek. Uzun süre üzerinde çalıştığım bir hareketi başardığım zaman duyduğum haz ve tatmin duygusu değer biçilemez. Kiteboard’da öğrenmenin sonu yok. Her zaman yeni bir hareket var. Sporda devamlılığı ve heyecanın hiç bitmemesini sağlayan asıl faktör de bu bence.

Rüzgar sörfü ve kitesurf Türkiye’de giderek yaygınlaşmakta olan iki spor. Uzun yıllardır yelken sporlarının içinde olan biri olarak ülkemizde bu sporların geleceğini nasıl görüyorsun?

Bu sporları şu anda sadece nüfusun küçük bir bölümü yapabilmekte, henüz tabana yayılmış sporlar değil maalesef. Bunun asıl sebebi malzemelerin, dolayısıyla ders ücretlerinin yüksek olması. İlerleyen yıllarda bu konuda ilerlemelerin olacağını umuyorum. Rüzgar sörfü hali hazırda olimpik bir spor dalı, uçurtma sörfünün de olimpik olması çok uzak değil. Olimpik bir branş olması sporun devlet tarafından desteklenmesi sonucunu, bu sporda yarışacak sporcuların ciddi bir şekilde yetiştirilmesi gerekliliğini doğuracak bu da sporu bir adım daha ileri götürecektir.

Doğayı en üst derecede yaşayarak yapılan sporlar su sporları; bir nevi insanlar bu sporları yaparken günlük hayatın tüm stresinden, dertlerinden sıyrılıp sadece rüzgar, deniz, uçurtma veya yelkene odaklanıyor. Bu nedenle insanlar için bir çıkış noktası. Çoğu insan bu dalları sadece spor olsun diye değil, spordan öteye geçirip bir hayat tarzı olarak benimseyerek yapıyor. Spora başladıktan sonra devam ettiren kişi yüzdesi epey yüksek. Bu nedenle sporcu sayısı ve sporların popülaritesi her yıl daha da artıyor. İlk derslerin ve sonrasında kendi malzemelerini almanın maliyeti yüksek de olsa uzun vadede fazla yatırım yapmadan yapılabilmesi de insanların sporu devam ettirmesinde önemli bir etken. Belirli seviyeye ulaştıktan sonra tek ihtiyacınız olan şey rüzgar… Rüzgar olduktan sonra bu sporu suda, karda, kumda, çimde yapma imkanları da var.

Senin için ideal bir tatil nasıl olmalı?

Benim için ideal tatil rüzgarsız veya kite’sız düşünülemez. Yeni başlayan öğrencilerime hep şunu söylerim: Artık tatilinizi havuz başı ya da plajda güneşlenerek geçirdiğiniz günler geride kaldı, rüzgarın olmadığı bir plaj benim için çok sıkıcı.

Formda kalmak için yaptığın başka çalışmalar ve uyguladığın beslenme programları var mı?

Sezon içinde yoğun tempo nedeniyle ekstra bir çalışmaya gerek kalmıyor fakat kış ve yaz sezonları arasında beslenmeye dikkat etmem gerekiyor. Daha çok protein ağırlıklı besleniyorum. Kite yapamadığım bu dönemlerde spor salonuna giderek formumu korumaya çalışıyorum. Bunun dışında kite ile kombine olarak yoga yapmanın da esneklik açısından gerekli olduğunu düşünüyorum.

Unutamadığın bir kite anını bizimle paylaşabilir misin?

Kitesurf’e başlayalı 2-3 sene olmuştu. Bir arkadaşımla Datça’ya gittik. Ben kitesurf yapıyordum arkadaşım da rüzgar sörfü yapıyordu. Rüzgar karadan esiyordu, ilk 200 metrede rüzgar şiddeti düşük fakat daha açıklarda sert rüzgar vardı. Yeni bir hareket denerken kite’ı sert bir şekilde suya düşürdüm ve kite’ın ana tüpünün hava valfi açıldı. Rüzgar karadan estiği için beni açığa doğru sürüklüyordu. İplerini kontrol barına sararak kite’ı yakaladım. Ana tüpü ağzımla şişirebildiğim kadar şişirdim, sigara kullanmadığım için şanslıydım sanırım (gülüyor)! İpleri suda tekrar açtım,  sert rüzgarın da yardımıyla kite’ı tekrar kaldırdım ve zorlukla karaya kadar gitmeyi başardım. Bunu okuyunca kitesurf yapan kişilerin aklına ünlü Şener Şen repliği “Ziya” gelecektir fakat başka bir seçeneğin kalmamışsa insan imkansız olarak gördüğü şeyleri bile başarabiliyor.

Ayrıca Fethiye’de merkezinizin bulunduğu plajda James Bond: Skyfall çekimleri de yapılmış. Hatta sen de filmin bir sahnesinde yer almışsın. Bu nasıl bir tecrübeydi? Daniel Craig’le sohbet etme ve tanışma şansın oldu mu?

Evet, Skyfall filmi şans eseri bizim plajda çekildi. Fethiye’den başvuru ile figüran topladılar. Ben de başvurdum ve kabul edildim. Sahnenin çekiminde Daniel Craig ile yan yanaydık zaten fakat ben pek muhabbete girmek istemedim. Aşırı ilgiden rahatsız olabileceğini düşündüm…

Gelecek için hedeflerin neler?

Gelecek için hedefim: Sporu geliştirmek adına sporcu yetiştirmek ve sporu öğretecek kaliteli eğitmenlerin yetiştirildiğini görmek. Tez aşamasına geldiğim yüksek lisansımı tamamlamak ve sonrasında doktoraya devam etmek de istiyorum. Akademik kariyerde hayalim bu sporu gelecekte spor akademisinden yetişmiş eğitmenlerin öğretmesi ve kiteboard eğitmenliğinin ciddi bir meslek olarak algılanması.

Röportaj için çok teşekkürler! Son olarak eklemek istediklerin?

Röportaj için ben çok teşekkür ederim, son olarak şunları eklemek istiyorum:

Uçurtma sörfünü herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Hayatınızı değiştirecek, her yaşta yapabileceğiniz, inanılmaz bir spor. Hayatınızda bir değişiklik yapmak, renk katmak istiyorsanız kiteboard tam size göre…