Mobilemenu
Profile

Tarihin Unutulmuş 8 Şehri

Bir zamanlar binlerce insana ev sahipliği yapan, mimarisi ve kültürü ile fark yaratan ama zamanla unutululan çok şehir vardır şüphesiz. Bazıları bir doğal felaket bazıları ise istila nedeniyle terk edilip yüyıllarca unutulan o şehirlerden 8 tanesi listemizde.

Hatra

İmparatorluk ile aynı adı taşıyan Hatra şehri, günümüz Irak sınırları içinde bulunuyor. Bağdat’ın 290 kilometre kuzeyinde, bugünkü Ninova sınırları içinde bulunan kentin kalıntıları, Romalılar, Persler ve diğer imparatorlukların tüm istilalarına rağmen ihtişamını korumuştu. Fakat son birkaç yılda bilinçli olarak tahrip edilen kentin şu an tam olarak ne durumda olduğu maalesef bilinmiyor. 

Sanchi

13. yüzyıla kadar varlığını sürdüren bu kent daha sonra tam 600 yıl boyunca unutulmuştu. Şehir 1818'de bir İngiliz subay tarafından yeniden keşfedilince Budizmin Hindistan topraklarındaki en büyük kalıntılarına rastlandı. Madhya Pradesh eyaleti, Raisen Bölgesi'ndeki yer alan bu şehirde birçok buda heykeline ve yine Budizm ile ilgili arkeolojik izlere rastlandı.

Persepolis

İran'ın eski başkenti olan bu şehir, Pers İmparatorluğu'nun görkemli merkezi ve başkentiydi. İhtişamı ile tanınan, dünyanın en güzel sanat eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapan kent Büyük İskender’in bölgeyi fethetmesine kadar görkemini ve gücünü korudu. Fakat daha sonra eski ihtişamını kaybedip unutulmaya terk edildi.

Vijayanagar

Vijayanagar İmparatorluğu’nun başkenti olan bu şehirde 14. yüzyılda yaklaşık 500.000 kişi yaşıyordı. Hint Yarımadası’na konuşlanan bir devlet olan Vijayanagar İmparatorluğu 14. ve 16. yüzyıllar arasında inanılmaz zenginliği ve gücü ile dikkat çekiyordu. Daha sonra eski ticari önemini yitiren kent, imparatorluğun da yıkılmasıyla terk edildi.

Palmyra

UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Miras Listesi'ne alınan şehir Suriye sınırları içinde bulunuyor Döneminin en zengin şehri olan ve her yerinde bulunan palmiye ağaçları nedeniyle Palmyra adını alan kent, Sasaniler tarafından fethedilene kadar görkemini korudu. Suriye iç savaşında tahribata uğrayan bu 3500 yaşındaki kent şu sıra restore edilmeye çalışılıyor.

Palenque

Meksika’da yer alan Palenque, Mayaların en etkileyici heykel ve mimari örneklerine ev sahipliği yapıyor. Maya uygarlığının  en küçük şehirlerinden biri olan Palenque, 1987 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine eklendi. Geniş bir alana uzanan kentin bugün ulaşılan kısmı sadece %10’luk bir dilimi kapsıyor. Geri kalan kısmı ise sık ormanlar arasında kalmış durumda ve ulaşılamıyor. 

Pompeii

Napoli yakınlarındaki bu gizemli kent tarihin en büyük yanardağı patlamalarından birinin kurbanı olmuştu.  24 Ağustos 79 tarihinde patlayan Vezüv Yanardağı ile lavlar içine gömülen kentte bugün bile bir sürü yeni Arkeolojik keşif yapılıyor ve ortaya çıkan her şeyin biraz da felaket nedeniyle çok iyi korunmuş olması bilim insanlarını şaşırtmaya devam ediyor. 1748 yılında tesadüfen keşfedilen kent o günden beri İtalya’nın en sık ziyaret edilen turistik bölgesi.

Machu Picchu

Dünyanın en popüler kayıp şehirlerinden biri olarak kabul edilen bu şehir, 1911'de Hiram adlı bir Hawaii tarihçisi tarafından yeniden keşfedilene kadar Urubamba Vadisi'nin üzerinde yüzyıllar boyunca gizlenmiş durumdaydı. “İnkaların Kayıp Şehri” olarak bilinen Machu Picchu, tarımsal teraslarla çevrilidir ve hem olağanüstü mimarisi hem de hala gizemini koruyan bölgeleri ile İnkaların mirasını yaşatmaktadır.