Mobilemenu
Profile

Taşlı & Topraklı Patikalarda Sürmek İçin 9 İpucu

Bisikleti Gireceğiniz Patikaya Göre Hazırlayın

Yol bisikletinin keyfi kaliteli asfaltta çıkar ama Paris-Raubaix gibi Arnavut kaldırımlı sektörlerle bezeli devasa bir yarış ya da toprak yokuşlara girip çıkmalı Tro Bro Leon gibi bir Bask klasiği öyleyse neden var? Bisikletinizin ekipmanlarını ve ayarlarını toprak, kum, mıcır, Arnavut kaldırımı, taş gibi yollarda sürmek için ayarlarsanız siz de böyle farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Bu zorlu yollarda ilk darbeyi lastikler alacaktır. Bu yüzden o sürüş için iç lastiksiz lastikleri bisikletinize takabilirsiniz. Bunların içindeki sızdırmazlık maddesi, darbelerin yaratacağı her türlü ponksiyonu hızla doldurur. Küçük bir macera için böylesi bir yatırım yapmayı gereksiz görüyorsanız lastiklerinize ekstra 5 psi daha fazla hava basın. Belki biraz daha kaba bir sürüş yapacak, her türlü darbeyi kollarınızda hissedeceksiniz ama lastiklerinizin direncini artırmış olacaksınız. Yanınıza en az iki iç lastik ve yama kiti almadan patikalara dalmayı aklınızdan bile geçirmeyin!

Suluklara Dikkat

Paris-Raubaix izlediyseniz bisikletçilerin Arnavut kaldırımlı sektörlerde kollarının hilti kullanan yol işçileri gibi titrediğini görmüşsünüzdür. Asfalt hariç her türlü yolda farklı şiddetlerde de olsa bu darbeleri hem bisikletiniz hem de siz alırsınız. Her zaman yerli yerinde duran suluklarınız da doğanın çağrısına kayıtsız kalamayarak yerlerinden fırlayıverir. Siz yola tutunabilmek ve düşmemek için tam konsantrasyonla sürerken bunu fark etmeyebilirsiniz. Bu sıkıntıyı çekmemek için suluk kafeslerinizi biraz bükün. Belki suluğu alırken her zamankinden daha fazla asılmanız gerekecek ama o kadar kusur olsun. Formanızın ceplerine küçük su şişeleri tıkıştırmanız da yararınıza.

Zincir Yağını Yola Göre Seçin

Bilirsiniz zincir yağları kuru ve ıslak olmak üzere ikiye ayrılır. Kirli ve yağı bozulmuş zincir kısa vadede sürüşünüzü zorlaştırır, uzun vadede zincirin kopmasına sebep olur. Islak yağlar toprak, toz, kum gibi kirli maddelerin zincirin üzerine yapışmasını ister istemez kolaylaştırır. Bu yüzden patikalara dalacaksanız zincirinizi kuru yağla yağlayın. Öncesinde iyi bir temizlik yapın, kuru yağla yağlayın, sürüş sonrasında da adamakıllı bir temizlik yapın.

Darbelere Karşı Gidon Hakimiyetine Özen Gösterin

Yol bisikletinde üç temel el pozisyonu vardır: Üstler, kancalar ve drop’lar. Gidonun üstünden tutmak düz yollar için harikadır, yokuş için de idealdir. Bu sayede daha dik oturabilir ve tüm darbelere karşı daha çok koyabilirsiniz. Kanca (The hoods) diye bilinen, frenlerle gidonun birleştiği noktadan tutmak tırmanışlarda, özellikle ayakta sürmek gerektiğinde kolaylık sağlar. Yumuşak inişler sırasında da gidonu bu bölgelerden tutabilirsiniz. Drop’lardan ise hızlı inişlerde tutmaya bakın. Bu sayede en kısa sürede frene basabilir, bunny-hop yapabilir, tümsek ve çukur gibi engellerden kurtulmayı sağlayabilirsiniz.

Vücudunuzu Esnek Tutmaya Bakın

Asfalt hariç yollarda yol bisikletiyle gitmek gerçekten zordur. Sele üzerinde kendinizi kasmazsanız kollarınız ve bacaklarınız bu şok dalgalarının büyük bir kısmını emer. Bu sayede dengenizi daha rahat korursunuz. Gidonu da çok sıkmadan ama hakim olarak tutmaya bakın. Elinizden kaçıp gitmesin!

Patika Yokuşunda Selede Kalın

Özellikle yokuş başladığında her zamanki tırmanış performansınızı sergileyemezsiniz. Kimi zaman ayakta sürmek bile mümkün olmaz; tekerlekler toz, kum, mıcır gibi kaygan yüzeylerde patinaj yapar. Pürüzsüz asfalt yol gitmiş, sizi alabildiğine sarsan bir canavar gelmiştir! Eğimin en sert noktalarında hızınız bir anda sıfırlanabilir, o an hemen ayaklarınızı pedallardan kurtarmaya bakın yoksa aynen yeri öpebilirsiniz! Selede oturur pozisyonda, Chris Froomevari bir şekilde yüksek kadansla çıkmaya bakın.

Her Zamankinden Daha Yavaş İnin

Çok çok iyi bir bisikletçi olabilirisiniz ama bozuk yollu bir yokuşun inişinde virajları almakta her zaman zorlanacaksınızdır. Eğim çoksa frenaj yaparken ekstra dikkat etmeli, ortalama hızı düşük tutarak ani duruşlarda bisikletin üzerinden uçup gitmemeye çalışmalısınız. Yerde asfalt yerine koca koca taşlar veya küçük ama can yakıcı çakıllar olabilir! Virajlara oldukça yavaş girmeye dikkat edin.

Temiz Bir Hat Bulun

Yol ne kadar bozuk olursa olsun bir şekilde bir tarafı her zaman daha iyi olabilir. Oradan sürmeye gayret edin. Kötü haberse o iyi tarafın sürekli başka yerlere kaçmasıdır! Sürerken biraz ileriye bakın daha iyi çizgileri görüp bisikletinizi oraya yönlendirin. Çizgi değiştirmekten korkmayın ama bunu yaparken kaymamaya özen gösterin. Küçük bir yükseklik farkına sahip bir yüzeye geçmeye çalışırken lastiğiniz kayabilir ve sizi bisikletten düşürebilir. 

Temkinli Olun

Tek başınıza sürüyorsanız sıkıntı yok ama yanınızda arkadaşlarınız varsa hat değiştirmemeye bakmalısınız. Hemen yanınızda ya da arkanızda birisi varken bunu yaparsanız çarpışmalara sebebiyet verebilirsiniz. Yoldaki iyi hatları değerlendirmek istiyorsanız arkadaşlarınızla aranıza mesafe koyun. Bunu önceden söyleyin yoksa atak yaptığınızı zannedip peşinize düşebilirler!