Mobilemenu
Profile

Tavuğuyla Dünyayı Gezen Adamla Tanışın

Onun adı Guirec Soudee. Büyük ihtimalle bu ismi ilk kez duyuyorsunuz. Ama kendisi 2014’ten beri oldukça sıra dışı bir hikayenin kahramanı. Aslında onun hikayesini sıra dışı kılan aslında başka bir canlı. Onun da adı Monique.  Monique bir tavuk ve Mayıs 2014’ten beri Guirec Soudee ile birlikte denizleri aşarak dünyayı dolaşıyor!

Hikayeyi baştan alalım. Dünyayı gezmeyi kafasına koyan Guirec Soudee en sonunda bu amacını gerçekleştirmek için işi gücü bırakıp 2014 başlarında denizlere açılıyor.

Dünyayı deniz yoluyla gezmek aynı zamanda dünyanın en yalnız seyahat şeklidir. O yüzden birçok maceracı bu tip bir yolculuk için kendilerine yaver olarak evcil bir köpek, kedi ya da kuş alır. Ama Guirec’in tercihi biraz farklı olmuş. O kendisine yol arkadaşı olarak bir tavuk seçmiş Monique ile tanışma hikayesini de şöyle anlatıyor: “En başta yumurtlasın ve taze yumurtalarım olsun diye yanıma almıştım.”

İlk olarak İspanya’nın Kanarya Adaları’nda yolu kesişen ikilinin macerası Mayıs 2014’ten beri sürüyor. Başlarda yumurta ihtiyacını giderse de zamanla Monique’e alışan Cedric onu da yolculuğun bir parçası haline getirip birçok fotoğraf çekiyor ve bu fotoğrafları Facebook ve Instagram aracılığıyla paylaşmaya başlıyor.

Başlarda fazla ilgi görmeyen ikili daha sonra Rus haber ajansı Sputnik’in onları haber yapmasıyla bir anda şöhrete kavuştu.

Guirec neden birçok alternatif yerine bir tavuk ile dünyayı gezdiğini şöyle açıklıyor: “Bir kedi ile yolculuğa çıkmak istemiştim; fakat bakımının zor olacağını düşündüm. Tavuk doğru seçimdi, bakıma fazla ihtiyaç duymuyor, hem de denizde bile yumurta elde edebiliyorum.”

Hem pragmatik hem de duygusal diyebileceğimiz bu dostlukta Monique’in de çıkarları var elbette. Türdaşlarına nazaran çok iyi beslenen tavuğumuzun favorisi ise balıklar: “Monique her şeyi yiyor ancak en çok balığı seviyor. Her yumurta verdiğinde ben de ona ödül olarak balık veriyorum.” diyor Guirec.

Monique gerçekten sıra dışı ve ehlikeyf diyebileceğimiz bir tavuk. Dünyanın dört bir yanını hem de denizleri aşarak gezmekten psikolojisi hiç de etkilenmeyen Monique sürekli yumurta vermeye devam etmiş. Hatta Grönland gibi dünyanın en soğuk yerlerinden birinde bile performansını koruyup altı yumurta birden vermiş.

“İnsanlarla kıyaslayınca bir tavuk ile geçinmek çok daha kolay. Mesela Monique bazen çok sinirli olabiliyor ama onu sakinleştirmek çok kolay. Sadece adını söylüyorum ve o da yanıma gelip oturuyor. Bir insanla bu asla bu kadar kolay olmaz ”diyor gülerek Guarec.

Monique 4 aylıkken başlayan maceraları iki yıldır süren bu süper ikili dünyanın birçok yerini dolaştı. En sıcak iklimde de en soğuk iklimde de muhteşem fotolar çekerek yolculuklarını sürdürüyorlar.

22 yaşında yolculuğuna başlayan ve bu süreçte 24 yaşına da denizlerde Monique eşliğinde giren Guirec yolculuğunu bitirmeye pek niyetli değil. Şu sıra Alaska’ya doğru yol alıyor ve Monique’e bir de orayı göstermek istediğini belirtiyor. Yüzmeyi çok seven tavuğun Grönland’da suya giremediği için biraz mutsuz olduğunu söylese de, kar üstünde koşmaktan da keyif aldığını dile getiriyor.

Bu arada Monique’in giysileri de epey meşhur. Hava şartlarına göre tavuğu bazen giyindiren Guirec harika fotoğraflar da çekiyor. Ha bir de son not, Monique şu an Fransa’nın en ünlü tavuğu unvanına sahip ve birçok gazetenin küpürlerini de süsledi. Aynı şekilde Guirec de uzun süredir Fransa’nın en popüler maceracılarından biri. Kısacası bu birliktelik ikisinin de şöhretini her geçen gün artırıyor.

İkilinin maceralarını Facebook ve Instagram'dan takip edebilirsiniz.