Mobilemenu
Profile

Tek Kamp mı Grup Kampı mı?

Meditatif etki mi, yalnızlık hissi mi?

İnsan yalnız kaldığında, özellikle de doğada bir başına olduğunda hem derin düşüncelere dalar, hem de büyük bir aydınlanmayla rahatlama hissine kavuşur. Başkalarıyla adı konulmamış yarışlardan uzaklaşırsınız, doğanın meditatif etkisini daha çok hissedersiniz, kendinizle ilgili cevaplamanız gereken sorularla yüzleşir ve en doğru yanıtları bulursunuz. Tek başına kamp yaptığınızda tüm bunlar için vaktiniz bol olur. Tabii ilk yalnız kampınızda bu kadar ruhani bir havaya da bürünemeyebilirsiniz. Koca doğanın içinde yalnız başınıza olduğunuz düşüncesi kalbinizi ve beyninizi ele geçirirse sıkıcı veya tedirgin bir kamp deneyimi yaşamanız olası. Tek başına kamp yapmak, şehirdeki bir apartman dairesinde tek başına oturmaya benzemiyor. Şehirdeki dip gürültüsü kimi zaman o yalnızlık hissini ortadan kaldırırken, doğanın sesleri bazen fazlasıyla endişe verici olabiliyor! Birçokları yalnızlık ve izolasyon hissiyle başa edemeyip yürüyüşünü ve kampını kısa kesebiliyor.

Güvenlik

Yalnız kamp yaparken ister istemez bir hedef haline gelebilirsiniz. Hayır, sizi yalnız gören ayılar sizi yemeye gelmeyecek! Doğadaki hayvanların mönüsünde insan pek yer almaz. Yırtıcılar sadece üzerlerinde tedirginlik yarattığınız zamanlarda savunma amaçlı olarak başınıza iş açabilir. Bu noktada tek bir kişinin yaratacağı etki daha sınırlı olacağından, yalnız kampçılar bu konuda daha rahattır. Fakat ne yazık ki doğanın koynunda bile olsa en büyük sıkıntıyı yine insanlar çıkarıyor. Kampınıza denk gelen, kötü niyetli insanlar karşılarında tek bir kişiyi görünce saldırganlaşabiliyor. Bu noktada yabancılarla temas kurulma potansiyelinin yüksek olduğu yerlerdeki kamplarda kalabalık olmak daha avantajlı görünüyor. Hele bir de ekipte siyah kuşak sahibi birileri varsa!

Kamp Becerileri

Bir grubun parçası olunca yol bulmak, ateş yakmak, yemek pişirmek, güvenliği sağlamak, zor kararları vermek için başkalarının becerilerine güvenmek kolaydır. Yalnız yürüyüş ve kamp yaparsanız, tamamen kendi beceri ve tecrübelerinize güvenmek durumunda kalırsınız. Bu da sizi bu yönde daha güçlü ve tecrübeli kılar. Bu durumun da antitezi mevcut! Tek başınaysanız her işi kendiniz yapacaksınız demektir! Çadır kur, çalı çırpı topla, ateş yak, yemek yap, bulaşıkları temizle, ortalığı temiz tut, kampı topla, bütün eşyayı sırtla… Kalabalıktaki iş bölümü ve eşya paylaşımından mahrum olmaya hazır mısınız?

Kendi Hızınız

Bir grup en yavaş üyesi kadar hızlı hareket edebilir. Siz ne kadar uzun ve hızlı adımlar atsanız da arkada kalanları beklemek zorundasınızdır. Bu da gecikmelere, sinirlenmelere, kamp yerine ulaşmakta sıkıntılara yol açabilir. Tek başınıza hareket ederken rotanızı belirler, süreyi hesaplar ve yürümeye başlarsanız. Gecikirseniz kimsenin size kızacağı da yok. Tabii doğru tempoda yürüyorsanız! Belki o yavaş yürüyenler sayesinde grup varmak istediği noktaya daha az yorulmuş olarak varıyordur? Doğru yönetilen grup dinamiklerini küçümsemeyin.

Esneklik

Bir grup yürüyüşünde ekspedisyonun güvenliği ve tamamlanabilmesi için bazı kurallara riayet etmek gerekir. Güzel manzaralar peşinde nereye gittiği belli olmayan patikalara dalmak, bu tarz etkinlikler için hiç doğru değildir. Yalnız başınıza yürüyüş ve kamp yaptığınızda rotayı ve kamp kurulacak yeri rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Yeni duruma göre yeni planlar yaparken, kendinizi çok daha özgür hissedersiniz. Ama bu durum kimi zaman dağınıklığa ve kaybolmalara da yol açabilir. Yoldan çıkmanızı engelleyecek ya da doğru yola geri döndürecek birisi yoksa yürüyüşünüz ve kampınız arzu ettiğiniz gibi gitmeyebilir.

Meydan Okumalar

Kampınızı kurdunuz, yemeğinizi yediniz, uyudunuz, uyandınız ve karşınızda çıkmak isteyeceğiniz bir tepe gördünüz. Yol biraz zorlu, hatta tehlikeli; üstelik rotanızda değil. Kimseyi ikna etmek durumunda olmadığınız yalnız kampınızda o meydan okumayı yapabilir ve tırmanışa geçebilirsiniz. Yanınızda birkaç arkadaşınız olsa emin olun belki haklı da olsa itirazlar edecekler, bu meydan okumayı engelleyecekler, hiçbir şey yapamasalar canınızı sıkacaklardı! Böyle bir “yoldan çıkmanın” sonuçlarının en vahimi yaralanma ve sakatlanmalardır. Tek başınayken bu olumsuz durumdan kurtulmak gerçekten çok zor olur. Arkadaşlarınızın bu noktadaki ilk yardım uygulamaları, sizi taşımaları ve yetkililerle kuracağı temas hayati olabilir.

Doğayı Tanıma Fırsatı

Kalabalık bir ekip ister istemez gürültü yaratır. Daha çok alana yayılırsınız, daha çok koku yayarsınız! Böyle bir durumda sizin için tehlikesiz olan hayvanların çoğu size bir kilometre bile yakın durmaz. Tek başınaysanız, özellikle sabah erken saatlerde kahvenizi içerken bir geyik ailesi yanı başınızda bitebilir! Kısa ve sessiz bir yürüyüşle yaban hayatının içine sirayet etmeniz mümkün. Diğer taraftan yalnız başınıza kamp yaptıkça ayı korkusundan fırtına tedirginliğine, şiddetli yağmurlardan karanlığa kadar birçok doğa olayıyla da baş etmeyi öğreneceksiniz. Eğer selin nereden gelebileceğini bilmiyorsanız, yırtıcı hayvanlarla karşılaşıldığında neler yapmanız gerektiğinden habersizseniz, fırtına sırasında konaklama yapma metotlarını öğrenmediyseniz o zaman grup kamplarında kendinizi biraz eğitmeden tek başınıza doğaya çıkmamalısınız.