Mobilemenu
Profile

Teker Teker Gelin Ulen!

ABD Deniz Kuvvetleri’nde sky diving eğitmeni olarak görev yapan Ernie Torres, 4.9 km yükseklikten gerçekleştirdiği atlayışı sırasında karate tekniğiyle 12 adet tahta bloğun her birini ortadan ikiye ayırarak rekorlar kitabına girdi. Kara kuşak karateci olan ve iki ayrı hobisini bir potada eritmeyi başaran Torres, öyle bir yükselikten kendini boşluğa bıraktı ki beyninin paraşütün ipini çekmesini sağlayacak kadar düzgün çalışabilmesini garanti altına almak için serbest düşüşünün ilk başlarında oksijen maskesi takmak zorunda kaldı.

Olağandışı ustalığını atlayışından 70 saniye içerisinde ve 3.7 km’lik bir serbest düşüş sırasında gösteren Torres: “Hayatımın en büyük adrenalin patlamalarından birini yaşadım. Kendimi bir uçaktan boşluğa bırakmak ve büyük bir hızla yeryüzüne düşmek yeterli derecede heyecan verici değilmiş gibi araya bir de karate gösterisi sıkıştırarak dünya rekorunu kırmaya çalıştım. 4.9 km’den atladık ve 3.7 km’de paraşütümü açmam gerekiyordu. Bu da bana tüm tahtaları kırmak için 70 saniye tanıyordu” dedi. “Bu süre bazıları için sonsuzlukla eşdeğer olabilir fakat bir dünya rekoru kırmaya çalışırken hiç de o kadar uzun bir süre değil.”

Ernie Torres bu yükseklikten düşerken hipoksiye karşı bir oksijen maskesi takmak zorundaydı (Hipoksi paraşütle atlayış yapanlarda beyine az oksijen gitmesi sonucunda mantıklı düşünme ve hareket etme yetisinin kaybolmasına ve paraşütçünün paraşütün ipini çekmemesine yol açabilir). Ayrıca paraşütün ipini çekmeyi hatırlamanın yanında onunla birlikte atlayan diğer paraşütçülerin tuttuğu 12 tahta bloğu kırmaya konsantre olması gerekiyordu. Ernie Torres, “Tahta blokları benim için tutan takım muhteşemdi. Basketbol kortunda seninle birlikte uçan Micheal Jordan’lardan oluşan bir takımın sana kendilerinden ne yapmak istediğini sormalarıyla eş değer bir tecrübeydi” dedi.

Virginia’da yaşayan Torres rekor denemesini, rekorun önceki sahibi aktör ve savaş sanatları ustası Jason David Frank’in atlayış videosunu izledikten sonra gerçekleştirmeye karar verdi. Uçakla ilgili teknik bir arıza nedeniyle sinir bozucu bir saatlik ertelemeye rağmen Ernie Torres atlayışını ABD ordusunda görev yapmış ve yaralanmış askerlere yardım amaçlı bir proje olan Yaralı Savaşçı Projesine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdi.