Mobilemenu
Profile

Terk Edilmiş 5 Acayip Kent

San Zhi (Tayvan)

Tayvan'ın kuzeyindeki bu fütüristik bakla köyü başlangıçta zenginler için lüks bir tatil köyü olarak inşa edilmiş. Ancak, inşaat sırasında çok sayıda ölümcül kazanın ardından projeden vazgeçilmiş.

Hem yaşanan talihsizlikler hem de proje ortaklarının mali desteği çekmesinin ardından bu tatil köyü tamamıyla terk edildi. Şu an Tayvan’da ne bu proje ne de köyle ilgili çok fazla laf edilmiyor çünkü birçok insan Hayalet Şehir lafının inşaat sırasında yaşanan ölümler nedeniyle gerçek olduğuna inanıyor.

Craco (İtalya)

Craco, İtalya’nın Matera Eyaleti'ne bağlı bir bölge. Taranto Körfezi'nden yaklaşık 25 kilometre içeride bulunan Craco İtalya "çizmesinin" tam dibinde yer alıyor.

Bu ortaçağ kasabası, bölgedeki diğer kasabalara paralel olarak, buğday ve diğer ürünlerin yetiştirilmesine izin veren uzun dalgalı tepelere inşa edilmiş. Tricarico Başpiskoposu Arnaldo'nun mülkiyetinde kurulan kasabanın tarihi 1060 yılına kadar gidiyor.

1891'de Craco nüfusu 2.000'in altına düşmüş. Bozulan tarım arazileri umutsuz zamanlar yaratıp göçlere neden olmuş. 1892-1922 arasında 1300'den fazla kişi kasabadan Kuzey Amerika'ya taşınmış.

Tarımın bitmesinin ardından depremler, heyelanlar ve savaş da bölgeyi vurunca 1963 yılında kasabanın nüfusu sıfıra inmiş ve bu 900 yıllık şehir çürümeye terk edilmiş.

Gunkanjima (Japonya)

Gunkanjima Japonya'nın Nagasaki eyaletindeki 505 adet adadan biri. Yüksek deniz duvarı nedeniyle "Gunkan-jima" veya Battleship Adası olarak da bilinir.

1890'da Mitsubishi şirketi adayı satın aldı ve deniz tabanından kömür almak için bir proje başlattı. Bu çok dikkat çekti ve 1916'da adada Japonya'nın ilk büyük betonarme binasını inşa ettiler. Hem işçilerin barındıran hem de doğa tehlikelerine karşı insanları koruyan bu binalarda işçiler uzun süre konakladı.

1959'da nüfus artmış ve tüm ada için hektar başına 835 kişilik bir yoğunluğa ulaşılmış. Fakat daha sonraki yıllarda hem kömüre olan rağbetin azalması hem de Mitsubishi’nin başka sanayi alanlarına yönelmesiyle 1974 yılında Mitsubishi madenin kapanışını resmen ilan etti ve bugünkü boş ve çıplak haline geldi. Şu an adaya seyahat etmek de yasak. Ada, son olarak 2003 yılında Battle Royale filmine ev sahipliği yapmıştı.

Kowloon (Çin)

Kowloon diğer adıyla Cehennem Şehri, İngiliz yönetimi sırasında Hong Kong’a bağlıydı.

Kowloon İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından işgal edildi ve daha sonra Japonya'nın teslim olması üzerine “gecekonducular” denen insanlar tarafından ele geçirildi.

Savaşın ardından ne İngiltere ne de Çin bölgede söz sahibi olmak istedi ve Kowloon bir nevi kendi içinde bağımsız bir çöp kente dönüştü. Korkunç bir kentleşme, labirent şeklinde caddeler ve çöpe dönen sokaklar her türlü suçun işlendiği gece kulüplerine, gizli fabrikalara ev sahipliği yapan kente sonunda yerel halk da dayanamayıp İngiltere ve Çin’den yardım istedi. Anlaşan iki ülke adeta bir demir yumrukla kente el koydu ve tamamen boşalttı. Sonuç bir hayalet şehirdi.

Kolmanskop (Namibya)

Kolmanskop, Güney Namibya'da, Lüderitz limanından birkaç kilometre uzakta bir hayalet kasaba. 1908 yılında Luederitz’te elmas olduğuna dair söylentiler çıktı ve insanlar kolay bir servet yapmak umuduyla Namib Çölü'ne koştu.

Çıplak kum çölünde iki yıl içinde bir kumarhane, okul, hastane ve seçkin yerleşim birimleri bulunan bir kasaba kuruldu. Ancak Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra elmas satışlarındaki düşüşün hemen sonrasında, sonun başlangıcı başladı. 1950'li yıllar boyunca kasaba terk edildi ve kum tepeleri eski yalnızlığına döndü.

Bölgeye bir umudun peşinde yerleşip güzel bahçeler ve düzenli caddeler yapan insanlar gidince şehir kumun altına gömüldü. Artık yeni bir hayalet kasaba doğmuştu.