Mobilemenu
Profile

Terk Edilmiş En Tuhaf 5 Yer

Aokigahara Ormanı, Japonya

Bir zamanlar çeşitli yerlerinde evler olan ve genellikle kafa dinlemeye gelen yazlıkçıların mekanı olan Aokigahara Ormanı daha sonra yaşanan bazı olaylar nedeniyle tamamen terk edildi.

"Ağaçlar Denizi" olarak bilinen orman 2003 yılında yaklaşık 105 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ev sahipliği yapmıştı. Kendi canına kıyan insanlar dışında faili meçhul cinayetlerin de işlendiği orman hala yılda 100’ün üstünde vakaya ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden de “Ağaçlar Denizi” yerine artık “Ölüm Ormanı” olarak biliniyor.

Terk edilmiş 30 kilometrekare ormana Japonlar neredeyse 35 yıldır uğramıyor. Ormanın derinliklerinde ayrıca 200 mağara da var ama yukarıda saydığımız nedenlerle o mağaralara da yıllardır kimse uğramıyor. Ve içinde ne olup bittiğine dair kimsenin fikri yok.

Cincinnati Metrosu, Ohio, ABD

Ohio'nun Cincinnati kentinin hemen altındaki 2,2 mil uzunluğundaki yer altı tüneli bir zamanlar ABD’nin en büyük metrolarından birine ev sahipliği yapıyordu.

1910 yılında yapılan metro yerel halk tarafından da sıklıkla kullanılıyordu. Ama düzensiz işletilen ve maliyeti çeşitli sebeplerle gittikçe artan metro sonunda giderlerini karşılayamadı ve 1928’de kapatıldı. Çevrede açılan ve Hızlı Geçiş Sistemi de denilen yeni metro ile de Ohio’nun bu ilk metrosu unutuldu.

Macera meraklısıysanız sizi bu 90 yıldır kullanılmayan yer altı tünelinde birçok şey bekliyor. Tünellerin uç noktaları evsizler tarafından işgal edilmiş durumda daha derin noktalar ise bir sürü peri ve hayalet hikayesine ev sahipliği yapıyor.

Pluckley Köyü, İngiltere

İngiltere’nin doğusunda küçük bir köy olan Pluckley, 12 farklı hayaletin bildirildiği garip bir yer. 1989'da Guinness Rekorlar Kitabı, Pluckley'e "İngiltere'nin en tekinsiz köyü" unvanını verdi. 1000 civarında nüfusa sahip olmasına rağmen St. Nicholas kilisesine yapacağınız bir ziyaret sizi biraz ürkütebilir. Çünkü bu klise de dahil olmak üzere köydeki birçok yer terk edilmiş ve 1000 kişilik nüfus küçük bir alana çekilmiş durumda. Terk nedeni ise sona eren tarım.

Dering Arms halk evi, Devil's Bush, Elvey Farm Hotel, Korkuluk Köşesi, Mill Hill, Rose Court, İstasyon yolu vb. daha sayamayacağımız birçok bina terk durumda ve yazının girişinde bahsettiğimiz hayaletlere ev sahipliği yaptığı düşünülüyor.

Eğer heyecan arıyorsanız veya işine düşkün bir hayalet avcısı iseniz, o zaman "Screaming Woods" ve "Devil's Bush" a bir uğrayın deriz. Zira bu iki mekan paranormal ihbarların bir numaralı merkezi konumunda.

Bhangarh Kalesi, Hindistan

Mughals istilası öncesinde Hindistan'ın Bhangarh Fort şehrinde 10.000 insan yaşıyordu. Bugün aynı kent hayalet öyküleriyle ünlü terk edilmiş bir yere dönüştü.

Efsaneye göre bu kent Bhangarh Prensesi'ne aşık olan bir kara büyücü tarafından lanetlendi ve yaşanan birçok istilanın ardından da tamamen terk edildi. Sonra da lanet ve peri hikayeleri artarak çoğaldı. Hatta o kadar ki bugün Hindistan Arkeolojik Araştırma Departmanı kentin girişine “dikkat burası perilidir” şeklinde bir uyarı levhası bile koydurdu.

Kentin kendisi kadar ünlü kalesi ise bu hikayelere en çok ev sahipliği yapan yer. Öyle ki Hint bilim adamları bile peri öykülerinin ve gece yaşanan paranormal aktivitelerin söylentisi yüzünden kente ve kaleye gitmeye çekiniyorlar.

Pripyat, Ukrayna

49.000'den fazla insanın yaşadığı kocaman bir kent düşünün. Ve çok değil 1 yıl sonra üzerinde tek bir insan bile kalmıyor.

Evet, Çernobil ile yıkıma uğrayan Pripyat'tan bahsediyoruz. 1986'da Çernobil’de yaşanan nükleer kaza, 31 kişinin doğrudan ölümüne neden olmuştu. Ama asıl felaket sonraki yıllarda gelecekti. Kanser riski nedeniyle bir zamanlar cıvıl cıvıl olan kent hemen boşaltıldı. Burası, bugün bile radyasyon seviyelerinin tehlikeli derecede yüksek olması nedeniyle ziyaret edilmesi yasak bir yer.

Alışveriş merkezleri, okullar, büyük spor alanları, otobüs istasyonları, demiryolları istasyonları ve birçok ev on yıllardır kullanmamaktan dolayı bozulmaya ve çürümeye terk edildi. Pripyat bugün bile ürpertici görünüyor ve birkaç Ukraynalı şirket güvenli olduğu söylenen turlar düzenliyor. Ama giderseniz sağlığınızın tehlikeye girmeyeceğini de garanti edemiyorlar. O yüzden iyi düşünün deriz.