Mobilemenu
Profile

Tırmanış Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin 5 Tavsiye

Doğayı birebir deneyimlemek için en uygun başlangıçlardan biri de tırmanış olabilir. Eğer siz de bu tutkuya yavaş yavaş merak sarmaya başladıysanız listemize göz atın ve başlangıç için neler gerektiğini not alın.

Bacaklarınızı kullanın

Tırmanış yapmaya merak salan birçok insan en başta önemli olanın kol gücü olduğuna inanır. Doğru noktaya tutunmak, en uygun noktayı bulmak elbette önemlidir ama kol kuvveti kadar, hatta ondan daha önemli bile olabilir, bacakların güçlü olması gerekir. Yoksa tırmanışa 1-0 yenik başlamanız kaçınılmaz olur.

Eğer tüm vücudunuzu uygun bir şekilde kullanmayı başarırsanız, tırmanışınız da bir o kadar kolaylaşacaktır. Ayağınızı nereye yerleştirdiğiniz konusunda uzmanlaştıkça tırmanışın anahtar ögelerinden birinin bu olduğunu anlayacak ve bir sonraki denemenizde çok daha güvenli olacaksınız. Merak etmeyin kayaların olmadık yerlerine rahatlıkla yapışan tırmanışçılar anne karnından bu şekilde doğmadı. İlk başlarda zorlansanız da antrenman yaptıkça ve tecrübe kazandıkça tırmanış sırasında daha rahat edecek ve çıtayı daha yükseklere çıkaracaksınız.

Düşmek her zaman kötü değildir

Yeni başlayanların en büyük korkusudur: Düşmek. Ama merak etmeyin, sonuçta düşmek de bu işin bir parçası. Elbette gerekli önlemleri alarak düşmekten bahsediyoruz. Güvenlik ekipmanlarını eksiksiz olarak edinmeli ve pratik yaparken her zaman güvenliği ön plana almalısınız.

Üstelik düşmek sizi en büyük korkunuzdan az da olsa arındırır ve bir dahaki denemenizde daha güçlü ve daha özgüvenli hissetmenizi sağlar. Bir nevi “Tamam düştüm işte, sıkıntı yokmuş” deyip yolunuza devam edersiniz.

Asla pes etmeyin

Tırmanış yapmaya ilk başladığınızda size her şey imkansız gibi görünebilir. İşin zorluk seviyesi kişide “Yapamayacağım galiba” gibi şüpheler yaratabilir. İşte böyle anlarda duygularınıza yenik düşmemelisiniz. Çünkü bu fiziksel olduğu kadar zihinsel de bir spor.

Zihninizi her zaman güçlü tutmalı ve vazgeçmemelisiniz. Emin olun vazgeçmediğiniz o ayların ardından kendi başınız yavaş yavaş tırmanmaya başladığınız ilk anda hepsine değdiğini göreceksiniz. Zaten tırmanış konusunda ihtiyaç duyacağınız en büyük şey zaman olacak. Zaman geçtikçe hem fiziksel hem de zihinsel açıdan kendinizi eğitip bu işin tadını çıkarmaya başlayacaksınız.

Bu noktada özellikle yaz dağcılığı başlangıç seviyesindeki insanlar için daha faydalı olabilir. Yürüyerek ulaşabileceğiniz zirvelerde hem pratik yapma hem de kışın daha zorlu şartlar altında tırmanacağınız dağı önceden tecrübe etme şansına kavuşursunuz. Türkiye’deki birçok dağ yazları yürüyerek ve birkaç günlük kamplarla çıkılabilecek seviyededir, o yüzden bu işin başındaysanız bu yaz mutlaka yürüyerek seçtiğiniz dağlara çıkın, her şeyin kolaylaştığını göreceksiniz.

Ne dediğini bilen birinden ders alın

Geldik belki de en kilit maddeye. Dağcılık kendi başınıza öğrenebileceğiniz bir spor değil. Eğer bu yöntemi seçerseniz hayatınızı bile tehlikeye atacak riskler alabilirsiniz. O yüzden işini bilen ve öğretmeyi seven profesyonel birinden ders almanız şart.

İşin özellikle teknik kısmında, nereye tutunacağınızdan ne kadar süre fiziksel antrenman yapmanız gerektiğine kadar birçok şeyi öğrenmek durumundasınız. Hatta, birçok kişi bu eğitimden önce spora yazılıp vücutlarını fit duruma getiriyor. Bu yöntemi benimsemek size zaman kazandıracaktır; ama zaten fit olduğunuzu düşünüyorsanız bir iki ay içinde tırmanışlara başlayacak seviyeye gelmek için işin ehli birine başvurun.

Ülkemizde dağcılık eğitimi için en önemli merkezler üniversitelerin dağcılık kulüpleridir. Ama böyle bir fırsatınız yoksa dışarıdan katılımcı alan birçok profesyonel kulüp ve Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun kurslarına başvurabilirsiniz.

Unutmayın, dağcılık tehlikeli bir spor ve bu işi kendi başınıza yapamazsınız.

Temel malzemeler olmadan yola çıkmayın

Ayakkabı. Sırt çantası. İyi bir anorak, uyku tulumu. Teri tutmayacak sentetik iç giysiler. Bunlar bu işin olmazsa olmazları. Ve belki de en temel aksesuarları. Ekipman konusunda ise ayırdığınız vakte bağlı olarak, eğer bu tutkuya sahipseniz birçok mağazada istediğiniz seçeneği bulabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz dağcılık türüne göre malzeme seçimi yapmanız da önemli. Örneğin kışın yapılacak bir tırmanışla sadece sportif bir tırmanış yapmak için kullanılacak malzemeler farklıdır.

Başlangıç seviyesinde özellikle doğru ayakkabıyı bulmak önemli. Yazın veya kışın yapacağınız tırmanış şekline göre bir tercih yapabilirsiniz. Zaten herhangi bir tırmanış mağazasında size mutlaka yardımcı olacak kişileri bulabilirsiniz.

Bonus: Yeni başlayanlar hangi dağlara çıkabilir?

Yeni başlayanlar için Aladağlar ve Kaçkarlar öneriliyor.  Antalya Beydağları, Bolkar Dağları, Süphan Dağı da başlangıç seviyesindeki tırmanışçıların tercih edebileceği yerlerden birkaçı.